Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ настоява за реалистичен бюджет 2005

0 коментара

В бюджет 2005 трябва да бъдат заложени по-реалистични приходи, за да не се отчита толкова високо преизпълнение, е мнението на Международния валутен фонд.

При пристигането си в София ръководителят на мисията за България Ханс Фликеншийлд каза, че фондът не е променил отрицателното си становище за планираното от правителството 25-процентно увеличение на минималната работна заплата до 150 лв. от догодина. От фонда съобщиха още, че мерките за ограничаването на кредитната експанзия не са дали ефект и се налага да бъдат въведени и допълнителните рестрикции, договорени още през май т.г.

Фондът не адмирира "мързеливи" бюджети с големи излишъци

Трябва да се направи по-реалистична прогноза за приходите в бюджет 2005, съобщиха във вторник от офиса на МВФ в София, часове преди пристигането на Фликеншийлд на едноседмична мисия в София. Една от темите по време на мисията са параметрите на държавния бюджет за догодина.

Резервът може да се използва за подсигуряване на пенсионната система

Правителството може да използва фискалния резерв за подсигуряване на пенсионната система, коментира Фликеншийлд идеята част от резерва да отиде за частична капитализация на НОИ. Той обаче напомни, че бюджетът на държавното осигуряване е част от консолидирания бюджет, има определен лимит на разходите и не може да се мисли за директно увеличение на пенсиите със средства от резерва.

Към първите седем месеца на 2004 г. бюджетът регистрира рекорден излишък от над 700 млн.лв., като според прогнозите към края на годината той може да достигне 1 млрд.лв.

Преизпълнението на приходите спрямо заложеното в бюджета се повтаря от няколко години насам и е повод за критики и към сегашното, и към предишното правителство, че умишлено залагат лесна за изпълнение приходна част, за да може след това без санкцията на парламента да разпределят излишъците. Тазгодишният отговор на финансовия министър бе, че по принцип през годината се поддържа по-рестриктивна разходна част и по-голямата част от плащанията са през втората ѝ половина. Милен Велчев посочи, че само 400 млн.лв. от излишъка към юли се дължат на преизпълнение на данъчните приходи.

По повод достигнатите тази година рекордни нива, от опозицията вече предупредиха, че ще поискат харченето на събраните в повече средства да мине през парламента. В края на юли правителството вече разпредели над 250 млн.лв. от излишъка.

Запитан още на летището дали фондът ще настоява правителството да не използва преизпълнението на приходите за социални разходи, ръководителят на МВФ-мисията отговори, че ако вече са достигнати лимитите на този пит разходи, заложени в бюджета за това, преизпълнението не бива да се използва за същите дейности.

Българското правителство само избира приоритетите си, бе отговорът на Фликеншийлд за възможността част от преизпълнението да се инвестира в инфраструктурата. Факт е, че тя има нужда да се подобри, но МВФ се надява правителството да намали други разходи, за да осигури ръст за инфраструктурни проекти, добави Фликеншийлд, цитиран от БТА.

Миналата година фондът остро се възпротиви срещу инциирания от ДПС опит 700 млн.лв. от фискалния резерв да се използват за инфраструктурни проекти през 2004 г., но без да влизат в разходната част на бюджета.

Кредитната експанзия още не е овладяна

Банка ДСК сваля лихвата за потребителски кредити

От 15 септември Банка ДСК намалява с около 1 пункт лихвите за потребителските кредити в левове, обезпечени с поръчителство или ипотека, съобщиха във вторник от финансовата институция.

От банката специално подчертават, че от промоцията могат да се възползват всички клиенти, които искат да теглят кредит за обзавеждане, за закупуване на стоки или автомобили, за почивка или образование.

още

От МВФ бяха категорични, че мерките за овладяване на ръста на кредитите засега не дават резултат и в действие задължително трябва да влязат и допълнителните ограничения, планирани още през май т.г.

Вместо да намалее, през юли отпуснатите банкови кредити са достигнали ръст от 53%, съобщиха от фонда. Това показва, че наложените през предходните два месеца ограничения не дават резултати.

В съответствие с договорените в меморандума с МВФ мерки, правителството вече изтегли от търговските банки общо около 300 млн.лв., а от 1 юли включи в минималните задължителни резерви на банките и депозитите със срок над 2 години.

От другия месец влиза в сила изискването половината от кешовите наличности на банките да не се признават за минимални задължителни резерви, което налага финансовите институции да довнесат значителна сума по сметките си в БНБ - изчислявана на около 150 млн.лева.

В меморандума правителството е поело ангажимента, ако тези мерки не доведат до успех, да завиши от 4 на 8% размера на задължителните резерви върху дългосрочните депозити, да намали още повече кешовата наличност на банките, която се признава за резерв, както и да увеличи нивата на минималните резерви от сегашните 8 на 11 % от привлечените средства от банките. Като друга мярка се обмисля увеличаване на емисиите на държавни ценни книжа.

Горещи спорове за минималната работна заплата

От МВФ категорично потвърдиха, че не са променили позицията си против увеличението на минималната работна заплата от сегашните 120 на 150 лв. от догодина

Няма спор, че минималната работна заплата трябва да се увеличава, но това трябва да става постепенно, с по 10% на година, а не изведнъж с 25 - 30%, защото индустрията няма да може да се приспособи към това еднократно увеличение, коментира Ханс Фликеншийлд.

При последната мисия на фонда през юли правителството декларира, че не се отказва от желанието си, а МВФ опонира, че увеличението на минималната заплата с 25 % ще е прекалено рязко, несъобразено с ръста на производителността на труда и може да предизвика вдигане на цените, влошаване на дефицита по текущата сметка на платежния баланс и спад на заетостта. От фонда тогава припомниха, че през последните три години минималната заплата е увеличена общо с около 40%, което в реално изражение не е малко, и че догодина е обосновано да бъде повишена само с около 8%, или до 130 лв.

Позицията на МВФ бе подкрепена от редица икономисти, които прогнозираха съкращения в нискоефективни производства, ако кабинетът не отстъпи от планираното 25-процентно увеличение на минималната заплата.

През последните две седмици обаче както социалният министър Христина Христова, ката и финансовият Милен Велчев декларираха, че нямат намерение да се отказват.

Срещу опита на фонда да убеди правителството да следва по-консервативна политика вече се обявиха и синдикатите. Днес Фликеншийлд коментира, че в рамките на това му посещение не се предвиждат срещи с профсъюзите, но ако се наложи, ще се разговаря и с тях. МВФ продължава да смята и че са необходими стъпки за либерализация на пазара на труда, като една от тях е свързана с добавката за прослужено време към работната заплата. Обяснихме на синдикатите, че не става въпрос за премахването ѝ, а за това да не се пренася автоматично при смяна на работа, защото затруднява намирането на ново работно място, напомни Фликеншийлд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.