Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 10% от трудоспособните хора не си търсят работа

80% разчитат на роднини и приятели да си намерят работа

7 коментара
Над 10% от трудоспособните хора не си търсят работа


Около 330 хиляди души са демотивираните българи в трудоспособна възраст, които но не учат, не работят и не са регистрирани в бюрата по труда. Това сочат данните от специално целево проучване на изследователски център “Тренд“по поръчка на Фондация “Фридрих Еберт“. Над 80% от демотивираните българи са без работа повече от една година, като 12% от тях никога не са работили.

Близо половината (47%) от всички демотивирани българи не си търсят работа, тъй като твърдят, че няма работа за тях. Едва 13% посочват като причина, че ги издържат роднини и че няма работа по специалността им. Сред висшистите половината изразяват мнението, че няма работа по специалността им.

Официалният държавен посредник в лицето на Бюрото по труда се оказва изключително неефективен механизъм за успешна реализация на пазара на труда. Само 1% от всички анкетирани са имали положителен опит при намирането на работа чрез бюрата по труда, коментират анализаторите.

Повече от половината (52%) от всички демотивирани българи твърдят, че държавата е длъжна да им осигури работа, докато 42% са на обратното мнение.

Голяма част от анкетираните (47%) заявяват, че биха започнали работа за сравнително адекватни възнаграждения – между 500 и 1000 лева.

Сред висшистите и живеещите в София, желаната заплата е по-висока от общата картина в порядъка 1001-1500 лв.

43% от всички демотивирани българи имат доказана професионална квалификация, докато над половината нямат. 37% пък биха се включили в курсове за квалификация, за да си намерят по-лесно работа.

Над 80 % сочат роднини, близки и приятели като основно средство за търсене и намиране на работа. Това говори за обезсърчаване от основните методи, които им се струват ненадеждни, а надеждата остава основно в помощта и ходатайството от близки хора. Единствено висшистите залагат колкото на възможностите по “втория начин“, толкова и по търсене за информация за работа чрез интернет сайтове.
Все повече неактивни хора се натрупват сред младите на възраст (18-29 г.), като една част от младежите все още са в процес на търсене на своята професионална реализация.

Данните обаче показват ясна зависимост, че високите дялове на демотивирани са сред хората със средно и по-ниско образование докато при хората с висше образование делът им е нисък.

Малко над половината от демотивираните българи са женени или омъжени, т.е. те са издържани от други членове на семейството. Една четвърт от домакинствата на демотивирани българи получават доходи в размер до 500 лв. или между 501-1000 лв.

Професионалният статус на по-голям процент от демотивираните българи е работник/неквалифициран труд – близо една трета , както и 21% квалифицирани работници.

Мнозинството (72%) нямат личен месечен доход. 13% имат личен доход до 500 лв. Част от демотивираните получават доходи като работещи в сивата икономика, чрез ренти или доходи от чужбина.

По отношение на етническия произход, българите, които попадат в групата на демотивираните, са 56%. Отчитат се високи нива на такъв тип хора при ромите, които са близо една трета.

По тип населеното място най-висок дял на демотивираните българи има в селата – 42%. В областните градове делът е малко под една трета, а в малките градове - 22%. С най-нисък дял от целевата група се отчита в столицата – едва 7%.

“Бройката е много по-голяма от очакваната. Тези хора могат да се превърнат в голям ресурс за икономиката“, коментира бившият социален министър Ивайло Калфин.

“Това генерира бедност и разделение в обществото”, каза Калфин, като допълни, че етническите различия в тази статистика не са толкова големи.

“Това е една голяма въпросителна пред институциите, хората не се обръщат към тях”, коментира Калфин по повод неефективната работа на бюрата по труда и това, че хората разчитат главно на роднини и приятели за намиране на работа. Калфин допълни, че хората над 50-годишна възраст масово не се записват на курсове за преквалификация, не правят нищо и чакат един ден да получат социална пенсия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #7
  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #6
  3. teraflop
    #5

    Бюрото по труда нищо не прави за намирането на работа на хората.Регистрация и чакане с месеци.Седиш и чакаш.Те-служителите вдигат рамене и обясняват,че нищо не могат да направят,зависело от фирмите. За какво ни е това Бюро по труда? Шуробаджанащината е заляла работните места в България. Затова хората търсят връзки,приятели и познати.Защо едно време, преди демокрацията имаше работа за всички и нямаше Бюро по труда? Ниското заплащане е другата спирачка пред хората да приемат някаква работа. Лошите

  4. daskal
    #4

    Това е оптимистична хипотеза. Според мен над половината от безработните не си търсят активно работа. Има само една причина за това - някой или нещо ги спонсорира. Ако им огладнеят зад.ниците - ще метат тротоарите срещу 5 лева и ще са щастливи. А циркът с над 50-годишните е пълен! Повечето са работни хора с трудови навици, квалифицираните сред тях наистина са знаещи и можещи, но вместо това тъпите работодатели предпочитат млади само защото са... млади. И по това, колкото и да е странно, приличат на безработните, които не си търсят работа.

  5. trezwomislesht
    #3

    ..."По-притеснителен е големият брой хора, които разчитат само на доходите на друг член от семейството"... ...И които по цял ден висят по кафенетата и оплакват орисията си, колко трудно преживяват и как ще се отправят към терминал 2... А там ще ги посрещнат с хляб и сол и ще ги залеят с предложения за работа срещу 2-3000 евро.

  6. trezwomislesht
    #2

    ..."хората над 50-годишна възраст масово не се записват на курсове за преквалификация"... ...А тези които се преквалифицират някой наема ли ги? Аз не познавам такива. Фирмите искат младежи до 25г. с висше образование и поне 5 години стаж освен двата езика които трябва да владеят....

  7. marij
    #1

    И какво правят политиците по въпроса??? Никаква визия от партиите да се промени тази тенденция, говоря за действия, а не за празни приказки по избори! Къде са данните на засегнатите министерства - МАСЕЧНИ ДАННИ - за заетост, нови работни места по отрасли, тенденции в нуждата от специалисти и най-вече КВАЛИФИКАЦИЯТА на хората!?!?!?!? В развитите страни тази информация обръща борсовата търголия! У нас има ли такава? - не, има клиентализъм на всички нива.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.