Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Младежите с половин минимална заплата, ако не си намерят работа след дипломирането

7 коментара

Младежите да получават половин минимална работна заплата в продължение на 4 месеца, ако не си намерят работа или не успеят да се включат в стажантски програми до 4 месеца, след като завършат образованието си. Това предложи президентът на КНСБ Пламен Димитров, който беше докладчик на резолюцията "Действия в подкрепа на младите хора и борбата с младежката безработица в България" на заседанието на Икономическия и социален съвет (ИСС), представена в четвъртък.

По думите му, законовото регламентиране на социалното подпомагане за младите хора би могло да бъде от полза в борбата с безработицата сред тях. Димитров изтъкна и необходимостта от отваряне на "младежки бюра" в рамките на Агенцията по заетостта, които да са специализирани в намирането на работа за младежи.

Резолюцията на ИСС включва 40 мерки и препоръки към изпълнителната, законодателната и местната власт, като предложенията са групирани в няколко области – образование, кариерно консултиране през целия живот и признаване на компетентностите, придобити в неформалното образование.

ИСС призовава държавата да се погрижи за законодателната уредба и развитието на практиките и стажантските програми. Според приетата резолюция давността на стажантските договори трябва да е не по-малко от 3 и не повече от 12 месеца, а възнаграждението да не пада под минималната работна заплата.

 

Пламен Димитров се обяви и за подобряване на диалога с публичните институции, които се занимават с осигуряване на заетост в частния сектор. В това отношение докладът препоръчва намаляване на административната тежест, с която е съпроводено изплащането от държавата на парите за наемане на младежи и стажанти към частни фирми. Работодатели отдавна недоволстват срещу бюрокрацията, с която е съпроводено наемането на стажант по оперативните програми, а средствата за възнаграждението и осигуровките на служителя често се бавят.

Друга законодателна мярка, която предлага съветът, е въвеждането на режим на натрупване на осигурителните права, както и обезщетения за безработица за тези, които работят на граждански договори. За младежите, които самостоятелно усъвършенстват квалификацията си, резолюцията предвижда изплащане на част от обезщетението за безработица в процеса на преход към заетост.

Пламен Димитров допълни, че е необходимо разработване и на политики и въвеждане на практики за съвместяване на трудовия и семейния живот на младите хора.

 

Трябва да се предложат гъвкави образователни "дисциплиниращи и стимулиращи" модели за учениците и родителите, за да се предотврати отпадането на младежи от училище, каза още президентът на КНСБ, като наблегна на необходимостта от приемането на законите за предучилищното и училищното образование, които са в процес на изготвяне. По думите на Димитров, трябва да се въведат и специални начини за обучение на български език още преди предучилищната подготовка заради многото малцинства, чийто майчин език не е български.

Необходимо е да се разработят и механизми за стимулиране на неформалното образование, както и цялостна държавна политика по признаване и акредитация на придобитите по този начин умения и компетенции, каза още Димитров и допълни, че ключов момент при реформирането на образованието трябва да бъде диалогът с работодателските организации, тъй като към момента много малко младежи успяват да участват в стажове и чиракувания, предоставени от частния сектор чрез посредничеството на държавата.

Резолюцията на ИСС препоръчва и въвеждането на индивидуални кредитни карти за обучение на младежите с ниски доходи и квалификация, които да покриват средствата за материали, пътни и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Такъв вариант може да си позволи богата държава, а не мафиотска територия.

  2. Анонимен
    #6

    Вярно ли е това, че има държавна субсидия от 80 000 000 лв. на година за КНСБ и Подкрепа? Та това са паразити които не правят нищо и живеят на наш гръб.

  3. Анонимен
    #5

    Защо председателот на канесейбето не осигури тези пари от неговата организация?

  4. Анонимен
    #4

    Това правителство измисля глупост след глупост.

  5. Анонимен
    #3

    Като ти дават пари без да работиш, защо да се напъваш да си търсиш работа. Това са грешни пари, млад и здрав човек ако иска да работи, ще намери какво. Аз също преминах през такъв период - работих какво ли не, макар и доста под квалификацията си докато намерих това, което наистина мога добре да върша и го правя до днес. Има доста млади хора, които смятат, че е под достойнството им да работят какво да е след като много са учили. Но аз смятам, че по-скоро не е достойно млад и здрав човек да живее от помощи, които по-добре да се дадат на слаби, болни и възрастни.

  6. Анонимен
    #2

    Поредната простотия. Държавната субсидия от 80 000 000 лв. на година, за КНСБ и Подкрепа трябва да бъде преустановена.

  7. Анонимен
    #1

    Вие луди ли сте бе? Защо давате стимул на келешите да не правят нищо, а да висят по кафетата?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.