Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Наборниците на служба в края на 2007 г. ще се уволняват и без пълен срок на отслужване

1 коментар

От 1 януари 2008 г. ще отпадне наборната военна служба, реши в четвъртък парламентът, който прие на второ четене промените в Закона за отбраната и въоръжените сили.

Наборниците на редовна военна или алтернативна служба към 31 декември 2007 г. , дори да не са изкарали целия срок на службата, се уволняват, считано от 1 януари 2008 г., приеха още депутатите.

С 37 гласа "за", 82 "против" и 16 "въздържал се" беше отхвърлено предложението на депутата от ОДС Филип Димитров наборната служба да отпадне от 1 октомври 2007 г. С 18 гласа "за", 81 "против", 34 "въздържал се" депутатите отхвърлиха и искането на независимия народен представител Станчо Тодоров наборната служба да стане 6 месеца за всички войници, независимо дали са завършили висше образование и с каква образователна степен.

Военнослужещите на наборна военна служба ще могат да кандидатстват за приемане на кадрова военна служба на длъжности за кадрови войници след полагане на военната клетва, а не както досега след изслужване на две трети от законоустановения срок на наборната военна служба, реши още парламентът.

С промените се повишава пределната възраст за изпълнение на кадрова военна служба в Националната разузнавателна служба като специализирана служба.

Към началника на Генералния щаб се създава и Военен съвет като съвещателен орган, записаха още народните представители.

След приемането на промените зам.-министърът на отбраната Соня Янкулова обясни в кулоарите на парламента, че от 1 януари 2008 г. трябва да има завършена концепция за военната подготовка на младежите, след като отпада наборната военна служба.

В отговор на въпрос предвижда ли се военно обучение на младежите, Соня Янкулова посочи, че е рано, но се мисли в тази посока. Нямаме завършена концепция, която да предложим на Народното събрание, но имаме срок до 1 януари 2008 г. да сторим това, допълни тя. По думите ѝ все още не е ясно дали това ще бъде някакъв вид военно обучение на всички младежи, включително и девойки, защото непрекъснато те се разделят, като че ли девойките нямат нужда да придобият определени способности за самозащита. В момента обсъждаме какво правят другите държави, това не е проблем, който е решен еднозначно навсякъде и не е лесно да се вземе решение, добави Янкулова.

За цената на професионализацията на армията зам.-министърът каза, че сочените за целта 30 млн. лв. са условна сума и че тези средства са разпръснати в годините. Парите не са само за заплати, а и за изграждане на бази за обучение, а ако се наложи, и за трансформиране на съединения.

В момента кадровите военнослужещи са с 370 лв. заплата, но се правят разчети за увеличение с цел да се привлекат повече млади хора към професионалната военна служба.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nabornik
    #1

    Dobre, che beshe Filip Dimitrov, za da im razmarda mozacite na tezi tapi deputati, za da proumeyat, che svetat se promenia i veche ne e nujna zadaljitelna voenna slujba.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.