Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мисията на МВФ очаква трудни разговори с правителството

4 коментара
Мисията на МВФ очаква трудни разговори с правителството

Мисията на Международния валутен фонд, която започва редовния преглед на изпълнението на двегодишното предпазно споразумение с България в четвъртък, очаква трудни разговори с правителството. Това стана ясно от думите на постоянния представител на фонда за България Джеймс Роуф в навечерието на пристигането на експертите на организацията. Те идват в сряда, ръководени от Ханс Фликеншийлд. Това ще е последната визита на Фликеншийлд в качеството му на ръководител на мисията. Той ще бъде заменен на поста от Робърт Хагеман. Очаква се и той да пристигне и да бъде представен.   

Най-сериозният проблем пред макроикономиката на България в момента е дефицитът по текущата сметка и според Джеймс Роуф мисията на фонда ще поиска от правителството допълнителни мерки за затягане на фискалната дисциплина. Очакванията на МВФ са дефицитът в края на 2005 г. да достигне 14,5-15%  вместо предвижданите 13-14%.

От фонда ще настояват в края на 2006 г. да бъде постегнат излишък от 3%, за да се компенсира дефицитът по текущата сметка.

За да се намали дефицитът фондът ще предложи още ограничения на кредитирането, особено на потребителското, както и продължаване на структурната реформа в образованието и здравеопазването. Същевременно трябва да се стимулират износът и икономическият растеж.

МВФ ще препоръча правителството да закрие безмитните магазини, защото от тях идвали големи загуби за бюджета и били трудни за контрол. От фонда поясняват, че нов закон за безмитната търговия, съобразен с европейската практика, ще реши проблема с този тип магазини.

Мисията на МВФ ще обсъди и реформата в образованието, защото резултатите в сектора за незадоволителни. Експертите ще препоръчат да се преобразуват училищата с малко ученици.

Най-тежък за изпълнение от критериите на Маастрихт за присъединяване на България към еврозоната ще е инфлацията, предупреждават от фонда. Оттам предупреждават, че за 2006 г. тя ще е около 6%.

Според МВФ трябва да се ускори приватизацията на такива фирми като Булгартабак и да се приключи с концесионирането на летищата.

Двегодишното предпазно споразумения на България с МВФ изтича в началото на септември. Ако правителството иска ново споразумение или удължаване на сегашното, то трябва да отправи предложението си до фонда още по време на този последен преглед.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. самюелсон
    #4

    нищо не казва по същество а се занимава с мойта скромна особа. колко високо, ниско или средностатистически интелигентен съм има кой да прецени, но това не е някой, нито никой, а който трябва.тука иде реч не за ай кю-то на пишещия, а за конкретни параметри по конкретни теми на конкретни преговори.нали така някой?

  2. Jesse Jackson
    #3

    I decata znaiat che fonda e paguben za stranite v prexod, zashtoto natovarva razxodnata strana za plashtane na lixvi i glavnica za okolo 1,2 mlrd. EUR godishno. Naroda veche ne zelae zivota da mu se dictuva otvun. Bulgaria triabva da predprieme merki za likvidirane na zadulzeniata si kum fonda i Svetovnata banka, za da prekusne porochnoto padenie kum ikonomicheskata tinia.

  3. някой
    #2

    самюелсон, нискоинтелигентен мъж си - направо за нобелова награда. добре че не зависи от такива велики умове като тебе

  4. самюелсон
    #1

    едно си бае.ако има поне един нормален икономист, който може да ми обясни как бюджетният излишък може да компенсира дефицита по текущата сметка, ще го предложа за нобелова награда.и как да увеличим износа, като няма какво да изнасяме, а няма какво да изнасяме , защото няма какво да произведем, а няма какво да произведем, защото няма кой да го произведе и с какво да го произведе и от какво да го произведе.според мен редното е в момента в който стане ясно кога ставаме член на европейския валутен съюз,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.