Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Може да има отделни енергийни тарифи за бедните

С Европейската комисия ще се определя профилът на уязвените потребители и защитата им

0 коментара
Може да има отделни енергийни тарифи за бедните

Министерството на енергетиката и Европейската комисия заедно ще търсят дефиниция на енергийната бедност в България, до средата на 2016 г. се очаква да бъде определен профилът на уязвения потребител и да се реши какъв да е вариантът за защита и подпомагане на социално слабите. Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на тестовия старт в петък на борсата за търговия с ток. Тя е една от стъпките за освобождаването на енергийния пазар, което в следващите седем-осем месеца няма да засегне битовите потребители, но след това, неясно обаче кога, ще играе роля и за цените на тока за домакинствата.

Петкова се въздържа от коментар какви може да са вариантите за подпомагане на социално слабите, за които цените на тока са прекалено високи спрямо доходите им и посочи, че това е предмет на анализ, който тепърва ще се разработва заедно с Брюксел. Директорът на дирекция "Вътрешен енергиен пазар" на Еврокомисията Клаус-Дитер Борхард коментира пред журналисти, че в Европейския съюз има различни варианти на подпомагане, сред които са даване на добавка към социалната помощ, варианти за плащане на сметките на енергийно бедните или определяне на отделни цени на тока за бедните хора. Социалните тарифи на електроенергията се прилагани успешно в Румъния и може да са успешен модел и за България, посочи Борхард, но и той уточни, че всичко е въпрос на преценка и решението е изцяло на българското правителство. ЕК само искала да помогне с опита си.

Според сега действащата схема за енергийно подпомагане целевите помощи за отопление се отпускат за период от пет месеца – от 1 ноември на текущата година до 31 март на следващата като месечният размер е 72.20 лева. Подпомагат се семейства с ниски доходи на базата на определени критерии. През изминалия отоплителен сезон право на помощ имаха около 255 000 домакинства.

Петкова не се ангажира с коментар дали като се определи профилът на уязвимият потребител повече от сега подпомаганите домакинства ще получават помощи и дали техният размер ще се увеличи.

Според анализ на ЕК, представен през 2013 г., от населението на България 61 процента са енергийно бедни, тъй като над 9 процента от техните доходи отиват за отопление. В същото време едва 12% от хората в нужда у нас са подпомагани от държавата за енергийните им сметки. Сегашните помощи са тройно по-ниски спрямо даваните суми от държавата за отопление през 2003 г. и тогава те са обхващали 542 хил. души, а сега – 255 хил. души.

Борхард обясни, че анализът за подпомагането на енергийно бедните у нас се прави защото "в България има хора, които се опасяват от пазарното развитие на сектора и възможното вдигане на цените в началото на либерализацията".

"Либерализацията може да е болезнен процес за социално слабите и затова с министър Петкова се договорихме през първата половина на 2016 г. да разгледаме възможностите за дефиниране на уязвимите потребители, които да бъдат подпомагани. Свободният пазар отключва икономическото развитие, но това трябва да става в комбинация с конкретни мерки за защита на енергийно бедните", каза Борхард преди старта на пробната търговия на борсата за ток.

На база на анализът, който предстои да се изготви, ще се търсят механизмите за защита на уязвимите потребители, допълни Петкова. Какъв ще е предпочетеният вариант ще се обсъжда и със социалното министерство, допълни тя и обясни, че критериите за подпомагане на енергийно бедните ще са специфични и по-различни от тези за определяне на социално слабите.

Енергийният министър коментира още, че реално в следващите 7-8 месеца няма да има никаква промяна за битовите потребители и малкия бизнес, ползващ електроенергия на ниско напрежение, независимо от старта на борсата за ток и започващата постепенно либерализация на пазара. От думите ѝ стана ясно, че моделът за освобождаване на пазара и спътките за излизане на него на домакинствата, който се изготвя от Световната банка, няма да е готов преди април. След това трябва да се направят законодателни промени относно статута на "Националната електрическа компания" като единствен купувач на електроенергията.

Петкова допълни, че правителството обмисля как да предотврати сътресения в енергетиката от освобождаването и това потвърждава загатнати още от преди намерения на управляващите да не бързат с изваждането на бита на свободния пазар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.