Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България остава корупционното блато на ЕС

Страни като Лесото, Турция и Сенегал са преди страната ни в тазгодишната класация на "Прозрачност без граници"

11 коментара
България остава корупционното блато на ЕС

За поредна година България е на 69-о място по възприятие за корупцията в класацията на организацията "Прозрачност без граници" (Transparency International) сред включените 167 държави. Така страната остава най-корумпираната сред всичките 28 държави в ЕС.

Сравнението с предишни години показва, че от 2012 г. насам показателите на България практически не са се променили и с един пункт, с изключение на минимално подобрение през 2014 г.

В класацията за 2015 г. България е на 69-о място с 41 точки от 168 държави. Миналата година страната е имала 43 точки, но позицията е била същата, защото повече държави са участвали в сравнителното проучване - общо 175. Това означава, че реално резултатът на България се влошава.

Показателите при изготвянето на индекса са от 0 (сериозно корумпирани) до 100 (пълно отсъствие на корупция), а методиката е основана на комбинация от публични данни и резултати от глобално допитване.

"Това е изключително тревожно, намираме се под общата средна стойност в света, която е 43 точки, това сочи за системни проблеми с корупцията", отчетоха от "Прозрачност без граници" при представянето на годишния доклад в сряда.

От страните в ЕС преди България са Италия (61), Гърция и Румъния (поделящи си 58-о място) и заелите 51-о място Хърватия, Унгария и Словакия. От съседите извън ЕС само Сърбия е малко по-назад (71), но пред България са Турция и Македония (66).

Държави като Лесото, Турция, Сенегал са преди България в тази класация. Румъния се представя много по-добре от нас, миналата година сме били на едно ниво, сега северната ни съседка бележи чувствителен напредък.

"В Румъния освен антикорупционните мерки, до голяма степен бяха променени и обществените нагласи. Съществува връзка, в която управляващи и гражданско общество се чуват", коментират от "Прозрачност без граници".

В рамките на ЕС назад се движат две държави - България и Унгария. Средната стойност на индекса за съюза е 65.35 пункта. България е под средната стойност дори и за балканския регион - 42 точки. На Балканите тя заема 7-мо място.

"Страната ни изглежда не просто като изоставаща държава, тя изглежда като държава, която се движи назад", каза Ваня Нушева от "Прозрачност без граници".

България се намира в блато по отношение на корупцията. Проблемите са задълбочват, няма изненади, всичко е по старому, обобщи Огнян Минчев.

Изпълнителният директор на асоциацията Калин Славов посочи пред БНР, че страната ни се разполага под средата на таблицата в глобален мащаб: "Средната му стойност е 43, ние сме със стойност от 41. В рамките и на Западна Европа, и в рамките на ЕС, ние сме доста под последната страна, която е преди нас, а именно Италия. Това, което не бива да ни учудва, е, че Румъния е дръпнала доста напред спрямо България."

Според Калин Славов непромененото място в класацията показва, че у нас сякаш се свиква с корупцията. Като пример за подобно поведение той даде реакцията на докладите на Еврокомисията, като този, който излиза сега: "Последните няколко доклада се превърнаха в т.нар. "чудо за три дни". Шуми се за тях, политиците се научиха да ги отиграват, казано в кавички, избират си само най-добрите части от доклада за тях, интерпретират ги по подходящ начин и темата потъва, сякаш забравена в едни екшън планове, които дали се случват или не, по-скоро не…Виждате т.нар. "стратегия за борба с корупцията" – да, тя е една манифестация на воля, но на едно пределно абстрактно ниво."

Дания, Финландия и Швеция са най-малко корумпирани. Сред отличниците в първата десетка на класацията са също Норвегия, Холандия, Швейцария, Сингапур и Канада. Десета е Германия, заедно с Великобритания. САЩ си разделят 16-о място, заедно с Австрия.

Сред държавите с най-високи нива на корупция е и Русия, която заема 119-о място. Украйна е на 130-о място.

Китай е на 83-то място. Северна Корея и Сомалия си поделят последното място в класацията.

В Европа и бившия СССР цари стагнация в борбата с корупцията, отчитат авторите на доклада. На много места правителствата прокарват съответните закони, на не се полагат усилия за прилагането им и страни като Унгария, Македония, Испания и Турция са такива отрицателни примери: "Това са места, където някога имаше надежда за промяна към добро, но сега виждаме корупцията да расте, а демокрацията и гражданското общество да намаляват."

За държави с лоша оценка като Полша, Унгария и Турция се отчита, че политиците и техните приближени все повече завземат контрол върху държавните институции.

Индексът за възприятие на корупцията измерва мнението за размера ѝ в публичния сектор и авторите посочват, че не само няма нито една страна в света, която да е пощадена от този проблем, но и в 68% държави той е сериозен. Половината от 20-те най-развити икономики на планетата са в тази група и сред тях са Турция, Испания, Бразилия, Австралия.

Авторите на доклада посочват, че макар четири скандинавски страни да са сред челните 5 в класацията, те са не са изключение от примерите за генериране на корупция в други държави. Шведско-финландската компания TeliaSonera, в която Швеция контролира 37%, е обвинявана, че е платила милиони долари подкупи за бизнеса си в Узбекистан - страна на далечното 153-о място. В Дания пък 13 служители в администрацията бяха арестувани по разследване за взимане на подкупи от компания. В Берген, вторият по големина град в Норвегия, кметът е обвинен в корупция, защото приел круизно пътуване срещу предоставяне на услуги. Във Финландия продължава делото срещу бившия началник на отдела в Хелзинки за борба с наркотрафика, за който се оказа, че е въртял собствен наркокартел.

Половината от държавите в ОИСР нарушават ангажиментите си да се борят с корупцията, създаване от собствените им компании в по-бедните държави, отчитат още авторите на доклада.

Ето кои държави попадат в топ 10 на тазгодишната класация:

1. Дания (91)
2. Финландия (90)
3. Швеция (89)
4. Нова Зеландия (88)
5. Холандия (87)
5. Норвегия (87)
7. Швейцария (86)
8. Сингапур (85)
9. Канада (83)
10. Германия (81)
10. Люксембург (81)
10. Великобритания (81)

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #11

    "При институционалната корупция облагата за корумпирания е по-често политическа, а не лична. Там предоставената услуга не е задължително в нарушение на законовите процедури, а по-скорро е извършена в несъответствие с демократичните стандарти. Корупцията подкопава ефективността на държавата, тъй като приетите процедури се заобикалят, ресурсите се разхищават, а служителите са наемани и повишавани без връзка с работата, която вършат. В същото време тя намалява обществената подкрепа за управлението, лишавайки го от легитимност." Ценим ли демокрацията и имаме ли знанието как да я различим или "всеки ще се бори със себе си" да не се изкуши?

  2. detchopora-reloaded
    #10
  3. Мони_deactivated_1480055728
    #9

    РАДАН:Нищо изненадващо. Корупция не се бори със смяна на управляващата партия. Бори се със смяна на правилата и модела на управление. И преди всичко - със смяна на отношението към публичните пари. Докато властта гледа на парите на данъкоплатците като бащиния за изграждане на партийни структури, няма значение дали я упражняват БСП и ДПС или ГЕРБ, ДПС и АБВ, или дори РБ...

  4. so what_deactivated_1521205049
    #8

    КОЛКОТО ПО-БЛИЗО ДО РУСИЯ, ТОЛКОВА ПО-БЛИЗО ДО КОРУПЦИОННОТО БЛАТО! В Русия царят е и шеф на корупционните схеми. ДОКОГА БЪЛГАРИЯ ЩЕ Е ВЕЧНИЯТ ИЗОСТАВАЧ В ЕС Вижте, дори на Балканите не сме лидер.СРАМОТА! Турция, която момента е модно да бъде оплювана от рубладжиите, е ПО-ДОБРЕ И МНОГО ПО-УРЕДЕНА ДЪРЖАВА РУСИЯ САМО ДЪРПА НАДОЛУ В КОРУПЦИОННОТО БЛАТО!

  5. Ген. Иван Колев
    #7

    Който желае може да прочете докладите за България и Румъния тук: http://ec.europa.eu/cvm/progress_reports_en.htm

  6. Stanimir Petrov
    #6

    Така е като никого не сме разстреляли досега. В Китай преди десетилетия се досетиха, че корупцията трябва да се унищожава безпощадно, показно и назидателно и превърнаха държавата си в суперсила. А ние си оставихме държавата да бъде завладяна от дегенерати. В бъдеще ако даде Господ някой смел и читав българин да дойде на власт трябва без да му пука от евроценности, евроатлантически вой, БХК и квиченето на разни безродни соросоиди, ако ще за две, три години да изпаднем в изолация, да събере дегенератската, криминална тиня и да я заличи от лицето на земята. Както е казал Левски в "Наредата": "Който присвои и най-малката част от народните пари, да бъде наказан със смърт".

  7. so what_deactivated_1521205049
    #5

    ФИЛМА ЗА ПУТИН-МИЛИАРДЕРА https://www.youtube.com/watch?v=LgDCRegyo7Q

  8. Bлaдo
    #4

    ...и е така, защото болшинството българи са неграмотни, мързеливи или нищо не умеят (или и трите накуп), и им се налага (за да не умрат от глад) да крадат каквото могат (едни крадат от пенсионери, други от европарите, трети от бюджетите на детските градини, четвърти чрез подкупи и решветчета...)

  9. so what_deactivated_1521205049
    #3

    Сред държавите с най-високи нива на корупция е и Русия, която заема 119-о място ГЛЕДАЙТЕ ФИЛМА НА БИБИСИ в "Панорама" за клептократа Путин бях гледал по-рано подобен филм на немската телевизия но британците са страхотни, има много данни:показват комуналката, в която е живял Путиноида и която обяснява АЛЧНОСТТА МУ НА ПАРВЕНЮ ПРОС.ТАК и един казва следното: НА ПРАКТИКА В РУСИЯ НЯМА ЧАСТНА СОБСТВЕНОСТ ЗАЩОТО ВСЕКИ ЗНАЕ, ЧЕ ЗАВИСИ ОТ ПУТИН И ЧЕ УТРЕ ПУТИН МОЖЕ ДА МУ ВЗЕМЕ ВСИЧКО

  10. Nikola Nikolov
    #2

    Страхотно класиране!!!БЕЗНАКАЗАНИ корупция, КРАЖБИ, пладнешки обири, далавераджийски фалити на банки, УБИЙСТВА...... Да, де, ама другарката-таваришч илияна йот. от бсп и пионките от милиционерския герб предлагат ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ДА СНЕМЕ МОНИТОРИНГА ВЪРХУ ПРАВОСЪДНАТА СИСТЕМА В БЪЛГАРИЯ ???!!!Някой досеща ли се - защо точно те правят предложението ???!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.