На полуфинал в Бризбейн: Сблъсък Григор Димитров-Надал няма да има, испанецът отпадна

3 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Спортист номер 2 на България за 2023 година Григор Димитров продължава силното си представяне от миналия сезон и се класира за полуфиналите на турнира по тенис в Бризбейн (Австралия) от сериите АТП 250 с награден фонд 661 585 долара.

Вторият в схемата българин надделя над представителя на домакините Ринки Хиджиката с 6:1, 6:4 за 79 минути игра на четвъртфиналите.

Досега Димитров има титла в Бризбейн от 2017 година и два финала. На полуфинала българинът ще се изправи срещу австралиеца Джордан Томпсън, който отстрани завърналия се на корта испанец Рафаел Надал.

Най-добрият български тенисист се нуждаеше само от 29 минути, за да спечели първия сет. Григор Димитров започна концентрирано и поведе с 5:0 след два пробива. Хиджиката намали на 1:5, но българинът затвори частта при третия си сетбол.

Началото на втория сет също бе добро за Димитров, който проби подаването на противника и взе два гейма аванс, а след това имаше точка за нов пробив, но Ринки Хиджиката направи резултата 1:2. При преднина от 4:2 в своя полза българинът имаше нови три точки за пробив, които австралийският тенисист отрази и пак се доближи до 3:4, но в крайна сметка Григор Димитров спечели срещата при първия си мачбол.

"Има много неща, които ти минават през главата, особено след периода на подготовка. Опитах се да бъда концентриран и да не мисля прекалено напред", заяви Димитров в интервюто си на корта веднага след победата.

"Усещането не беше като за край на миналата година, а продължение на това да правя правилните неща и да печеля повече мачове. До момента серията е добра и продължавам да се подобрявам. Определено, когато намериш добър ритъм на играта, да сервираш и да използваш правилните елементи от играта, това ти помага страшно много. Когато се движа добре, нещата се получават", добави българският тенисист.

"Трябваше да балансирам при тренировките и почивката. Вече трябва да правя някои неща различно. Използвам опита си, тялото ми се усеща добре и чувствам повече свобода на корта", каза още Григор Димитров

Попитан за многобройните български фенове на трибуните, както и изписаното на едно от българските знамена предложение за брак, Димитров отговори: "Навсякъде, където и да отида подкрепата е невероятна. На всеки континент виждам българските флагове и това е нещо много специално за мен. Искам да поздравя и австралийските ми почитатели, които също са важни за мен."

Очакваният сблъсък няма да се състои

Рафаел Надал пропусна три мачбола и отстъпи в три сета на австралиеца Джордан Томпсън, с което лиши любителите на тениса от зрелищен полуфинал срещу Григор Димитров.

Надал загуби със 7:5, 6:7(6), 3:6 за 3:25 часа игра в последния четъртфинал и показа, че все още е далеч от най-добрата си форма след близо година отсъствие от корта заради контузии.

Надал срещна неочаквано сериозна съпротива от Томпсън. Мачът тръгна гейм за гейм, като австралиецът първи стигна до пробив и поведе с 4:3, а Надал веднага върна брейка и изравни за 4:4. Испанецът направи втори пробив и спечели първия сет със 7:5.

Неуспехът в първия сет не сломи Томпсън, който продължи да тормози Надал с уверена игра от дъното на корта. Двамата печелеха подаванията си, като при 5:4 испанецът пропусна първия си мачбол. Стигна се до тайбрек, в който Надал дръпна с 3:0, а след това и с 6:4, като при този резултат имаше още два мачбола, които пропиля. Последваха четири поредни точки за Томпсън и той изравни сетове - 1:1.

В решителния трети сет Надал видимо отпадна физически и дори поиска медицински таймаут заради болка в бедрото. Томпсън се възползва по най-добрия начин, направи пробив в четвъртия гейм за 3:1, след което продължи да бъде стабилен на свой сервис и затвори мача с 6:3.

В другия полуфинал на турнира в Бризбейн ще се срещнат поставеният под номер 1 в схемата датчанин Холгер Руне и руснакът Роман Сафиулин.

Руне победи на четвъртфиналите австралиеца Джеймс Дъкуорт с 6:2, 7:6(6) в двубой, продължил час и 47 минути. Руне изигра по-силен първи сет, в който надделя след два пробива, а втората част бе решена след тайбрек.

26-годишният Сафиулин елиминира италианеца Матео Арналди след 7:6(4), 6:2 за час и 48 минути игра.