Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над една трета от населението на света живее в страни, обхванати от корупция

България се смята за свободна страна, Путин продължава с репресиите

1 коментар
Над една трета от населението на света живее в страни, обхванати от корупция

Над една трета от населението на света, или 2.6 милиарда души, живеят в страни и територии, обхванати от репресии, корупция и нарушения на човешките права. Най-тежко е положението в Сирия, Тибет и Сомалия. Това се посочва в годишния доклад за състоянието на свободата по света на базираната във Вашингтон организация "Фрийдъм хаус", съобщи Ройтерс.

Изминалата 2015 г. беше белязана от масова миграция, ксенофобия и терористични атаки и се превърна в 10-ата последователна година, в която се отчита влошаване на положението със свободата в глобален план, посочва докладът. Като цяло в света 86 страни и територии са свободни, се акцентира в документа, който отчита както политическите права, така и гражданските свободи. Петдесет страни са определени като несвободни, а 59 страни - като частично свободни

В доклада има и индекс. Максималната оценка е 100 и това означава напълно свободна страна, каквато е Финландия. Освен тази обща оценка има и оценки за състоянието на политическите права и на гражданските свободи. Тези оценки са от 1 до 7, като 1 означава най-голяма свобода по двата показателя, а 7 - липса на свобода по двата показателя. Финландия има 1 и по двата показателя.

България и по двата показателя получава 2, обща оценка 80 и е определена като свободна страна.

Повечето от страните, определени като несвободни, са от Близкия изток и Северна Африка, където 85 процента от населението живее при репресии, се посочва в доклада.

САЩ са определени като свободна страна, но се посочва, че там се отчита все "по-смущаващо увеличаване на ролята на частните пари в предизборни кампании", расова дискриминация, проблеми при функционирането на съдебната система и се отбелязва, че администрацията на президента Обама не е успяла да изпълни обещанието си за по-открито управление.

Свободата е намаляла в 72 страни през изминалата 2015 г., което е най-голямата бройка за последните 10 години, през които е отчитан спад в свободата. В 43 страни обаче се отбелязва обратната тенденция - на увеличаване на свободата.

Демократичните страни бяха поставени под напрежение заради терористични атаки и безпрецедентния брой на бежанците - проблеми, произтичащи от регионални конфликти като сирийската гражданска война, посочват авторите на доклада.

През изминалата година не е бил постигнат значителен напредък по въпроса за свободите на жените по света. Докладът, цитиран от БТА, отчита, че миналата година саудитските жени са имали възможност да участват в избори, а в Южна Корея е декриминализирана изневярата. Но тези стъпки се определят като доста ограничени.

Освен Сирия, Тибет и Сомалия, с най-лоша оценка в доклада са и Северна Корея, Узбекистан, Еритрея, Туркменистан, Западна Сахара, Централноафриканската република, Екваториална Гвинея и Саудитска Арабия.

В доклада се отбелязва, че лидерите на някои страни са предприели през 2015 г. действия, за да удължат мандатите си, като се визират Бурунди, Боливия, Еквадор, Руанда, Демократична Република Конго и Република Конго. Бразилия, Чили и Мексико са посочени като страни, в които репутацията на лидерите е била опетнена от корупционни скандали или неспособност да се справят с престъпността.

За Македония, Босна и Херцеговина и Косово в доклада се посочва, че през изминалата година техните правителства са функционирали все по-зле, което вреди на постигнатото досега в областта на демокрацията и заради което европейското членство на тези държави може да си остане далечна перспектива.

В документа се посочва, че в Тайланд, Египет, Крим и Южен Судан през изминалата година е имало "драматично връщане назад" по отношение на свободата. Малък е напредъкът към демократични реформи в Куба, въпреки възобновяване на дипломатичните отношения със САЩ.

За Китай докладът посочва, че режимът на Комунистическата партия е засилил преследването на защитници на човешките права, на журналисти и на защитници на правата на малцинствата и на правата на жените.

За Русия се отбелязва, че поставен под натиска на спада на цените на енергийните ресурси, руският президент Владимир Путин е запазил политиката на репресии в страната си, в това число и на активисти, защитаващи правата на хомосексуалистите, бисексуалните и транссексуалните, както и на независимите журналисти. Припомня се, че Москва контролира Крим с желязна хватка, че продължава да подкрепя бунтовниците в Източна Украйна, че започна да нанася удари в Сирия в усилие да подкрепи тираничния режим на президента Башар Асад.

В Европа миграционната криза постави под безпрецедентен натиск фундаменталните принципи на ЕС за свобода, солидарност и спазване на човешките права. Нарастващият популизъм в региона постави под съмнение способността на блока да поддържа високи демократичните стандарти, както сред настоящите страни членки, така и сред кандидатите за членство, се констатира в документа.

В доклада се посочват и няколко страни, които през настоящата 2016 г. трябва да бъдат следени за евентуални проблеми със свободите, а именно Ангола, Босна и Херцеговина, Демократична Република Конго, Иран, Кувейт, Малайзия, Мианма, Нигерия, Полша и Венецуела

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.