Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ: Нарастващият дълг в еврозоната заплашва световната икономика

Фондът очаква значително по-нисък растеж в България тази година от прогнозния в бюджета

3 коментара
МВФ: Нарастващият дълг в еврозоната заплашва световната икономика

Нарастващият дълг в еврозоната поставя под заплаха световната икономика, предупреди в последните си прогнози, разпространени в доклад във вторник, Международният валутен фонд (МВФ).

Фондът значително понижи прогнозите си за растеж на 17-членната еврозона до 1.6% през 2011 г. и 1.1% през 2012 г. спрямо 2.0% и 1.7% през юни.

"Ако дълговата криза в периферията продължи да се разпространява към икономиките в централната част на еврозоната, може да има значително нарушаване на глобалната финансова стабилност", се казва в коментара на МВФ.

Европейските банки имат засилено присъствие в страни с растящи лихви по заемите и кредиторите трябва да направят усилия да увеличат капитала си след пропуските, открити при неотдавнашните стрес тестове в сектора, отбелязва фондът. "Безпокойството е, че капитализацията на банките в еврозоната е сравнително ниска и те разчитат силно на финансирането на едро, което е склонно към замразяване при финансова криза", пише още в доклада.

"Поради това проблемите със суверенните дългове могат бързо да се разпространят в цяла Европа. Оттам те могат да достигнат до САЩ и останалата част на света", предупреждават експертите.

Сдържана прогноза за ръста на България

МВФ прогнозира растеж от 2.5% за България тази година и 3.0% през 2012 г., сочат още данните на фонда за българската икономика в контекста на изследването за състоянието и перспективите пред развиващите се икономики от Централна и Източна Европа.

Числата за ръста са значително по-малки от прогнозата на правителството за икономическия ръст през тази и следващата година в България. Макроикономическата бюджетна рамка предвижда тази година да се реализира ръст от 3.5%, считан от мнозина икономисти за нереалистичен.

МВФ прогнозира, че развиващите се икономики от Централна и Източна Европа ще постигнат растеж от 4.3% през тази година след 4.5% през 2010 г. Той обаче ще намалее до 2.7% през 2012 г., допълва фондът. Но проблемите в еврозоната може да помрачат тази перспектива, предупреждава фондът.

"Въпреки че пряката финансова зависимост на икономиките от Централна и Източна Европа от еврото е ограничена, задълбочаване на трудностите с дълга и финансите в еврозоната ще се отразят на растежа на развиващите се страни в Европа, като се имат предвид тесните финансови и икономически връзки", отбелязва фондът.

МВФ включва в категорията "развиваща се Европа" страните от Централна и Източна Европа, към която добавя и Турция, но изключва Словакия, Словения и Естония, които са членки на еврозоната, както и Чехия, смятана за напреднала страна. Така в категорията влизат 14 страни с тези от бивша Югославия.

Турция и Литва ще постигнат тази година най-голям растеж на БВП (съответно 6.6% и 6.0%), но през 2012 г. той ще намалее до 2.2% за Турция и 3.4% за Литва, сочат прогнозите на МВФ.

"Растежът на вътрешното търсене остана силно в много страни от Централна и Източна Европа през първото полугодие на тази година заради благоприятния политически контекст (в Турция) или силния скок след неотдавнашната криза (в Литва)", обяснява МВФ.

Латвия, която през 2008 и 2009 г. регистрира най-голямото свиване на икономиката в света (около 25%), ще постигне растеж от 4% на БВП тази година и от 3% през 2012 г. след свиването с 0.3% през 2010 г. Следва Полша, която ще регистрира растеж от 3.8% през 2011 г. и 3.0% през 2012 г., след като БВП се увеличи с 3.8% през 2010 г.

България и Сърбия ще постигнат растеж от съответно 2.5% и 2.0% тази година и 3.0% през 2012 г. Румъния и Хърватия, чийто БВП намаля съответно с 1.3% и 1.2% през 2010 г., тази година ще постигнат растеж от 1.5% и 0.8%, а през 2012 г. - от 3.5% и 1.8%. За Унгария МВФ прогнозира растеж от 1.8% тази година и 1.7% догодина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. emma
    #3

    Отново сме на опашката на класацията,а Дянков дали чете?

  2. Анонимен
    #2

    А фалиралата икономика на САЩ нищо не застрашава.

  3. Анонимен
    #1

    Тази измислена след ВСВ институция с нейните налитащи на негърки нерези по-добре да помисли за собственото си оцеляване отколкото да дава съвети накъм Стара Европа. А мерси, както кзват франсетата, ама старите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.