Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Москва обещава да изплати част от дълга във валута

0 коментара

Руският вицепремиер Алексей Кудрин се надява утре, при посещението му в София, да подпише споразумението за дълга на Русия към България. "Веднага след подписването му ще изплатим част от дълга във валута, а останалата - във вид на стоки и промишлена продукция, военна техника", казва Кудрин в интервю за БТА. Той е съпредседател на българо-руската междуправителствена комисия за търговско-икономическо и научно-техническо сътрудничество, която заседава в София.

Съгласно първоначалните договорености сто милионният руски дълг трябваше да се изплати с резервни части за военната авиация и резервни части за "Кремиковци". От 1994 г. насам, обаче, Москва отказва да изпълни задълженията си към България. България остана на практика без военна авиация, тъй като разчиташе Русия да изпълни задължението си и да предостави необходимите резервни части. Преди три години Москва постави ново условие, за да разгледа въпроса за дълга - собствеността на бившия Съветски съюз в България да бъде призната за собственост на Русия, в резултат на което се ощетява Украйна.

Правителството на Симеон Сакскобургготски взе решение да спре преговорите със САЩ за изтребители Ф -16 и да ремонтира и модернизира наличните МиГ-29. Конкурсът спечели руската компания РСК "МиГ" . Според информирани източници това е договорено през септември м.г. от началника на премиерския кабинет Стоян Ганев и руския посланик в София Владимир Титов. Това било условието Русия да смекчи позицията си по дълга, макар че ремонтът и модернизацията на българските МиГ-ове няма да е за сметка на руския дълг. България ще плати за ремонта в брой, въпреки тежкото състояние на държания бюджет и на бюджета за отбрана в частност. Поръчката за МиГ-овете се наблюдава внимателно както от премиера Сакскобургготски, така и от президента Първанов. Засега не е ясно каква ще е икономическата и политическата изгода за България.

На въпрос има ли нови инициативи по спорните въпроси между двете страни, руският вицепремиер заявява, че най-сложният въпрос досега бе за руския външен дълг към България.

Дългото отлагане на сесията на смесената комисия руският вицепремиер обяснява с факта, че преди две години представители на тогавашното българско правителство са поставили "недостатъчно приемливи" въпроси за руския дълг.

Той подчерта, че все пак са били направени взаимни отстъпки, "което е рационално и такъв подход сериозно придвижва напред нашите отношения".

Алексей Кудрин спомена и въпроса за пререгистриране на собствеността на дипломатическите представителства в България. Според него двете страни трябва да се договорят за подходите и решение ще бъде намерено. Колкото до претенциите на Украйна към тези имоти, вицепремиерът посочи, че те са неоснователни, тъй като Киев е подписал т.нар. нулево споразумение, според което Руския стана приемник на активите и пасивите на бившия СССР.

Попитан за предложението на София за намаляване на митата за българските стоки на руския пазар, съпредседателят на междуправителствената комисия посочи, че те вече са били намалени с 25 % в сравнение с други страни и не се разглеждат никакви други отстъпки или намаления извън действащите общи митнически правила. "Отделни тарифи за България няма да се въвеждат. Ще си сътрудничим в рамките на действащия режим. Русия кандидатства за СТО и тенденцията е тарифите да се облекчават."

Що се отнася до ядрената енергетика и изискванията на ЕС за сигурността на атомните реактори на АЕЦ Козлодуй, Кудрин посочи, че Русия участва в международните усилия за повишаване сигурността на тези реактори и дори е отделила кредит в бюджета си за реконструкция на четвърти блок. "Ние водим консултации и за техническа помощ за удължаване на живота на някои от реакторите или за съкращаване на експлоатацията на други от тях в съответствие с международните стандарти", допълни той.

Алексей Кудрин изрази надежда да бъде завършена подготовката на меморандум за сътрудничество по създаването на консорциум за транспортиране на нефт по международния проект Бургас- Александруполис.

На въпрос няма ли риск всичко постигнато отново да остане на хартия Кудрин направи паралел с отношенията на Русия с други страни като Италия, Великобритания, Полша и Чехословакия и подчерта, че Москва би искала България да бъде неин постоянен, добър партньор. "Сега не идеологиите определят нашите отношения. Например кой влиза в НАТО, кой не. Руската позиция по НАТО сега е достатъчно гъвкава и ние участваме в различни механизми на сътрудничество с НАТО. Няма такива противоречия... Отношенията ни в Г-8 се активизират. Аз участвах преди две седмици в срещата на финансовите министри на Г-8. Форматът на участие на Русия се разширява. Ние ставаме все по-авторитетна държава. В този смисъл подкрепата на България за нас е изключително важна."

Запитан ще се разглеждат ли на сесията въпроси, свързани с цените на нефта и природния газ, Кудрин казва: "Още е рано да се говори за преразглеждане на цени...Нашият стремеж е при интегрирането със световната икономика да се изравняват и вътрешните цени. С нефта и природния газ търгуват частни руски компании. Със страните от ОНД ние не се каним да преразглеждаме цените на горивата".

В интервюто си пред БТА вицепремиерът Кудрин казва още, че традиционните възможности, които имаше българската продукция в Русия, не се използват достатъчно и че Русия е готова позитивно да съдейства в това отношение... "Сега се стараем да възобновим търговско-икономическото сътрудничество в транпортирането на нефт, в енергетиката, атомното машиностроене, военно-техническото сътрудничество", каза по-нататък Кудрин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.