Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Москва очерта рамката за обединение с Беларус, на ход е Лукашенко

0 коментара

Към пролетта на 2004 година Русия и Беларус може би ще имат общ държавен глава, общ парламент и обща валута - или ще се разделят окончателно. Такъв е резултатът от вчерашните дълги преговори в Кремъл между Владимир Путин и Александър Лукашенко. Двамата стигнаха до ясно разбиране за бъдеща обща държава в пълния смисъл на тази дума. Валута ще стане руската рубла. Остава да се отговори на въпроса кой ще оглави общата държава Русия-Беларус, ако се появи такава. Всъщност и тук има почти сигурен отговор - няма да е Лукашенко.

Според експерти Путин обърна в своя полза всички разногласия и недомлъвки от последните месеци и стана в очите на масите главен инициатор на интеграционния процес. Сега е на ход Лукашенко и предложеният му труден избор е почти ултиматум - или Беларус на практика става 90-ият субект на Руската федерация, или всички приказки за интеграция губят сила и Лукашенко се изправя сам срещу цяла камара натрупани проблеми в политиката и икономиката. Защото по примера на останалия свят и Русия ще избере твърдия тон в диалога със славянския си съсед.

Президентите разшириха дневния ред на срещата, обсъдиха и международни въпроси, но основната сензация дойде все пак от темата за бъдещата съюзна държава. За пръв път през последните години президентите "ясно си представиха" модела за развитие на Съюза Русия - Беларус, каза пред журналисти Александър Лукашенко. Обаче беларуският лидер не обрисува детайли от облика на бъдещия Съюз и обяви само, че има "два-три варианта".

Путин веднага издаде тези варианти. По думите му сега моментът е такъв, че и народът, и елитът искат обединение, затова нищо не ни пречи по-активно да придвижим въпроса.

Руският президент ясно очерта пътя към построяване на реална съюзна държава. Май 2003 - референдум, в който гражданите на двете държави ще потвърдят желанието си за обединение; декември 2003 - избори за парламент на Съюза; пролетта на 2004 - избори за общ президент. Тогава според плана вече трябва да е в сила единната валута - руската рубла, както предложи Путин, нищо че това ще "претовари икономиката на Русия".

Беларусите се съгласиха - в замяна на единни транспортни тарифи, доставки на нефт за Беларус по вътрешни руски цени и 100 милиона долара кредити, от които Минск вече получи 40 милиона. Путин предложи общите органи за управление на общата държава да се изградят на база на руската, а не на беларуската Конституция - че как иначе, та нали Беларус е унитарна, а не федерална държава. Но в случай, че белоруската страна изпита съмнения и не се реши на тъй стремителна крачка напред в държавното строителство, Кремъл по принцип няма нищо против обединителният процес да следва модела на Европейския съюз, в който ключовите въпроси на интеграцията се обсъждат от Европарламента. Това е всъщност нулев вариант, доколкото в страните от ЕС икономиките са принципно близки, а в Русия и Беларус - напълно противоположни.
Според аналитиците срещата най-сетне е сложила всичко по местата си - на най-високо равнище е разгласено какво иска Русия и с какво не е съгласен Минск. Обявеното сливане и поглъщане крие обаче още много отровни хапове, убеден е Валерий Фьодоров, директор на Центъра за политическа конюнктура. Според него потръгналият като че ли интеграционен процес може да се спъва на всеки кръстопът. "Напълно е възможно Лукашенко да си вземе поука от опита на Кучма - да извлече всички ползи, като забрави при това за собствените си задължения", смята той.

Експертите се оказаха прави още по-скоро от очакваното - едва излязъл от Кремъл, Лукашенко заяви, че предложеният от Путин механизъм за референдум е неприемлив за Беларус и тя няма да се превръща в нов регион на Русия. Затова експертите не дават лъчезарни прогнози за създаване на обща държава в най-близко бъдеще. Според Фьодоров преговорите ще са продължителни и надали ще завършат в мандата на Лукашенко. Политологът смята за реален предложеният в сряда сценарий на съвместно съществуване, само ако Лукашенко приеме условията на Путин. Ала Путин чудесно разбира, че той няма да ги приеме - подобно развитие на нещата означава за Лукашенко политическа смърт. Оценил трезво липсата на готовност у Лукашенко, Путин е направил умел политически ход и е превърнал беларуския колега в "главен дезинтегратор", смятат аналитици.

Според Андрей Рябов от московския център Карнеги Кремъл използва безизходното вътрешно и външно положение на Лукашенко /Беларус вече не е преден пост на Русия в борбата с разширяването на НАТО/, като му натрапва крайно прост и твърд обединителен вариант. От друга страна не бива да се забравя, че изборите за президент на Русия и на бъдещия Съюз с Беларус съвпадат и Путин ще предлага на електората кандидатурата си като "обединител на източнославянските земи", смята Рябов.

Има и други прогнози. Путин може да използва изявлението си за коренно преустройство на политическата система в Руската федерация и да подготви реална промяна на Конституцията. И под претекст на обединение с Беларус да реформира всичко, което не му харесва в самата Русия. "Честно казано, на мен и колегите вече ни омръзна пороят от думи, в който се опитват да удавят идеята за съюзна държава", каза за Известия председателят на международния комитет на Държавната дума Дмитрий Рогозин. "Всички разбират, че трябва това да стане; обаче кой ще бъде президент, кой - министър, а кой ще си оближе пръстите?", пита той.

Експертна комисия трябва за три месеца да проучи двата варианта - обща държава с общ президент или само общ парламент, както е в ЕС, смята заместник-председателят на Съвета на федерацията Александър Торшин. Той не изключва и преминаване от варианта на ЕС към този с общ президент и държава. Засега обаче, както научи Известия, Русия и Беларус се готвят в най-скоро време да въведат мита във взаимната търговия. И това за разлика от думите е най-доброто доказателство, че реална интеграция все още не се задава.

Просто Путин лиши Лукашенко от всякакви шансове да паразитира върху тази тема.

По БТА, със съкращения, заглавието е на mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.