Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мюсюлмани отново искат задължително обучение по ислям

0 коментара

Национално сдружение "Обединение за ислямско развитие и култура" настоява за задължителното религиозно обучение в училищата. Сдружението е регистрирано в Смолян миналия месец, а ръководителите му са възпитаници на Държавния религиозен университет в Аман, кралство Йордания.

Всички 21 учредители на сдружението са от Смолянска област. Председател е магистърът от Аманския университет Ариб Абдулах, заместник е областният мюфтия Селви Шакиров, а главен секретар-Ахмед Рашидов.

Целта на "Обединение за ислямско развитие и култура" е да се бори срещу религиозната неграмотност на мюсюлманите и спазване на традиционния ислям. От сдружението са категорични, че Родопите са пример за религиозна толерантност, а в България място за тероризъм няма. В страната има хора, които цял живот си казват молитвите, но не знаят какво означават, коментира областният мюфтия Шакиров пред агенция "Фокус". Той предупреди, че тероризъм има там, където не се зачитат религиозните различия, поради което от сдружението ще настояват за задължителното му въвеждане в учебните заведения.

В религиозните училища, където в събота и неделя подят децата, Коранът се учи наизуст на арабски, без да се разбира изобщо смисълът на заученото, твърдят запознати. Множество сигнали имаше за странната методика на обучение в училището в Сърница, собственост на арабин, свързан с фондация, близка да Ал Кайда.

Председателят на сдружението Ариб Абдулах е категоричен, че специално в Смолян няма чужди емисари, които да пораждат насилие или религиозен фанатизъм и нетърпимост.

Идеята обучението по ислям, което сега е като свободно избираема дисциплина, както и вероучението, да стане задължителен предмет е стара, но досега не се реализира, защото няма подготвени кадри с висше образование.

МОН не признава дипломите на завършилите образование в Арабския свят. Такива има около 20 души у нас, а се очаква да се завърнат още 120. Проблемът е, че обучените не могат да докажат легитимността на университетите в съответната държава, както и какви професии може да се упражняват с получените дипломи.

Опасенията са, че възпитаници на различни училища в Саудитска Арабия, Йордания и др. страни може да внесат в българските училища радикални идеи, чужди на традиционния в България ислям.

МОН признава за висшисти единствено кадрите, подготвени от Висшия ислямски институт в София. В момента има преквалифицирани висшисти по други специалности, които се готвят да преподават ислям по програми на фондация "Отворено общество", МОН, Дирекция по вероизповеданията и Висшия ислямски институт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.