Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министрите на търговията от СТО се срещат в решаващ за организацията момент

Едно световно споразумение за свободна търговия може да даде тласък на вялата световна търговия

1 коментар
Министрите на търговията от СТО се срещат в решаващ за организацията момент

Дипломати и представители в централата на СТО в Женева обичат да говорят за това какво би могло да се случи, ако окончателно бъде постигнато световно търговско споразумение. Подем в търговията може да даде тласък на световната икономика и да създаде работни места, посочват те. Преди срещата на министрите на търговията от СТО, която започва във вторник в Найроби, шансовете за пробив обаче изглеждат малки, пише агенция ДПА.

Растежът на износа и вноса се забавя от години. През септември СТО трябваше отново да намали прогнозата си за търговията заради поевтиняването на цените на суровините и по-слабото търсене в страните с големи нововъзникващи пазарни икономики като Китай.

Световната търговия ще нарасне само с 3,9 % догодина, спрямо очакваните 4 % през април, съобщиха тогава икономистите на организацията.

Генералният директор на СТО Роберту Азеведу иска да види действия и резултати. Членовете на СТО могат да помогнат растежът на търговията да тръгне по една по-стабилна траектория, като поемат инициативата на редица фронтове - по-специално като постигнат конкретни резултати на нашата декемврийска министерска конференция в Найроби," посочи той.

Всички усилия и призивът на бразилския ръководител на организацията за преодоляване на различията и премахване на търговските пречки досега не са дали особени резултати.

Преди 14 години страните членки на СТО се споразумяха в Доха, че ще работят за намаляване на протекционистките мерки и за отваряне на пазарите. Тарифите за промишлените стоки, бариерите за услугите и субсидиите за селскостопански износ трябва да бъдат премахнати. Същевременно бедните страни трябва да бъдат напълно интегрирани в търговската система като сложат край на западните мерки, които пречат на износа от развиващите се страни.

Засега няма резултати, посочиха от федерацията на германските промишлени сектори преди конференцията в Кения.

"Отдавна трябваше да се приключат тези многостранни преговори," допълни федерацията. Линията на политическа и икономическа конфронтация минава между групата на страните с нововъзникващи пазарни икономики начело с Китай, Индия и Бразилия от една страна и САЩ, Япония и ЕС от друга страна.

Имаше лъч надежда, когато търговските министри на СТО се срещнаха в края на 2013 година в Бали. Там те се споразумяха за т.нар. пакет Бали, който обхваща и част от дневния ред на Доха. Той включи Споразумението за опростяване на търговските процедури (Trade Facilitation Agreement -TFA), чиято цел е да намали митническата бюрокрация, както и мерки за намаляване на селскостопанските субсидии.

Прилагането на това споразумение може да повиши търговията с до един трилион долара годишно, изчислява СТО. Развиващите се страни могат да увеличат износа си с до 730 милиарда долара. Освен това могат да бъдат открити милиони нови работни места, сочат прогнозите.

Само че по-малко от 60 страни са ратифицирали Споразумението за опростяване на търговските процедури досега.

Докато процесът от Дока не търпи особено развитие, паралелно се договарят регионални търговски споразумения.

Макар че Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) между САЩ и ЕС породи доста противоречиви реакции в Европа, приключването на преговорите по него изглежда по-вероятно, отколкото напредък по договореното в Доха.

Дванадесет страни от двете страни на Тихия океан доказаха, че развитите и развиващите се страни могат да се споразумеят по въпроси, свързани с търговията, като подписаха споразумението Транстихоокеанско партньорство (ТТП) през октомври след седем години преговори.

Двете споразумения ТТИП и ТТП покриват половината от световната търговия, което поставя въпроса дали дали все още има смисъл от СТО и нейните преговори. САЩ и други страни вече призоваха за замразяване на плановете от Доха и за реформа на СТО.

Времето изтича, посочи Клаудиа Шмукер, икономист от германския Съвет за външни отношения в Берлин. Ако големите търговски партньори не се раздвижат сега, това ще доведе до провал на кръга преговори от Доха и може да подкопае ролята на СТО като пазител на световната търговия, добави тя.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    За да се случат тези неща реално, трябва да се създаде "виртуална международна търговска борса" и тя да стане основа за реално предлагане и купуване. Такава стъпка може да увеличи търговския обмен, по примера на онлайн пазаруването.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.