Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 22% от работещите без трудови договори са в ресторантьорството и хотелиерството

3 коментара
Над 22% от работещите без трудови договори са в ресторантьорството и хотелиерството

Над 22 на сто от работещите без трудов договор са в ресторантьорския и хотелиерския бранш, съобщиха от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ГИТ).

В периода юли - септември инспекторите по труда са извършили 1287 проверки в обекти в морските курорти на територията на областите Бургас, Варна и Добрич.

Работещите в проверените обекти са 37 135 лица, а установени са 6986 нарушения.

Запазва се тенденцията най-голям дял да заемат нарушенията на разпоредбите, свързани с работното време - 897.

По време на кампания са установени 163-ма работещи без трудови договори, а 38 граждани на трети държави са полагали труд без разрешение за достъп до пазара на труда у нас.

Контролът в хотелиерството и ресторантьорството е сред акцентите в дейността на ГИТ, тъй като анализите на резултатите показват, че те са рискови по отношение прилагането на трудовото законодателство и в частност използването на недеклариран труд.

За деветте месеца на 2021 г. в двете дейности са извършени 4334 проверки, което е 14 на сто от всички. Установени са 21 978 нарушения.

От тях свързаните с изпълнението на трудовите правоотношения са 12 595, а по осигуряването на здраве и безопасност при работа – 9280.

Повече от 22 процента от всички установени случаи на работа без трудов договор за периода са полагали труд в обекти от ресторантьорството и хотелиерството. В двете икономически дейности са полагали недеклариран труд 487 лица при 2223 установени случаи общо.

От ГИТ напомнят на работниците и служителите, че за да бъдат защитени техните трудови и осигурителни права, трябва да имат сключен писмен трудов договор, регистриран в Националната агенция за приходите.

Работодателят е длъжен, преди да започнат работа, да им връчи екземпляр от трудовия договор, подписан и от двете страни, копие от уведомлението за регистрацията му в НАП и копие от длъжностната характеристика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Raynichka Tsvetkova
    #3

    Вината не е само на работодателите. Работникът също трябва да носи отговорност за съгласието си да работи при такива условия. Работникът знае ли че ако работодателят го осигурява на 4 часа, няма да има необходимия стаж за пенсия утре. После почват големия рев,че пенсията му е ниска. Съжалявам, ама когато е вземал част от заплатата под масата му е било добре.

  2. Димитър Мавров
    #2
    Отговор на коментар #1

    Да,обаче същите тези "работодатели" са и най-активни в протестите срещу "ковид" ограниченията и искат помощи.Сключват трудови договори за 4-часов раб.ден,карат работниците да работят 12 ч/дневно и плащат осигуровки за 4 ч.,но са много гръмогласни.А още по-важно е,че НАП и НОИ негласно одобряват това им поведение.

  3. roser
    #1

    За пореден път се оказва, че това е най-престъпния сектор в икономиката - с най-много неплатени данъци и с най-много нарушения в трудовото законодателство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.