Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Москва не държи толкова на Бургас – Александруполис, а на газопровода Турция – Гърция - Италия

5 коментара
Москва не държи толкова на Бургас – Александруполис, а на газопровода Турция – Гърция - Италия

Петролопроводът Бургас-Александруполис може да бъде доминираща тема на разговорите на  руския президент  Владимир Путин, който пристига на 4 септември в Атина, но истинският въпрос, който живо интересува Москва, е газопроводът между Турция, Гърция и Италия, за който Русия иска да си осигури гаранции за своето синьо гориво, което ще се пренася през  него, коментира в сряда атинският вестник “Та неа”, цитиран от БТА.

Както стана известно, в Гърция на посещение за среща с президента Путин ще пристигне и българският президент Георги Първанов. Първоначалните информации от Гърция бяха, че от българска страна в разговорите ще се включи премиерът Сергей Станишев, но в сряда от прессекретариата на Първанов уточниха, че нашият държавен глава ще вземе участие в срещата.

Гръцкото издание отбелязва, че на 4 септември в Атина ще се състои тристранна среща на ръководителите на Русия, Гърция и България, на която ще се разисква и въпросът за петролопровода Бургас - Александруполис. Срещата бе потвърдена и  от гръцкия министър на развитието Димитрис Сюфас, който изрази надежда, че тя ще бъде важна крачка за реализацията на проекта след дългогодишни преговори между трите страни.

Според вестника Русия е поискала от Гърция и  България да подпишат междудържавно споразумение, с което двете страни да поемат ангажимент, че ще предоставят политическа и  всякаква друга подкрепа за петролопровода и за компанията, която ще го строи.

В същото време Русия оценява газопровода между Турция, Гърция и Италия като нов, надежден път за снабдяване на пазарите в Западна Европа, отбелязва “Та неа”. Газопроводът е идея на Турция за пренос на газ от Средна Азия за Европа като алтернатива на доставката на руски газ за Европа и бе обявен за един от приоритетите в енергийната политика на Турция при откриването на тръбопровода Баку – Тбилиси – Джейхан неотдавна.

След проблемите на Русия с Украйна и кризата с Брюксел, този тръбопровод придоби особено значение за правителството на Владимир Путин, пише още гръцкото издание.

Москва не иска да остави тази нова тръба за пренос на природен газ да бъде експлоатирана от нейните конкуренти от Азербайджан или Близкия изток. И за това тя дава обещания на Гърция и България за изграждане на петролопровода 

Бургас - Александруполис, който в действителност представлява един по-малко значим обект, допълващ проливите през Босфора.  

Но дори и да бъде построен, петролопроводът Бургас - Александруполис няма да бъде друго, освен една от многото тръби, които се проектират или вече работят в района на Югоизточна Европа, докато в същото време тръбата за пренос на  природен газ през Турция, Гърция и Италия, е единствената в Южна Европа, отбелязва гръцкият вестник.

В.”Та неа” припомня, че по време на посещението си в Атина през февруари президентът на Газпром Алексей Милер неслучайно е поискал от гръцката страна да осигури транзитирането на руски газ през турско-гръцко-италианския газопровод.

Според цитирани от вестника източници тогава  президентът на Газпром е предложил в замяна неговата компания да поеме строежа на петролопровода Бургас - Александруполис и доставката на нефт от дъщерната му компания Сибнефт.

Гръцката страна изрази резерви и се въздържа от отговор, тъй като Италия има думата по въпроса за произхода на газа, който ще тече по тази тръба. Рим пое ангажименти за 80% от капацитета на тръбопровода, тъй като най-големите количества газ са предназначени за италианския пазар.     

Вашингтон също се намеси, като нееднократно даде да се разбере на Атина, че е против енергийното разпростиране на Русия и против пълната зависимост на Гърция от руския газ, отбелязва в. “Та неа”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Браншовик
    #6

    В случая за недоверието към Газпром има вина и "българската страна", доколкото все още продължават изказвания на псевдогазовици, подвеждащи дори и газпромовски гости у нас, за утопичната сравнителна "реална полза" на газопровод от Бългрия до Италия(изказвания и на бивш и на сегашен енергийн шефофе, подведени от дребнотемието на българския посредник на Газпром).Инак, разбира се че най-после Газпром застава на страната на реалността, приема уважителна поза към защитили енергоавторитета си евроазиатски страни и газови фирми.

  2. Браншовик2
    #5

    А и защо липсва някакво що-годе приемливо обяснение на факта, че Газпром си определи унгарски формации за техен европейски газов дистрибутор, а не български, за какъвто напористо се представяше българският й представител.

  3. z
    #4

    И сега ли няма да уврат главите на скудоумните русофили, че на Москва не й пука за нас?!

  4. ХАХАХА!!!
    #2

    Русия си гледа собствените интереси.Няма помощи и отстъпки.Така е при свободния пазар, за който ревахте.А сега ревете "ама Русия неще да ни дава помощи".

  5. blue_fish
    #1

    Ако много-много се двоумим, накрая турците ще направят Самсун-Джейхан, а Бургас-Александруполис ще стане излишен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.