Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 200 млн. долара финансиране за българските проптех компании

Близо половината от тях развиват дейността си извън пределите на страната

1 коментар
Над 200 млн. долара финансиране за българските проптех компании

Около 200 млн. долара - това е размерът на финансирането, което успяват да привлекат българските проптех компании през последните 5 години.

Най-успешните от тях към момента се оценяват на над 605 млн. долара. Данните са от Bulgarian Proptech Mapping Report 2023 - първия публичен доклад, представящ картината на този сектор у нас. Те бяха представени от Георги Павлов, инициатор на доклада и създател на първата българска проптех общност – Proptech.bg.

За по-голямата част от обществото тази дума все още не е позната. Терминът "проптех" (PropTech) навлезе отскоро в българския език. Най-общо е дефинирана като "внедряване на технологии в индустрията на недвижимите имоти". Названието може да се срещне и като "Ретех" (REtech) (Real Estate Technology) - съкращение от израза Property Technology (имотни технологии).

"Технологиите днес преобръщат всичко, дори консервативния свят на недвижимите имоти. Неслучайно българските проптех компании привличат милиони долари финансиране и трансформацията е налице", коментира Георги Павлов. Според него от ключово значение за участниците е да се адаптират максимално бързо.

Целта на доклада е да представи картината на този нов за България пазар, да улесни връзката между имоти и технологии, да подпомогне прозрачността и комуникацията между заинтересованите страни, каза Георги Павлов.

На българския пазар работят 45 компании

Докладът обхваща стартъпи, създадени през последните 10 години. Броят на стартъпите в сектора се увеличава повече от 2 пъти от 2019 г. насам, достигайки 30 компании през 2021 г. и 45 към днешна дата, сочи статистиката . В тях работят над 1000 души. каза Боян Буров, ръководител на акселераторска програма в Pi Labs и съставител на проптех мапинга за 2023 година.

По думите му над половината от проптех компаниите у нас (55%) вече са успешно финансирани.

От 45-те фирми в сектора близо половината от тях (42%) развиват дейността си на международния пазар, докато останалите работят изцяло в България, сочат данните от проучването.

По данни на Силвия Георгиева, основател на "Проптех България" (PropTech Bulgaria) изнесени преди около година по време на международна конференция, компаниите в сектора са 228, като България попадна на шеста позиция сред най-иновативни страни в Централна и Източна Европа.

"Придържайки се към последните тенденции и иновации, можем да отключим огромен потенциал и да създадем изключително ефективен и ориентран към новите нужди на потребителите пазар", коментира Боян Буров.

Най-успешните компании насочват дейността си към улесняване на транзакциите с недвижими имоти, създаване на различни софтуерни решения за по-ефективна хибридна работа в офисите, използване на биометрични данни за контрол, базирани устройства за създаване и управление на умни домове, т.нар. интернет на нещата (IoT).

Компаниите, представени в доклада, са разделени в 5 подкатегории според процеса, който подпомагат. Те обхващат етапите на "Финансиране и Инвестиции", "Проектиране и Изграждане", "Пазар и Транзакции", "Управление и Процеси", както и насочената към крайните потребители категория "Живот и Работа".

Топ 5 на компаниите в сектора

Най-голямата компания в сектора у нас е "Шели" (Shelly). Тя е публична и се оценява на 412 милиона долара. Работи предимно на чуждия пазар, като изнася "умните" си джаджи в над 60 страни по света.

Втора позиция заема "Офис Ер Ен Ди" (OfficeRnD), която се оценява на 81 милиона долара. Тя е привлякла инвестиции в размер на 15 милиона долара. Развива дейността си на пазарите в България, Австралия, САЩ, Великобритания. Компанията разработва софтуер за управление на споделени пространства.

Трета по пазарна оценка е "Ампеко" (Ampeco) със 71.5 милиона долара. Компанията е привлякла 16 милиона долара инвестиции. Работи в над 45 страни по света.

Четвъртата позиция се заема от "Пропи" (Propy), която е оценена на 30 млн. долара, но е привлякла най-голямото финансиране от над 18.2 млн. долара. Компанията развива своята дейност в САЩ.

Петицата се затваря от публичната компания "Биодит" (Biodit), която е оценена на 10.75 милиона долара. Тя развива дейността си в страните от ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #1

    ""Протех" (PropTech) индустрията навлезе отскоро в българския език." Някой може ли да ми обясни как индустрия може да навлезе в българския език? Медияпул много бързо напредват а аз изоставам.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.