Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мобилните разплащания у нас набират скорост

Visa отчете 79% ръст на оборота от безконтактните плащания през 2014 г.

0 коментара
Мобилните разплащания у нас набират скорост

Мобилните разплащания у нас постепенно растат, макар и не с темповете, характерни за останалите европейски страни. Прогнозите са 2015 да бъде годината на мобилните плащания, каза Красимира Райчева, мениджър на Visa Европа.

Компанията отчита, че безконтактните разплащания у нас са нараснали значително, като през 2014 г. ръстът на оборота е 79%, а на трансакциите – 31% спрямо година по-рано.

Броят на безконтактните терминали е над 13 000, като те са разположени в супермаркети, офиси на телекомуникационни оператори, бензиностанции, вериги за бързо хранене, кина и аптеки.

Именно на търговците на дребно се разчита да стимулират мобилните плащания и през тази година.

Данните показват, че едно на всеки 20 евро от потребителския разход у нас е изхарчено с карта Visa, докато средното за Европа е едно на всеки 6 евро.

Средствата, изхарчени при търговци с карти Visa, издадени от български финансови институции, са се увеличили с една четвърт през изминалата година и надхвърлят 1.4 млрд. евро. Като брой плащанията през ПОС терминали доближава 37.5 милиона, което е ръст от 25% в сравнение с 2013 г. Почти всеки българин разполага с карта, но най-често я ползва за да тегли пари кеш, отбеляза обаче Красимира Райчева.

Очакванията на Visa са до 2020 г. над 50% от трансакциите да бъдат направени през мобилни устройства в Европа.

Въпреки все по-голямото разпространение на плащанията чрез карти и масовото използване на смартфони, като цяло българинът все още не ползва масово мобилните плащания. Според Райчева причината за по-бавното навлизане на мобилните разплащания е високият дял на сивата икономика у нас, който е близо една трета. Така голяма част от хората получават парите за труда си на ръка. Освен това у нас таванът за плащане в брой е прекалено висок – 7500 евро. За сравнение в съседна Румъния кеш не може да платиш повече от 1260 евро, докато в Италия е 300 евро, каза Райчева.

Потребителите очакват разплащанията да бъдат независими от времето, мястото и канала, както и да има сигурност, че ако нещо се обърка, парите му са защитени. Това е причината от средата на април Visa да пусне новата услуга токенизация, която е пригодена за нуждите на европейския пазар.

Новата технология се смята за една от най-сигурните за защита на личните данни при мобилните разплащания.

Услугата токенизация защитава потребителските данни, като заменя информацията за разплащателната сметка, която може да бъде открита върху картовата пластика, с поредица от числа – токени, които могат да бъдат използвани за осъществяване на трансакция, без да се разкриват действителните данни за сметката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.