Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министър Николов: Енергийният преход е баланс, а не смяна на зависимост

1 коментар
Министър Николов: Енергийният преход е баланс, а не смяна на зависимост

България е най-добрата дестинация за инвестиции във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) с ниските разходи и доходност в пъти по-висока от другите държави в тази сфера, но не бива да се противопоставят зелената и кафявата енергия, да се заменя една зависимост в енергетиката като Русия с друга държава, производител на материали за нови мощности. Трябва баланс, коментира министърът на енергетиката Александър Николов, който се включи във вторник в първия ден на форум на регионалната платформа Re-Source Southeast Hub. В него участва и екоминистърът Борислав Сандов, който акцентира върху това, че ако България не намали с 40 процента въглеродните си емисии до края на 2025 г., както е приела в плана си за възстановяване, ще трябва да връща всички безвъзмездни близо 13 млрд. лв., които ще получи по него.

Най-доброто за всяка електроенергийна система в условия на трансформация е да разполага с текущи мощности, за да може да бъде балансиран преходът и това да става максимално ефективно, заяви Николов. По думите му т.нар. зелена и кафява енергия не могат една без друга.

В момента, ако се сравни България с която и да е друга държава в ЕС, ние сме най-добрата дестинация за инвестиции във ВЕИ мощности, имайки предвид данъчна и осигурителна тежест, първоначални разходи за земя и за доставка и т.н. Същевременно у нас доходността е в пъти по-голяма в сравнение с други държави в тази сфера, посочи енергийният министър.

Той изрази съжаление, че през годините твърде малко хора са оценявали как стоим на пазара на възобновяемите източници и колко ефективен може да е той, а вместо това са се създавали пречки. Нека гледаме в пълнота на този процес, защото изграждането на нови мощности още в самото начало води до зависимост от материали, доставки и т.н. Трудният въпрос е дали искаме да заменим една държава като Русия с друга, която е производител на такива материали, заяви още той.

Според Николов не трябва да се бърка декарбонизацията със затваряне на въглищни мощности, тъй като въглеродните емисии могат да бъдат улавяни и ползвани за различни цели и материали.

Когато се премахва част от функцията на предлагането (орежат се производителни мощности), това води до по-високи цени, обърна внимание Александър Николов. Той акцентира също, че България е част от един отворен пазар и е много важно не само как се произвежда, но и къде се консумира електричеството.

В дефицитен регион като Югоизточна Европа единственият балансьор, който изнася постоянно електроенергия, е България, а системата е ориентирана така, че съседните държави до голяма степен зависят от страната ни, отбеляза още министърът.

Според него въглеродните емисии нямат паспорт и в условия на трансформация, инфлационна среда и война в близост до нас е крайно необходимо да се влезе в дълбочина на тези въпроси, защото енергетиката е основа за цялата икономика и изключително важна за всеки човек. Само с участието на всички сектори и заедно можем да направим този преход най-ефективно, смята Николов.

Другият сложен въпрос е, когато системата започне да се балансира с нови продукти като т.нар. батерии, какво се случва с остатъчния продукт. За никого не е полезно да се изключват трудните въпроси, защото те създават предизвикателства за технологиите, заяви той.

Колегата му от правителството Борислав Сандов отбеляза, че голямото предизвикателство за енергетиката и икономиката е понижението на вредните емисии с 40 процента от нивата им през 2019 г. и ВЕИ са икономически ефективен и евтин източник за постигането на целта.

Според него обаче енергийната система у нас трябва да се децентрализира, за да се внедряват повече ВЕИ източници и да има повече "играчи" на пазара, включително от най-малките като домакинство със слънчев покрив.

По думите на екоминистъра новият финансов инструмент на Еврокомисията REPowerEU показва в значителна степен къде трябва да се съсредоточат новите инвестиции във възобновяема енергия и как да бъде решен въпросът със защитените територии, които в момента ограничават възможностите за инсталиране на ВЕИ. "Ясен регламент и по-бързи процедури", заяви Борислав Сандов.

Работи се активно за промяна на Наредбата за подземните и повърхностните води, за да се "отпушат" онези процеси, които ще дадат възможност върху все повече водни площи да се разполагат фотоволтаични централи. Работи се и с Министерството на земеделието, за да се намери начин да се въведат агрофотоволтаиците, допълни вицепремиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #1

    Александър Николов е пoдлora на мафията и трябва да бъде изритан от правителството веднага.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.