Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ очаква растеж от 5,4% в Централна и Източна Европа

0 коментара
МВФ очаква растеж от 5,4% в Централна и Източна Европа

МВФ е оптимист за перспективите за икономически растеж в Източна Европа и Русия - в първия случай благодарение на подобряването на състоянието на икономиката на еврозоната, а във втория - на поскъпването на суровините, предаде в четвъртък БТА, като се позовава на есенния доклад на фонда "Световни икономически перспективи". Докладът, в който се прави анализ на икономическото състояние в света и перспективите пред регионалните икономики, излезе в навечерието на есенната среща на МВФ в Сингапур и намери отзвук във всички световни информационни агенции.

Фондът очаква растеж от 5,4% в "нововъзникналите европейски икономики" през тази година след 5,5% през 2005 г. За 2007 г. прогнозата на фонда е за леко забавяне на растежа в региона до 5%.

Под "нововъзникнали европейски икономики" МВФ разбираЦентрална и Югоизточна Европа, балтийските държави и Турция.

Именно в Турция се очаква забавянето да бъде най-силно изразено, като растежът там през тази година и през 2007 г.ще достигне 5% спрямо 7,4% през 2005 г.

Централна Европа ще регистрира растеж от 5,2% през тази година спрямо 4,3% през миналата, а през следващата година темпото и там ще се забави до 4,6%, смятат анализаторите на фонда.

Силният икономически растеж в Русия ще продължи - МВФ очаква 6,8% нарастване на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната през тази година и 6,5% през 2007 г.

Фондът повиши прогнозите си и за еврозоната

В есенния си доклад МВФ повиши прогнозите си за растежа в еврозоната през 2006 г. и 2007 г. съответно до 2,4% (спрямо 2% в предишната прогноза) и 2% (спрямо 1,9% преди), но призова ЕЦБ да не бърза с повишаването на лихвите.

Ако прогнозата на МВФ за растежа в еврозоната през тази година се сбъдне, това ще е най-високото ниво на икономически растеж там от 2000 г. През миналата година еврозоната отбеляза ръст от 1,3%.

Според експертите на МВФ инвестициите на предприятията в еврозоната ще останат големи, като тази тенденция ще бъде най-силно изразена в Германия. Потреблението на домакинствата обаче ще бъде по-умерено поради ограничения брой нови работни места и скромните увеличения на възнагражденията в еврозоната.

Сред рисковите за нейната икономика фактори МВФ посочва евентуалното продължаване на поскъпването на еврото спрямо долара и йената. Освен това, фондът призовава ЕЦБ да не повишава твърде бързо лихвите, които от края на миналата година досега нараснаха от 2 на 3%.

Растежът в американската икономика ще се забави

Растежът на американската икономика през 2007 г. ще бъде по-слаб от прогнозирания по-рано на фона на забавянето на жилищния пазар, като вероятно ще бъдат необходими още лихвени повишения, за да се държи инфлацията под контрол, се казва още в доклада на фонда.

Анализаторите на организацията прогнозират растеж от 2,9% в САЩ през 2007 г. вместо 3,3%, както се предвиждаше в пролетните ѝ прогнози. През тази година американската икономика ще нарасне с 3,4%.

Причината за понижаването на прогнозата за растежа презследващата година са очакванията на МВФ за по-нататъшно забавяне на нарастването на потреблението и инвестициите в жилища, тъй като жилищният пазар отслабва.

Въпреки забавянето на растежа, инфлационният натискзапочна да се засилва, се отбелязва в доклада. Според МВФ по-нататъшната парична политика на Управлението на федералния резерв (УФР) ще зависи от това какво ще говорят икономическите данни за баланса между рисковете за растежа и инфлацията.

Леко подобряване на ръста в Латинска Америка

През 2006 г. Латинска Америка ще регистрира икономически растеж от 4,75% в сравнение с 4,3%, предвидени по-рано, сочат още прогнозите на МВФ.

Като причина за силния растеж в региона фондът посочвасилното вътрешно търсене и високите цени на основните експортни стоки.

БВП на Бразилия - най-голямата латиноамериканска икономика - ще нарасне с 3,6% през тази година и с 4% през 2007 г.

В доклада МВФ открито критикува Венецуела и Мексико заради ниските нива на инвестициите им в енергийния сектор.

Повечето държави от региона ще имат излишъци по текущата сметка, с изключение на Колумбия.

Някои страни подновиха реформаторските си усилияслед финансовата криза в края на 90-те години и началото на това десетилетие, се посочва в доклада. МВФ призовава за засилване на търговията между икономиките в региона.

Корекция на прогнозата за азиатските икономики нагоре

Нововъзникналите азиатски икономики ще отбележат през 2006/2007 г. по-силен растеж от предвиденото по-рано, благодарение до голяма степен на бурния растеж на БВПна Китай и Индия, смятат анализаторите на МВФ.

Най-голямата в региона икономика - японската - като че ли най-накрая се измъкна от седемте години на дефлация и сега нараства със стабилно темпо, се посочва в есенния доклад на фонда за перспективите пред икономиките в света.

Все пак МВФ предупреждава, че рискът от повторно изпадане на Япония в дефлация не бива да се пренебрегва. В доклада се апелира към Банк ъв Джапан да бъде предпазлива в своята парична политика.

Нововъзникналите азиатски икономики, сред които са Китай, Южна Корея, Тайван, Сингапур и Индонезия, ще нараснат с 8,3% през тази година и с около 8,2% през 2007 г. Прогнозите за растежа и през двете години са повишени значително спрямо априлския доклад на МВФ.

В момента Азия е най-бързо развиващият се регион в света, за което най-голяма е заслугата на Китай (прогнозираният от МВФ растеж е от 10% за тази и идната година) и Индия (8,3% през тази и 7,3% през 2007 година).

МВФ призовава Китай да позволи на валутата си да поскъпне с оглед намаляване на излишъка по текущата сметка на страната. Така международната финансова институция засили натиска върху Пекин по този въпрос в момент, когато се очаква и американският министър на финансите Хенри Полсън да пристигне в Китай, за да обсъжда курса на юана.

Приходите от петрол ще тласкат напред растежа в Близкия Изток

Нарастващите приходи от петрол ускориха икономическия растеж в Близкия изток, а перспективите за развитие остават добри на фона на очакванията за запазване на високите нива на цените на петрола, се посочва в есенния доклад на МВФ в частта му за Близкия Изток и Иран.

Фондът очаква икономическият растеж в региона да достигне 6% тази година и да се забави до около 5% през 2007 година. В момента темпото на растеж в непетролния сектор е 8%, но повечето държави успяват да удържат растящата инфлация с помощта на фиксирани валутни курсове и отворени пазари на труда и продукцията, се посочва в доклада на МВФ. Иран обаче се бори с инфлация от 12%, отбелязват експертите на фонда.

Друга близкоизточна държава с мрачна икономическа прогноза е Ливан, където икономическият растеж е възпрепятстван от политическата несигурност и най-вероятно ще се забави значително през 2006 г. поради неотдавнашната война между Израел и Хизбула, прогнозира МВФ.

Африканските икономики с по-висок темп от средния за света

Африканските икономики ще продължат да нарастват с по-бърз от средния темп в световен мащаб за трета поредна година през 2006 г. и ще ускорят развитието си през 2007 година, предвижда МВФ.

Фондът обаче предупреждава, че паралелно с ускорения растеж има опасност да се разшири и пропастта между износителите и вносителите на петрол.

МВФ очаква през тази година Африка да отбележи икономически растеж от 5,4%, а през 2007 г. темпът да се ускори до 5,9%.

Икономическият растеж в Южна Африка се очаква да продължи да се забавя. Фондът очаква през тази година той да е 4,2%, а през 2007 г. да се забави до 4,0%. През 2005 г. той бе 4,9%.

В доклада си МВФ прогнозира също, че страните износителки на петрол ще отбележат икономически растеж от 6,7% през 2006 г. и 9,1% през 2007 година. В същото време очакваният растеж за страните вносителки за двете години е съответно 4,8% и 4,5%.

Световната икономика със силен растеж от над 5% през 2006 г.

Световната икономика ще отбележи силен растеж и през тази година, е общата оценка в есенния доклад на МВФ, публикуван в четвъртък.

МВФ повиши прогнозите си за растежа през тази и следващата година съответно до 5,1% и 4,9% в сравнение с 4,9% и 4,7% в предишния си доклад, публикуван през април тази година.

Съществува малка вероятност световният икономически растеж през 2007 г. да се забави до 3,25% или по-малко, се посочва още в доклада.

Ако прогнозата на фонда за тази година се сбъдне, 2006 г. ще бъде четвъртата поредна година на световен икономически растеж над 4%, който се дължи до голяма степен на силните нововъзникнали икономики като Китай и Индия.

Главният икономист на МВФ Рагурам Раджан предупреди, че особено във време на промени е необходима предпазливост и отбеляза, че не може точно да се изчисли до каква степен движещата световната икономика инерция зависи от растежа в САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.