Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ настоява за бюджет, подплатен с реални политики

0 коментара

Събираемостта на социални осигуровки от 1999 г. насам непрекъснато спада като дял от Брутния вътрешен продукт. От 8,3 на сто за периода 1999/2000 г., събираемостта спада до очакваните 7,2 % тази година, посочи постоянният представител на МВФ Пирита Сорса в интервю пред БТА.

При тази тенденция изглеждат прекалено оптимистични заложените в проектобюджета за 2003 година 8,2 % от БВП, дори при максимални усилия за добра събираемост, смята Сорса. Всяка година от 1999 г. насам действителната събираемост на социални осигуровки е била по-ниска от заложената в бюджета, допълни представителката на МВФ.

През последните две години по-ниски от предвидените в бюджета са и приходите от ДДС. Данните на фонда показват спад - от 8,8 % като дял от БВП през 2000 година на очакваните 8,2 % тази година.

Разликата в оценките за заложените приходи в бюджета - "реалистични" според финансовия министър и "оптимистични" според мисията на МВФ - бе една от причините за прекъсването на поредния преглед по двегодишното споразумение с фонда и задържането на четвъртия транш от 32 милиона долара.

Макроикономически изследвания, сравняващи доходите и заплатите със събраните данъци, показват, че събираемостта вероятно е 30-40 % по-ниска от потенциалната. Ако се включат и данните за сивата икономика, дупката в данъчните приходи ще бъде дори по-голяма, смятат експертите на МВФ.

Близо две трети от заетите декларират минимални доходи като основа за техните социални осигуровки, каза Пирита Сорса. Едва между 3 и 5 хил. българи декларират месечен доход над 700 евро. Ако се съди по колите по улиците, магазините и хората в ресторантите, броят на разполагащите с такива доходи трябва да е по-голям, коментира представителката на МВФ.

Правителството и фондът се разминават в изчисленията си за приходната и разходната част на бюджета с около 500 милиона лева - 1,3 -1,4 % от БВП, което е твърде много според Сорса. 200 млн.лв. е разликата в сметките за подкрепа на общинските бюджети и за издръжка на болниците. В номинално изражение парите за болниците за догодина са по-малко, но ние искаме да видим и някакви реформи в този сектор, които да подкрепят промяната, коментира Сорса.

Колкото до субсидиите за общините, в МВФ са загрижени от това, че на местните власти се дават задължения, без да се осигурява съответното финансиране. Само половината от задълженията на общините имат финансово покритие - това е едно от нещата, които искаме да обсъдим с правителството, отбеляза представителката на фонда.

Правителството определя приоритетите и алтернативните мерки, както и кои разходи да съкрати. Мисията на МВФ само обсъжда тези варианти и изразява своята позиция, обясни Пирита Сорса. Тя даде пример със заложения дефицит от 0,7 % от БВП. Ние сме загрижени, че дефицитът ще бъде по-висок и това ще има отрицателно въздействие върху платежния баланс - ако общественият сектор изразходва повече средства, отколкото заработва.

Сорса подчерта, че разговорите с МВФ продължават и няма краен срок за приключване на прегледа по споразумението. Непрекъснато постъпвала нова информация и изчисленията се променяли, отговори тя на въпроса какви са възможните компромиси в позициите на двете страни.

Обсъждането на бюджета не е пазарлък за купуване на кола, коментира Сорса. Целта по думите ѝ е да се постигне бюджет, основан на устойчива политика.

Сорса отбеляза, че ако не се стигне до сближаване на позициите, поредният транш може да бъде спрян и това ще бъде решение на българското правителство. Според нея това не е невъзможно, защото перспективите за икономиката са добри, а резервите - високи.

Тя обаче посочи, че при валутен борд фискалната политика е основното средство за справяне с външни шокове. Като проблем Сорса спомена, че при евентуална война в Ирак могат да се очакват проблеми с износа за Европа и повишаване на цените на петрола. Ето защо е важно също бюджетът да е реалистичен, заключи постоянният представител на МВФ.

Днес в Русе Пирита Сорса е споделила, че за чуждите инвеститори проблемите тук не са толкова в данъчната система, а главно в колебанията по отношение на сигурността на договорите, които се сключват. Друг аргумент на потенциалните инвеститори да не избират България според МВФ е липсата на необходимата инфраструктура, съобщи областният управител на Русе Румен Януаров след среща с Пирита Сорса.

Пирита Сорса е заявила, че Международният валутен фонд има положително отношение към усилията на България да се справи със сивата икономика. Тя е обяснила, че причината МВФ да не подпише споразумението с България не са повишените социални разходи, а отделни точки в бюджета за 2003 година, които се отнасят за баланса му.

В предложения от Министерството на финансите проектобюджет 2003 пари за финансова децентрализация на общините не са предвидени, обяви по-късно днес в Разград Пирита Сорса след разговор с кмета на Разград Венелин Узунов, който е председател на Националното сдружение на общините в Република България.

Според нея планираният бюджетен дефицит от 0,7 процента не позволява да се осигурят финансово държавно възложените услуги на общините. Нужно е да се приеме цял пакет от мерки, които да съпътстват бюджетните разчети, за да се постигне финансовата самостоятелност на общините. Представителката на МВФ заяви, че най-важно за местната власт е да се научи да привлича инвестиции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.