Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 80% от материалите в социалните медии за ромите имат обидно съдържание

4 коментара
Снимка: Архив/БГНЕС

Над 80% от материалите в социалните медии на български език, споменаващи под някаква форма ромите имат обидно и предразсъдъчно съдържание. Поне половината от материалите проявяват пряка омраза с използване на обидни и унижаващи изрази. Това показва проучване на "Център Амалипе", което беше представено днес от Боян Захариев и Деян Колев.

Материалите за анализа са събрани от социални медии между 1 септември и 30 ноември 2023 г. Изследвани са 1252 текста, в които под някаква форма се споменават ромите. Огромната част от тях са публикувани във "Фейсбук", в останалите социални медии са единични.

Ромите и местните избори

Периодът на събиране на данните частично съвпада с предизборната кампания за местните избори през 2023 г. Затова не е учудващо, че 120 (около 10%) от материалите се занимават с темата за гласуването на местните избори, а в 76 се споменават други теми, отнасящи се до проблемите на общините, които са станали предмет на предизборната кампания.

През септември 2023 г., в периода преди началото на предизборната кампания, темите свързани с местните избори вече заемат важно място в медиите и в обществения дебат. Влиянието на атмосферата, създадена от местния вот се чувства и в други публикации, споменаващи ромите, което не се занимават пряко нито със самите избори, нито с проблемите на общините.

Немалко текстове са посветени на кметската надпревара в столицата, където освен в контекста на електоралните измами и социало-битовите прблеми в ромските махали, ромите присъстват както в позитивен така и в силно негативен план и в коментарите за етническия произход на единия от основните кандидати за кмет.

Масивът от текстове, посветени на общинските избори, като цяло съдържа многобройни примери за обидна реч спрямо ромите като група и спрямо отделни личности.

Немалко са примерите и за използване на отделни наименования на ромите като директни обиди спрямо хора, които никога не са декларирали да са от ромски произход, включително такива, които никой не смята за роми. При тази употреба съответните думи се използват като обиди с общо предназначение, подобно на нецензурната реч по отношение както на политически опоненти така и на други мразени или нехаресвани лица, за да изразят чувство на превъзходство, презрение и други крайни форми на отхвърляне.

Роми или цигани

В 54% от текстовете е под някаква форма е употребено самоназванието на етническата група - роми, а в 37% е употребено външното название - цигани.

Обичайно употребата спрямо дадена етническа група на нейното самоназвание е начин да се засвидетелства уважение и е проява на любезност и зачитане, коментира Деян Колев. Той отбеляза, че употребата на понятието роми съвсем не означава, че съответните публикации/постове са позитивни.

Често се срещат словосъчетания с пейоративно значение (изразява отрицателно значение - бел.ред.) като "братята роми".

По-често понятието "роми" се ползва за саркастични забележки, докато цигани се среща по-често в директни и неприкрити обиди към ромите.

Думи с пряко обидно значение като м* се ползват доста по-рядко - в 2 - 3% от публикациите.

Търсенето на публикациите е осъществено автоматично с помощта на ключови думи, предварително подбрани от експерти. Публикациите са анализирани експериментално с помощта на изкуствен интелект.

Методологията и използваните алгоритми за автоматичен анализ са разработени от консорциум от организации МРГ - Унгария, Институт по правата на човека - Словакия, както и Център Амалипе в рамките на проект COUCH (Противодействие на онлайн антициганизма и кибер омразата). Проекта е финансиран по програма "Граждани, равенство, права и ценности" (CERV).

В анализа са представени данни от вторична полуавтоматизирана обработка, която разчита на критичен преглед на работата на алгоритмите. Целта е от една страна да бъде представена по-достоверна информация за обидната реч спрямо ромите в социалните медии, а от друга страна - да бъдат открити слабите места и типичните пропуски/грешки в използваните за автоматична обработка алгоритми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #4
  2. rapper90
    #3

    Това е резултат от десетилетия бездействие на властите и липса на мерки срещу всички форми на омраза в страната.

  3. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #2
  4. ПyтлЭр Xyйло
    #1

    Що тъй, интересно? На бас, че е без никакво, ама никакво основание...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.