Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 8 - 12 млрд.киловатчаса продаден ток, поне 1 млрд.евро капитал

0 коментара

Само стратегически инвеститори с минимум 1 млрд.евро собствен капитал и продадена електроенергия над 8 - 12 млрд. киловатчаса годишно ще могат да участват в приватизацията на седемте електроразпределителни дружества, заяви енергийният министър Милко Ковачев на работна среща в Стара Загора.

Освен задължителното изискване за капитал, вторият критерий за количество се основава на факта, че едно електроразпределително дружество продава между 8 и 12 милиарда киловатчаса годишно и не би трябвало да бъде закупено от компания с по-слаби показатели, обясни Ковачев.

По думите на министъра, 4,5 милиона потребители в България ще спечелят по-качествени услуги, ще се намалят и технологичните разходи след приватизацията на седемте ЕРП-та.

Успоредно, пред БНР председателят на Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) Константин Шушулов отрече прогнозата на синдикатите, че цената не тока ще се увеличи с 40% след приватизацията. Шушулов напомни, че комисията ще продължи да регулира цените на частните собственици на ЕРП-та с цел да не се покачват с непосилна за потребителите степен. Той призна, че електроразпределителните дружества се нуждаят от инвестиции. Той обаче заяви, че регулаторният орган ще направи така, че инвестициите да бъдат разсрочени в един по-продължителен срок от време, за да не окажат силно и непоносимо влияние върху цените на електроенергията за населението.

От миналата седмица работещите около 12 000 души в седемте електроразпределителни дружества започнаха поетапни протестни действия, организирани от КНСБ. В София вече се състоя протестно шествие и митинг, срещу липсата на социален раздел в стратегията за приватизация на ЕРП-та, одобрена от правителството. В старозагорското предприятие също започна подписка, малко преди срещата на министър ковачев с работещите във фирмата.

Пред тях Ковачев не отрече, че след приватизацията се очаква и намаляване на заетите в отрасъла, като това ще се решава от новите собственици. По думите на министъра, по-важно е електроразпределителните дружества да работят по-ефективно. От 2007 г., когато се отвори монополът на вътрешния пазар, всеки потребител сам ще избира своя доставчик и това изисква конкурентни производители, подчерта той.

Според него в приетата стратегия от Министерски съвет няма социални клаузи, защото няма критерии и начини, с които да се контролират подобни клаузи.

Ковачев обеща на работниците в "Електроразпределение" - Стара Загора при приватизацията да се водят преговори с кандидат купувачите за подписване на колективен трудов договор. Той посочи като успешен пример в това отношение подписаният вече договор в ТЕЦ "Марица - Изток"3.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.