Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ: Ще се върнем, когато сте готови

0 коментара

"Готови сме да се върнем бързо в София, когато е положена достатъчна основа за продължаване на нашите дискусии" - това се казва в прес съобщението на мисията на МВФ за България, разпространено на заключителната пресконференция на Джералд Шиф и Милен Велчев. Експертите от Вашингтон си заминават, без да е постигнато окончателно съгласие по нито една от мерките, заложени в обръщението на премиера Симеон Сакскобургготски от 20 август.

Мисията на МВФ е оставила на правителството и БНБ документ, в който се обобщава мнението на фонда за икономическата ситуация и са очертани областите, в които трябва да се постигне съгласие между двете страни. В него са посочени и мерките, които трябва да се приложат, за да продължи макроикономическата стабилност. Подобен обобщен отговор МВФ ще очаква и от българското правителство.

По традиция, позната от години, на заключителната пресконференция и двете страни в разговорите изразиха оптимизъм и заявиха, че позициите им се сближават. Но на практика е налице разминаване по отношение на увеличаването на минималната работна заплата, увеличаването на детските надбавки и въвеждането на нулева ставка за данък печалба при реинвестиране (вместо нея фондът предлага да продължи постепенното намаляване на данъка). Единственият компромис между МВФ и българския кабинет, който изглежда реален на този етап, е за намаляването на данък общ доход, като от фонда предпочитат това да стане пропорционално за всички групи данъкоплатци, а правителството предлага намалението да е по-голямо за хората с по-високи доходи.

Едва ли някой е очаквал за десет дни да се договори споразумение с МВФ, но почти всички се надяваха да бъдат договорени поне макроикономическите параметри на бюджет 2002. В заключителната пресконференция министърът на финансите се опита да очертае изход от задънената ситуация, създадена от желанието да се изпълнят предизборните обещания за едновременно намаляване на данъците и увеличаване на социалните плащания.

За да има втори кръг от преговори, Милен Велчев трябва да предложи мерки както за намаляване на разходите, така и за увеличаване на приходите. Задачата му обаче стана още по-трудна през последните две седмици, защото мисията на МВФ поиска бюджетен дефицит не от 1,5%, а под 1 процент.

Велчев обясни, че трябва да се проведат забавяните от години структурни реформи в здравеопазването, образованието, енергетиката и транспорта. Той отказа да коментира в подробности какво точно има пред вид, като се оправда, че не иска да иззема правата на неговите колеги от правителството.

Не е особено трудно обаче да се предвиди, че министърът на финансите говори за съкращения в разходите за здравеопазване и образование, както и за съкращения на хора и увеличаване на цени в транспорта и енергетиката. Необходимостта от тези мерки е безспорна, но повишаването на ефективността води след себе си и негативи като увеличаване на безработицата и на инфлацията.

Както многократно е заявявал вицепремиерът Николай Василев, лекарството за тази ситуация е бърз икономически ръст. Международните условия обаче вещаят рецесия в САЩ и Западна Европа, която неминуемо ще се отрази и на нашата страна. Въпреки това мисията на фонда и правителството не промениха прогнозите за ръст на БВП от 4,5% и инфлация от 3,5 процента през 2002 г. Министър Велчев обаче направи уточнението, че и тези показатели могат да се преразгледат при следваща мисия на фонда, която се очаква през октомври.

Управителят на БНБ Светослав Гаврийски съобщи, че фискалният резерв на правителството е 2 млрд.лв., но той ще намалее с 300 млн.щ.долара до края на годината заради предстоящи плащания по външния дълг. Гаврийски смята, че световната криза ще има и някои положителни страни за България. Падането на лихвите ще намали лихвените плащания по задълженията на страната, а по-ниската цена на петрола ще намали разходите за енергоносители през зимния период.

Прогнозата на управителя на БНБ е за търговски дефицит от 1 млрд.щ.долара и за също толкова дефицит по текущата сметка до края на годината.

Помолен да коментира изявленията на Николай Василев за "затягане на коланите" министърът на финансите каза - "Аз съм по-малко склонен да правя силни изказвания, отколкото г-н Василев. Това е личен подход".

Но всъщност Милен Велчев се изправя пред първата си сериозна политическа битка в правителството. На него му се пада да каже истината, че данъчни облекчения за населението и бизнеса са възможни, само ако колегите му от останалите министерства понижат разходите си и направят всичко възможно да увеличат приходите в бюджета.

По различен начин определиха необходимостта от управленска програма на правителството Милен Велчев и Джералд Шиф.

Според министъра на финансите тя не е представена публично, защото трябва да включва и отражението на бъдещото споразумение с МВФ. От друга страна нейната липса не пречела на преговорите, защото основните мерки, предложени от правителството вече са ясни.

Шиф обаче уточни, че все още не е ясно как различните мерки, предложени от различните министерства, се съчетават в една обща политика и какво е отражението на тази обща политика върху фискалните параметри.

Позицията на МВФ е, че правителството трябва да продължи структурните реформи - увеличаване на данъчните и митническите приходи, ограничаване на субсидиите за държавни предприятия и продължаване на реформите в здравната, образователната и пенсионната система.

Това явно е и позицията на Милен Велчев. Остава да разберем какво мислят по въпроса премиерът и останалите министри, на които не им се налагаше през последните две седмици да доказват правотата на своите намерения пред мисията на МВФ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.