Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

На 25 април подписваме договора с ЕС

0 коментара

България и Румъния ще подпишат договора за присъединяване към ЕС на 25 април в Люксембург, ако всички процедури, включително одобрението на Европейския парламент, бъдат изпълнени до тази дата. Това съобщи в сряда в Букурещ представителят на люксембургското председателство на ЕС - посланик Фернан Картайзер, цитиран от Медиафакс.

В същото време германският "Генерал Анцайгер" съобщава за масови забележки към двете страни, ден след публикацията във френския в. "Монд", че Брюксел заплашва да забави присъединяването на България и Румъния.

Посланик Картайзер е заявил в Букурещ, че сред приоритетите на люксембургското председателство са продължаване процеса на разширяване на ЕС с Румъния и България, започване на преговори по присъединяване с Хърватия и подготовка за началото на преговорите с Турция.

По думите на посланика Румъния и България имат вече сигурност, че ще бъдат част от ЕС, макар че двете страни продължават да се сблъскват с икономически и финансови трудности.

Люксембург иска по време на мандата му като ротационен председател на ЕС да се реши бюджета на съюза за периода 2007-2013 г., когато Румъния и България вече ще бъдат членки на ЕС. Посланикът изтъкна, че ще бъде търсен компромис и допълни, че страните от ЕС ще бъдат "щедри" с двете нови членки.

Критиките в Европарламента към България и Румъния се засилват

Според в. "Генерал Анцайгер", само няколко седмици след спора по започването на присъединителни преговори с Турция, на ЕС му предстоят нови караници, поради подписването на договорите за присъединяване с България и Румъния и започването на преговори с Хървания. Наистина трите балкански държави ще станат пълноправни членове на европейското семейство едва към 1 януари 2007 г., но още отсега се очертава, че като се изключи Хърватия, процедурата ще има по-скоро характера на милосърден акт, пише "Генерал Анцайгер", цитиран от радио Дойче веле.

Европейската комисия отделя в най-новите си констатации за напредъка на България и Румъния недвусмислено критични думи, а броят на противниците най-вече в Европейския парламент нараства, отбелязва изданието.

В кореспонденцията се припомня, че в последния си доклад за напредъка на страните кандидатки Брюксел удостоверява и на двете страни осезаем напредък в икономиката, както и при реформите на данъчните им системи. Предмет на сериозни критики обаче са вътрешната сигурност и социалната политика.

Така например България била взела редица мерки за борба срещу корупцията, ала подкупността продължавала да е проблем. Според комисията, са необходими нови усилия, "в това число и мерки срещу корупцията на високо равнище". По отношение на Румъния Брюксел дори изрично споменава за сериозен проблем с широко разпространение.

Към България стои изискването да свърши още не малко за подобряване на условията в местата за лишаване от свобода. Букурещ трябваше да преглътне и забележката, че трябва да подобри протичането на съдебните процеси и качеството на присъдите. Официални анкети потвърждават, че изпълнителната власт има възможност да влияе върху съдебните дела, се казва в доклада, цитиран от "Генерал Анцайгер"

Не само срещу търговията с хора в двете страни продължават да се взимат недостатъчно ефикасни мерки, се казва по-нататък в проучването на комисията на Европейския съюз. И дискриминирането на отделни групи сред населението остава почти без насрещни мерки. Така например брюкселските наблюдатели вписват сред задачите на румънците следното: стратегията по отношение на ромите, изрично насочена към избягването на дискриминацията, наистина се провежда, но не променя нищо по отношение на това, че ромското малцинство де факто все още често е подложено на дискриминация.

Предвид на тази равносметка, депутати от Европейския парламент, като например шефът на парламентарната група на Германския християнсоциален съюз Маркус Фербер, се учудват, че изобщо е обещано присъединяването на тези две страни.

Неотдавна в интервю за "Генерал Анцайгер" Фербер заяви, че смята Румъния за недостатъчно узряла да се присъедини към Евросъюза. И в доклада на комисията членството по същество се обосновава с досега осезаемия в някои области чувствителен напредък, който вероятно ще се ускори още повече от перспективата за присъединяване.

Това обаче се смята от наблюдатели в Брюксел за прекалено общо. При подобна равносметка ЕС никога не би се съгласил на преговори с Турция. София и Букурещ обаче по всяка вероятност ще станат членки на Европейския съюз.

Във вторник в. Монд писа, че Брюксел може да забави членството на двете страни, като се отбелязват закъсненията в прилагането на общностното право, борбата с корупцията и зачитането на свободите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.