Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Може ли Тръмп да спази обещанията в посланието си "За състоянието на Съюза"?

1 коментар
Може ли Тръмп да спази обещанията в посланието си "За състоянието на Съюза"?

Президентът Доналд Тръмп, който няма природна дарба на оратор, все пак е показал, че понякога може да произнесе мощна реч, която убедително да изложи неговата визия, да докосне емоционални струни и да трогне коментаторите дотам, че да заявят, че той най-накрая изглежда като президент. След което обаче аутокюто (автоматичният телевизионен подсказвач) изключва.

Както се е случвало неведнъж, Тръмп произнася някаква реч, която се посреща добре, придържа се към готовия текст, следват моменти на буйна невъздържаност, след което бързо губи инерция в полемика, която сам създава.

Неговото първо послание "За състоянието на Съюза" във вторник ще бъде най-същественият досега тест за способността му не само да произнесе една държавническа реч, но и да се придържа към нея след това чрез подготвяните от Белия дом политики, които я надграждат.

"Липсва му дисциплина на придържане към посланията, - каза Ари Флайшър, бивш прессекретар на президента Джордж Буш-младши. - Практически всеки път, когато вдигне високо летвата, той сякаш си вкарва автогол с някакво писание в Туитър, вместо да се възползва от набраната инерция."

Посланието "За състоянието на Съюза" е "черешката на тортата" за всеки президент, шанс да се похвали с постиженията си през отминалата година, като зададе тона за следващата. Всяка дума е щателно обмислена, всеки гост, поканен от президента, е внимателно подбран, и всеки момент е до болка отрепетиран. Тази реч е от особено значение за Тръмп, над когото е надвиснал кошмарът на ниските рейтинги и на продължаващото руско разследване.

"Това е едно от малкото събития с главна роля на президента, което се гледа от 30 до 40 млн. американци, каза Флайшър. Едва ли има друг момент на голяма изява на президента като този, и то такъв, който е изцяло контролиран от него и от неговия екип. Те не реагират на събитията, а сами ги контролират и трябва да бъдат на висота."

На 27 февруари м.г. Тръмп наистина се справи успешно при първото си обръщение пред съвместно заседание на двете камари на Конгреса. Тази реч бе произнесена в момент на криза за неговата млада администрация - съветникът му по националната сигурност Майкъл Флин бе уволнен само дни по-рано - и се поставяха въпроси дали Тръмп има способността и характера да ръководи страната.

Изненадвайки критиците, той отправи вдъхновяващ призив за единство, като заяви, че е време да се сложи край на ерата на "с нищо непредизвиканото разделение", последвало изпълнената с обиди (президентска) кампания и хаотичния старт на неговото президентство.

"Времето на дребнавото мислене свърши, - каза Тръмп. - Времето за дребнави битки е зад нас. Нуждаем се от куража да споделим мечтите, които изпълват сърцата ни. От смелостта да дадем израз на надеждите, вълнуващи душите ни. И от увереността, с която да превърнем тези надежди и тези мечти в дела."

Тази реч, в която имаше и емоционален момент на овации със ставане на крака за вдовицата на един "тюлен" от ВМС, предизвика възторг сред републиканците и неохотен респект сред мнозина демократи. Но тя също така накара редица наблюдатели да се запитат дали Тръмп е налучкал правилната стъпка и дали е готов да открие нова, по-отговорна страница в своето президентство.

Това продължи по-малко от седмица.

На 4 март Тръмп пусна серия от туитове, в които обвини президента Барак Обама, че е наредил да се подслушва "Тръмп тауър" - едно неподкрепено с факти обвинение, в което Тръмп вмъкна и твърдението, че неговият предшественик е "лош (или болен) човек!" Предизвиканият от това фурор заличи постигнатия от речта на Тръмп ефект и постави Западното крило (на Белия дом) в отбранителна позиция.

Това далеч не е единственият случай, при който Тръмп пропиля кратката ера на позитивни настроения. През юни той се обърна с мрачно слово към страната след стрелбата на игрище за бейзбол с участието на конгресмени, а два дни по-късно отправи в Туитър остра атака срещу собственото си министерство на правосъдието, като обяви руското разследване за "лов на вещици".

В деня след като произнесе гръмката си реч, приемайки президентската номинация на Републиканската партия на конгреса ѝ през 2016 г., Тръмп, вместо да благодари на доброволците (работили за кампанията му), възкреси конспиративната теория, че бащата на неговия съперник Тед Круз е бил замесен в убийството на президента Джон Кенеди.

Белият дом няколко седмици работи върху съдържанието на посланието (което Тръмп ще произнесе), събирайки материал от министрите и шефовете на правителствените агенции. Над речта работи екип начело с политическия съветник Стивън Милър и секретаря на кадровия отдел Роб Портър. Подготвени бяха няколко чернови, разпространени из Западното крило (на Белия дом, където работи президентският екип - б.р.), а Тръмп внасяше собственоръчни поправки.

Очаква се президентът да постави ударение върху проблемите на имиграцията и националната сигурност, да изложи вижданията си за нови търговски споразумения и да разкрие някои от своите отдавна очаквани инфраструктурни планове. Той може след това, по примера на своите предшественици, да отдели известно време за обиколка из страната, събирайки подкрепа за своите идеи.

Вероятно Тръмп ще се придържа към (съдържанието на) речта си поне за една нощ. След това обаче всичко може да се очаква.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АлександърНиколов
    #1

    Типична поръчкова статия с майсторски извезана шевица. Този Лемайер търски под вола теле и винаги го намира. Интересно колко Майери има по света лихваро-сарафската мафиа? Руското разследване завърши безславно с провал драги Джонатан и зам директора на ФБР си подаде оставката три месеца преди да го пенсионират с пълна пенсия, за да се скрие от позора, като сам си оряза пенсията дето цял живот е чакал.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.