Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над две трети от длъжниците на банките ще усетят вдигането на лихвите

8 коментара
Над две трети от длъжниците на банките ще усетят вдигането на лихвите

Близо седемдесет на сто от кредитополучателите в България са потърпевши от покачването на лихвите по жилищните кредити, съобщи в понеделник Тихомир Тошев, изпълнителен директор на консултантката компания "Кредит Център".

От април те ще трябва да плащат по-високи месечни вноски, като най-сериозна ще бъде разликата при левовите задължения.

Най-засегнати от ръста на лихвите са старите ипотечни кредити, където той се движи от 0.25% до над 1.5%. За новите заеми увеличението е между 0.05% за кредити в евро и до 1.0% за левовите кредити.

По данни на компанията към днешна дата 15% от хората, които са решили да облекчат плащанията по ипотечните кредити, избират това да стане чрез рефинансиране, а останалите предпочитат предоговаряне на заема. Според компанията до края на година се очаква броят на избралите рефинансиране да достигне 25%.

Консултантите препоръчват да се избере вариантът рефинансиране в друга банка, защото той осигурява значително намаляване на месечните вноски заради възможността да се използват условията на банките за нови клиенти, което невинаги може да се постигне при предоговаряне на ипотечния заем. При рефинансирането има възможност да се намалят таксите за обслужване на кредита, може да се избере кредит без такса за предсрочно погасяване, а и началните такси обикновено са по-ниски.

Консултантите напомниха, че при предоговарянето може да се променят само ограничени параметри на кредита - например намаляване само на лихвата, но не и на някои от текущите такси. Друга причина, макар и морално некоректна да се избере рефинансирането е, ако се ползва кредит с фиксирана лихва за определен период, който след това се увеличава чувствително. До няколко месеца се очаква няколко банки да подготвят специални продукти за рефинансиране и да излязат на пазара.

Сред стъпките, които трябва да предприеме клиентът при рефинансирането, е да внесе документите за кредит в новоизбраната банка, искайки рефинансиране от нея. Клиентът

трябва да уведоми и досегашната си банка, която издава писмо за съгласие след погасяване на дължимата сума да свали ипотеката от имота. След това се подписва договор за кредит с новата банка и при нотариус се учредява втора ипотека върху имота към новата банка с по-добрите условия. След това новата банка превежда парите към старата и банката предприема действия по заличаване на първата ипотека.

Консултантите припомниха, че дори и да бъде избрано рефинансиране или предоговаряне, няма гаранции, че в някакъв момент банките заради определени пазарни тенденции няма да променят лихвите.

От консултантската компания посочиха, че при теглене на ипотечен заем винаги трябва да се има предвид, че вноската е най-добре да не надхвърля 50% от дохода на домакинството, защото обслужването става рисково.

По данни на компанията делът на лошите кредити към момента леко се покачва от 2.10% на 2.20%. Този дял обаче засега е в допустимите граници, смятат консултантите. Те обаче прогнозират ръст на лошите кредити заради увеличаването на обема на кредити и на броя на хората, които ще имат затруднения при обслужването на заемите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. NEMO
    #9

    SKORO 6E ZAPO4NAT I PURVITE FALITI

  2. Борко
    #8

    Това е лош признак,винаги в бизнеса щастието за едни-е нещастие за други...дано се окажа лош пророк!

  3. marto
    #7

    До края на годината, чакам първите селчовци да се прибират по родните места!Най-лошото е, че ще плащат и наем и заем!Що са заложили и плевнята и сега нема каде да спът!Всички селчовци на село!

  4. Seljanin
    #6

    Чи ний ако са прибирем по селата, чи кой ша остани в София да въ управлява бе? Мисли малко бре, маймун!

  5. Взел - дал !
    #4

    Ръстът на лихвите може да стигне до шеметни висини, хеле пък валутният борд да се провали.

  6. drug selyanin
    #3

    Amchi to u Sofia drugo osven selski chukunduri ima li?! Marto e nay-smradliviyat selyandur u Sofia!!!

  7. batkovato
    #2

    Знаеш ли ти бе - радост моя, че София преди точно 130 години е наброявала 11 649 жители, от които 56% българи, 30% евреи, 7% турци и 6% цигани. Айде сега помисли си господин гражданино, какъв ти е шанса в сегашна 1 800 000-на София, ти да си потомък на някой от тях. Не е много голям нали ?! Трябва да се мисли, скъпи ми гражданино Marto. И е по-добре да се мисли , преди да се говори. Иначе ставаш смешен. Остани си със здраве !

  8. Sasho
    #1

    Здравей Марто,Това че другите са "селчовци", означава ли че ти не си?Аз лично съм не 100 а 200% убеден че си шопски туземец от някое горномалинско село - просто прочети какво си писал "спят" се пише с "а" не с "ъ", въпреки че се чете "спйът". А пропускането на й и сменянето на а с ъ е тжърде характерно.Бате ти Сашо от Торонто, Canada.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.