Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ разочарован от отказа на кабинета да премахне класа за прослужено време

12 коментара
МВФ разочарован от отказа на кабинета да премахне класа за прослужено време

Най-вероятно до края на годината няма да бъде премахнат класът за прослужено време. Това стана ясно след срещата на социалния и на финансовия министър с постоянния представител на МВФ у нас Джеймс Роуф в сряда.

В споразумението на МВФ с правителството е заложено като стъпка в либерализирането на пазара на труда премахването на добавката за прослужено време към основната заплата от 1 юли 2006 г., когато работникът сменя работодателя. МВФ иска също и добавките за вреден труд да влязат в основната заплата.

Срещу тази идея се противопоставиха синдикатите, а социалният министър Емилия Масларова се съгласи, че е още рано да се предприеме тази стъпка, без да има механизъм за формиране на заплащането на труда. И министърът, и синдикатите са на мнение, че ако се премахне класът за прослужено време и неговото пренасяне при смяна на работата, работодателите реално ще намалят заплатите на служителите си, защото няма да включат надбавката в основната заплата.

Джеймс Роуф не скри разочарованието си от позицията на социалния министър.

“Бяхме се договорили с българското правителство, че ще бъде поне премахната  преносимостта на тези възнаграждения през юни тази година”, каза Роуф.

Според него хората погрешно разбирали, че МВФ се опитва да премахне плащането за прослужено време, което било невярно. “Нашето предложение, което съвпада с това на Световната банка, е просто плащанията за трудов стаж на работниците да бъдат взети и включени в основното заплащане”, обясни той.

Ако все пак правителството реши да се запази плащането за прослужено време до края на годината, тезата на МВФ е, че това е запазване на непазарна практика.

“Ако някой получава голяма сума като допълнително плащане за прослужено време и се премести на ново работно място, а правителството настоява допълнителните пари да му бъдат изплащани от новия работодател, би могла да се получи трудна ситуация. Възможно е работодателят да предпочете да не назначи някого, защото е по–възрастен и следва да му плаща по–висока заплата по закон, а ще назначи някой по–млад за по–малко пари. Затова смятам, че тези отношения не бива да се регламентират със закон”, обясни още Роуф.

Роуф каза, че остава оптимист нещата да се променят, защото ще има още разговори по въпроса на правителството със синдикатите и работодателите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. мм
    #13

    Спокойно, "капиталисти". Няма да минат и 5 години и ще се принудите да си внасяте работна ръка от чужбина с тая експлоататорска нагласа.

  2. ренета
    #11

    Точно така! Аман от тоя заговор на некадърници и мързеливци, наречен социализъм. Оня, дето иска щатска заплата да се научи на работи както там и да е готов да си сменя работата когато го уволнят, а не да хленчи и да вика "дай". А МВФ трябва да се закрие, за да не се оправдават с него мизерните политици и мързеливото население. Що некоя развита държава не търси заеми от Фонда (последна беше UK преди да дойде Margaret и да сложи нещата на място.

  3. georgi
    #10

    po tupa patka ot nashiya socialen ministur ne sum vijdal prez jivota si. Horata ot MVF sigurno sa se hvanali za glavata....

  4. georgi
    #9

    Mnogo interesen fakt e, che horata pljuayt po v syaka organizaciya, dori kogato ne razbirat kakvo pravo tya i zashto go pravi.Ideyata che durjavata trbyabva da se zanimava sus zaplatite na horata izvun durjavniya sektor e ... ot vremeto na komunizma. _Na horata mnogo im se iska da poluchavat po visoki zaplati po drugi kriterii razlichni ot tova kolko im struva truda. Za sujalenie obache tova ne monava pri chasnoite firmi.Az sum rabotodatel ot dve godini i nikoga nyama da se suobrazyavam s podobni

  5. achillies_73
    #8

    Най - после да има противопоставяне на налагания геноцид на МВФ (Ако питат мен - отдавна тази корумпирана, мафиотска, лихварска организация трябваше да бъде изгонена оттук...Но, уви!Прочетете, внимателно кретенията, която казва Джеймс Не-знам-си-кой : "Нашето предложение, което съвпада с това на Световната банка, е просто плащанията за трудов стаж на работниците да бъдат взети и включени в основното заплащане” . Как, драги ми господинчо ще стане това и защо?Или как ще накарате, капиталистите да ги

  6. мм
    #7

    Тия от МВФ изобщо не се интересуват какви доходи има българинът, пък ще дават съвети как е в Америка. Да дават съвети, но да въведат минималните почасови заплащания като в САЩ. Ако българинът получава по 40-60 долара дневно,което е минимумъм за САЩ, няма да се притеснява от махане на добавките.Въведете това, де!

  7. Петър Петров
    #6

    БСП отново доказаха, че всичко отлагат за едно неясно бъдеще. и идва един момент, когато е късно, и става ясно, че отново сме закъснели, и то много. Всъщност тези добавки вълнуват най-вече нискоквалифицираните работници и служители, или бюджетните. Защото един работодател, който държи на своите служители /не защото ги обича, а защото му са полезни/, намира начин да ги стимулира. За да не ги загуби....

  8. Аз
    #5

    Аз съм твърдо против класа за прослужено време, който сега е задължително най-малко 0.6% от основната заплата. За да се реши проблема без големи сътресения и без рев от синдикатите, нека към определена дата законодателя да задължи работодателя да го включи към основната заплата /той сега така или иначе е длъжен да го заплаща/, а инпекцията по труда да бъде така добра да провери дали това е направено и да санкционира.След тази дата работодателя да си огледа заплатите и да ги увеличи /ако може:)))/ на по-младите.

  9. работеща
    #4

    Едва ли има някой от работодателите, който да плаща тези добавки на работниците си.Те са май само в бюджетната сфера.Я погледнете тези, дето крият трудовите договори на работниците си - те дали имат изобщо някаква свястна заплата, та не да им плащат добавки за прослужено време.Жалко е, но е така.А иначе това, че младите са ощетени, е много вярно.Хубавото е, че те пък имат повече възможности за избор, макар че какъв избор има в тази наша родина, в която половината сме жалки, а другата половина - още по-жалки.Не знам как може да се направи справедливо заплащането, но наистина трябва да има контрол над работодателите, които не плащат на хората си заслужените заплати.

  10. служещ
    #3

    Добавката за трудов стаж е много несправедлива спрямо младите работещи.Значи за една и съща работа някой ще взема до 40 процента повече,поради това,че е по-възрастен.Да не говорим за това,че хората с много трудов стаж обикновено нямат голям ентусиазъм да свършат работата и тя се възлага на младия служител.Това е архаизъм от комунизма и го има единствено в България,но явно в България няма особен стремеж към налагане на нормални условия на труд.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.