Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ установи забавяне на структурната реформа

3 коментара
МВФ установи забавяне на структурната реформа

Международният валутен фонд (МВФ) препоръчва и следващата година България да се придържа към разумна фискална политика и да довърши структурните реформи, които, според фонда, са се забавили тази година. Това заяви ръководителят на последната мисия на фонда за България Робърт Хагеман, който в сряда даде заключителната си пресконференция в София след края на мисията.

Експертите на фонда направиха четвъртия, последен преглед на изпълнението на ангажиментите на правителството по четвъртото (предпазно) стенд-бай споразумение на МВФ с България.

Споразумението изтича в края на тази година, но по молба на правителството срокът на действие бе удължен с още три месеца до април догодина, за да може да ползваме техническа и методическа помощ през първите месеци от членството ни в ЕС.    

Прегледът ще завърши с доклад и набелязана програма за изпълнение от страна на българското правителство, които бордът на директорите на МВФ ще разгледа през март следващата година.

Основна тревога сред представителите на фонда продължава да буди високият дефицит по текущата сметка на платежния баланс, който се очертава да стигне 15% от брутния вътрешен продукт (БВП) в края на тази година, каза Робърт Хагеман. Той изтъкна, че това е най-високият дефицит в региона.

Според представителя на фонда, основната причина за дефицита е недовършената структура реформа. Той препоръча довършването на реформата да се извърши следващата година.

Министърът на финансите сподели тревогата от високия дефицит, като обясни, че в бюджета за следващата година, който бе приет окончателно от парламента във вторник, са заложени рестриктивни мерки по разходната част, ако размерът на дефицита започне да нараства обезпокояващо. Предвиден е и висок бюджетен излишък, който да служи за буфер при евентуални неблагоприятни макроикономически обстоятелства.

От своя страна подуправителят на БНБ Емилия Миланова подчерта, че БНБ има готовност да въведе отново административни мерки спрямо търговските банки, ако ръстът на кредитирането надхвърли разумните темпове. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. поп Грую
    #3

    управляващите искат да завършат структурните реформи от времето на Иван Костов.те още не могат да му простят ,че ги започна и въведе валутния борд,та другарите да не могат да си правят банки,печатат пари и изнасят валутния резерв. Нали и при среща се разминават като попържат Иван Костов,вместо да си кажат "Добър ден "

  2. не е ВЯРНО
    #2

    комунизмът ни свързва, както и кражбите, бандитизма, лъжите и мафията...

  3. Сеирджия
    #1

    Очевадно е,че след като смениха Светослав Гаврийски с царското юпи Иван Искров начело на БНБ, дефицита ще е най-висок в региона.Започва да намирисва пак на кредитни милионери закъсващи банки (ДЗИ-вчера на съд).Спомнете си какво строителство разгърнаха царистите на морето и в планините начело със М.Велчев.А пардон- брат му.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.