Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ: Доларът бе силно надценен преди спада му

0 коментара

Доларът бе силно надценен преди неотдавнашния му спад, заяви вчера вечерта главният икономист на Международния валутен фонд Кенет Рогоф по американския телевизионен канал 8, предаде Франс прес. "Доларът бе силно надценен.

Макар Съединените щати да поглъщат 60 процента от световните спестявания, те имат в същото време огромни дефицити в текущите плащания, а това означава, че Вашингтон заема много от останалата част от света", обясни Рогоф по време на телевизионен дебат.

"Трябва да има корекции и това е неизбежно", допълни Рогоф, според чиято цента еврото е поскъпнало спрямо долара през последните месеци с "близо 30 процента". Плавният спад на долара е добре дошъл, отбеляза между другото главният икономист на МВФ.

"Ние бихме били много по-разтревожени, ако понижението бе рязко", допълни той. Според председателя на Международния институт за икономически проучвания Фред Бъргстейн, който също участваше в дебата, американският дефицит в момента достига близо 600 милиарда долара и въпреки това доларът продължава да бъде много по-силен, отколкото преди пет години.

В петък към 21.00 часа по Гринуич еврото се търгуваше в Ню Йорк за 1,1650 долара спрямо 1,1837 долара предходния ден, припомня Франс прес.

В петък МВФ публикува доклад за текущото състояние на финансовите пазари. Според него рисковете, които застрашават световните финансови пазари, намаляват, а това е свързано с воденето на такава парична политика във водещите индустриални страни, която понижава стойността на кредитите и финансирането.

За да бъде подобрението устойчиво обаче, се посочва в доклада, е необходим по-висок растеж на световната икономика. Един от факторите, които могат да потиснат икономическия растеж в света, е уязвимостта на долара от риска за прекомерно голям спад, се допълва в доклада на МВФ, съобщава икономическият сайт к2капитал.

Според МВФ този риск идва от обстоятелството, че за САЩ е необходимо да привличат големи обеми от капитали, за да финансират дефицита по текущия платежен баланс, а чужденци притежават по-големия дял от държавните облигации на САЩ, американските корпоративни и ипотечни облигации, както и от американските акции.

Евентуален рязък спад на долара би подкопал икономическия растеж и в Япония, а в САЩ би довел до повишаване на реалните процентни ставки, което пък би влошило перспективите за растеж в тази страна, се отбелязва в доклада на МВФ.

Освен това МВФ предупреждава, че пускането на нови емисии облигации в страни с развиваща се икономика може да стане прекалено амбициозно начинание.

"Макар засега новите емисии облигации да се приемат със задоволство от инвеститорите, вече се появяват признаци за прекомерна активност на страните емитенти, особено сред някои руски компании от втория ешелон", посочват авторите на документа.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.