Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министър Велкова: Има опасност от вдигане на данъци догодина

Финансовият министър е против нова актуализация на бюджета

14 коментара
Росица Велкова, Снимка: БГНЕС

В Бюджет 2023 трябва или да се режат разходи, или да се вдигат данъци. Причината е, че гласуваните тази година политики изискват допълнителни разходи за догодина в размер на 6 – 6.5 млрд. лв., а такъв ръст на приходите не може да се очаква. За това предупреди служебният министър на финансите Росица Велкова в първото си интервю на поста, което е за БТА. Тя се застъпи за съкращаването на разходи вместо покачването на данъчни ставки.

"По груби оценки за поетите ангажименти за следващата година се вижда значителен ръст на разходите в рамките на 6 - 6.5 млрд. лева. Ръст в приходите в този размер едва ли ще можем да очакваме. Това поставя въпроса да се търси решение за преструктуриране на разходите, за да не се отиде на промяна на данъчната политика. Ако увеличим дълга или дефицита, ще нарушим критериите на ЕК и това неминуемо ще е пречка пред приемането на еврото. Като експерт не бих препоръчала да се вдигат данъци. Препоръчвам оптимизиране на разходната част на бюджета", посочи Велкова.

Най-големият допълнителен разход през 2023 г. ще е заради двете увеличения на пенсиите тази година – от 1 юли и от 1 октомври. В тазгодишния бюджет мярката струва около 1.4 млрд. лв., но в Бюджет 2023 за нея ще са нужни допълнителни 3.7 млрд. лв.

Велкова не конкретизира кои разходи могат да се орежат догодина, за да не се стига до вдигане на данъци. Това най-вероятно ще трябва да реши следващият редовен кабинет. Служебното правителство се ангажира единствено да изготви базов вариант на Бюджет 2023, в който няма да бъдат заложени нови политики.

"Тъй като сме служебно правителство, ще изготвим базов бюджет, в който ще намерят отражение взетите решения от страна на Народното събрание, без да залагаме в базовия сценарий каквито и да било политики. Ще се разработят различни сценарии и алтернативи на предложенията. Те само ще бъдат изчислени, а редовното правителство ще реши кое да включи и как точно да си реализира политиката през бюджета", каза Велкова.

Тя коментира и изпълнението на Бюджет 2022, което се очертава да бъде напрегнато. На този етап преизпълнение на приходите не се очертава, а НАП и Агенция "Митници" ще трябва да се мобилизират максимално, за да съберат заложените приходи. По време на приемането на актуализацията на бюджета депутатите не се съобразиха с несъгласието на финансовото министерство и записаха допълнителни 760 млн. лв. приходи от ДДС, които сега ведомството трябва да се опита да събере. Така само заложените за събиране постъпления от ДДС са 16 млрд. лв.

Планът за ДДС през първото полугодие е изпълнен на ниво 47.1%, при положение че тепърва се чака негативен ефект от намалените от 1 юли ДДС ставки на редица стоки.

Росица Велкова сигнализира и за нов проблем – расте ножицата между декларираните и реално внесени данъци и осигуровки.

"Забелязваме нарастване на отклонението от декларираните, но невнесени приходи. В началото на годината разликата между декларираните и невнесени приходи е 210 млн. лв., а в средата на годината - 600 млн. лв. Разликата между декларирани и невнесени приходи е и в частта за ДДС, има и за осигурителните вноски", посочи министърът.

Затова тя разчита на новите директори на приходните агенции да положат максимални усилия за повишаване на събираемостта.

"До края на годината ще успеем да си реализираме приходите, но към момента не очакваме преизпълнение на данъчните приходи. Трябва да се положат максимални усилия от двете приходни администрации (НАП и Агенция "Митници"), за да можем да осигурим и да гарантираме изпълнението на приходите", каза Велкова.

Министерството на финансите ще положи и максимални усилия България да получи първото плащане по Плана за възстановяване и устойчивост в размер на близо 2.6 млрд. лв. до края на годината. В момента процесът се спъва заради проблем с търга на МВР за TETRA системата.

"Намеренията са в края на август да подадем заявление. Обикновено оценката от страна на Европейската комисия е в рамките на два месеца, така че можем да получим средства в началото на ноември. Тъй като ноември-декември са най-силните месеци, се извършват значителни по размер разходи", обясни Велкова.

Тя е против нова актуализация на бюджета до края на годината.

"Актуализация на сегашния бюджет може да се прави само ако очакваме преизпълнение на приходите. При условие че към момента не се вижда такова преизпълнение, то за актуализация трябва да вдигаме дълга и дефицита, а не бихме тръгнали да работим в тази посока. Финансиране на допълнителни разходи можем да търсим само в тяхното преструктуриране. Затова не е необходима актуализация, защото ни се позволява от Закона за публичните финанси", смята Велкова.

По отношение на дълга Министерството на финансите планира емисии и на вътрешния, и на международните пазари. Лимитът за поемане на нови задължения тази година е 10.3 млрд. лв., а до момента поетият нов дълг е едва 1.8 млрд. лв. заради забавянето на външната емисия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Силвана Влахлийска
    #14

    Пенсиите се вдигнаха без да има пари затова, ПП решиха да си напазаруват гласовете на пенсионерите и въобще не ги е грижа, че в бюджета няма пари за това. С нищо не е подобрен живота на бедните пенсионери - хорага над 80 години имат пак ниски пенсии. Има купища богати пенсиотери - с пенсии около 2000 лв и тези същите са и на заплата. Пенсионери са на пенсия и заплата едновременно и си събират доход от 4000 лв месечно и точно тези богати пенсионери са все повече облагодетелствани. Много хора на заплата са работещи бедни , с доходи по-ниски от на пенсионерите.

  2. kvsz2008
    #13

    След тези сексуалнинедоразумения асенчо и простоgrindrкиро с подкрепата на корнелаимпексова си е направо потоп...Но тия вече са бита карта, проблема са тия под мен, разни "десни" ,"бесни" и тем подобни недоразуме-ния. ...Ф Р О Й Д да идва. ..

  3. roser
    #12

    Как при предаването на властта от редовното на служебното правителство имаше 1,5 милиарда лева излишък, а сега - само 2 седмици по-късно, изведнъж има толкова голям недостиг и неизпълнение на приходите, че почват да ни облъчват с измишльотини за вдигане на данъци и теглене на големи кредити? Някой май се готви да управлява чрез служебно правителство по-дълго от очакваното и искат да ни подготвят още от сега за определени скандални решения на радевите министри...

  4. Сикаджун
    #11

    А не е ли по - добре да бъдат драстично намалени хората на държавна хранилка? Например, онази тьотка с кокошка върху главата, която се върти около Гумен, е напълно излишна. Тя не върши никаква работа. Единствено злослови срещу Кирил Петков и така разделя нацията на русофили и русофоби.

  5. анита хегерланд
    #10

    Данъците не е нужно да се вдигат, защото държавата и така ще получи повече пари. На по-голямата заплата са по-големи данъците. Трябва да се върви към увеличаване на доходите и потреблението. Държавите, които не могат да си повишат данъците, защото основната част от населението им е бедна, дават заеми на богати страни, вдигат митата, ограничават държавните раходи, слагат лимит на личните разполагаеми суми, колите, хонорарите, броя секретарки и служебни коли за мениджърите, изравняват заплатите със социални плащания, които са строго индивидуални, съобразени с определени критерии, вдигат данъците на хора със жилища/офиси/терени/ниви, които се отдават под наем, от които имат доход...

  6. Guest787
    #9
    Отговор на коментар #5

    Беше заместник на Асен Василев и предупреждаваше да не се пипа ДДС-то.

  7. иван колев
    #8
    Отговор на коментар #3

    Дрън дрънчо, да ти напомня какво каза Асенчо за нея при предаването на министерството: \"ако някой познава по- добре от мен бюджета на държавата, то това е Росица Велкова.\" Смири се малко и не дращи по клавиатурата безсмислици.

  8. иван колев
    #7

    Ами така ще е, след като Кирчо и Асенчо раздаваха пари на калпак. В един момент тези пари трябва да дойдат отнякъде и изборът е или повишаване на данъците или орязване на разходи. Логиката е желязна, но клакьорите не вдяват, защото са праволинейни- същите са като клакьорите на Боко.

  9. иван колев
    #6
    Отговор на коментар #5

    От там, откъдето си изпълзял и ти.

  10. асен
    #5

    откъде изпълзя това дебело нещо?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.