Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ нарече “одържавяване” идеята за инвестиционен фонд

0 коментара

Мисията на МВФ е твърдо против идеята на вицепремиера Николай Василев за създаването на инвестиционен фонд, стана ясно от коментара на нейния ръководител Джералд Шиф.

На заключителната пресконференция на мисията, която обсъди с кабинета данъчните закони и бюджета за догодина, Шиф заяви, че

целта на правителството би трябвало да е приватизация, а не увеличаване на държавния дял в икономиката.

Идеята на министерството на икономиката, която вчера се опита да обясни Ахмед Доган, днес бе представена накратко от финансовия министър Милен Велчев. По думите на Велчев, хората на Василев предлагат във фонда да бъдат заделени до 100 млн. лв. от фискалния резерв и поне още толкова от частни източници.

Със средствата фондът ще финансира частни компании в България, като срещу това ще придобива дял от техния капитал. Става въпрос за фонд за рисков капитал, чието управление ще бъде поверено на чуждестранна компания.

Управителят на БНБ Светослав Гаврийски коментира, че не съществува проблем кабинетът да използва пари от фискалния резерв, защото това не представлява финансиране на правителството от страна на централната банка. Вчера Доган посочи като източник на средства за фонда валутния резерв, който е под контрола и разпореждането на БНБ. Финансирането на кабинета от страна на Централната банка обаче е изрично забранено със закона на БНБ.

Различия между МВФ и кабинета за приходите и разходите в бюджет 2003

По повод преговорите между кабинета и МВФ Велчев информира, че все още има някои различия по отношение на очакваните приходи и разходи за догодина.

Мисията на МВФ очаква по-малки приходи от социални осигуровки, в сравнение с прогнозните разчети на правителството. Днес Шиф заяви, че в момента няма индикации, върху които да се градят прогнози за по-голямо увеличение на приходите в бюджета догодина. Ръководителят на МВФ мисията не уточни дали това становище се основава на резултатите от изпълнението на приходната част в бюджет 2002 досега.

Мисията на фонда и кабинетът се разминават и в планираните разходи за болниците. Според МВФ те ще бъдат по-високи от заложени в бюджет 2003.

Финансовият министър призна, че реформите в здравеопазването не вървят с необходимата скорост и очакваното рационализиране на болничната мрежа закъснява.

Според Джералд Шиф, МВФ е очаквал през тази година да се съкратят болнични заведения, което щяло едновременно да намали разходите и да подобри обслужването в останалите здравни заведения. По думите му не се вижда да се прилагат подобни мерки и заради това от фонда предупреждават, че разходите за болничната помощ могат да бъдат по-високи от планираните.

От здравното министерство днес посочиха като причина за натрупаните дългове и лошият мениджмънт на болниците - недоброто разпределение на средствата от ръководствата на лечебните заведения. Според хората на Финков друго от обясненията за натрупаните дългове е, че здравната касата отпуска недостатъчно пари за лечението на определени групи заболявания.

Като крайно недостатъчно определиха от КНСБ увеличението на бюджетните разходи за здравеопазването за догодина. От синдиката съобщиха, че като абсолютна сума то е едва 13 млн.лв. КНСБ категорично се обяви срещу по-нататъшни съкращения на болничния персонал.

Синдикалистите предвиждат до края на годината дълговете на болниците да достигнат около 120 млн. лв. и предупредиха за опасност от предстоящи фалити и напрежение сред работещите в здравната система.

С 2% по-нисък ръст на бюджетните заплати догодина

По време на мисията на МВФ, правителството е договорило с фонда макрорамката за 2003 г.

Тя включва 4,8% ръст на БВП, 3,5% средногодишна инфлация и 4% - в края на годината и дефицит от 5,4% по текущата сметка. Бюджетният дефицит догодина ще бъде 0,7% от БВП - малко по-нисък от заложените 0,9% в бюджет 2002.

Велчев обясни, че заради по-ниската прогнозна инфлация догодина бюджетните заплати ще се увеличат не с 9 процента, както обяви предварително преди около месец, а със 7 на сто. Увеличението ще е на два пъти - през януари и юни, с по 3,5 процента. Пенсиите ще бъдат увеличени с 6,2 процента.

Ръководителят на МВФ-мисията заяви, че изпълнението на макрорамката зависи от два външни фактора - цената на петрола и темпа на възстановяване на европейската икономика, която е основен търговски партньор на България. Шиф припомни, че България е отворена икономика и е податлива на външни шокове.

Според Джералд Шиф износът се увеличава, ръстът на икономиката продължава, а инфлация се движи в определени граници. Фондът е доволен, че правителството има намерение да следва тази политика както през следващата година, така и в средносрочен план.

Министерството на финансите е обсъдило с фонда и предложението от догодина да се въведе нулева ставка върху данък печалба при реинвестиции, но темата ще продължи да се дискутира по време на годишната среща на МВФ и Световната банка на 29 и 30 септември във Вашингтон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.