Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най - голямото предизвикателство пред България остава структурната реформа

0 коментара

Най-голямо предизвикателство през следващите години е структурната реформа, каза постоянният представител на МВФ у нас Пирита Сорса пред участниците в конференцията "Идеи за ускоряване на икономическото развитие в България", организирана от Фондация "Конрад Аденауер".

От голямо значение е подобряването на бизнес-средата и препоръките на МВФ тук са свързани с нормативната рамка и реформата в съдебната система, лицензионните и разрешителни режими, както и опростяване на процедурата при фалит на предприятия.

Според Сорса приоритетно трябва да приключи приватизацията, да се преструктурират железниците, за да се намалят субсидиите там и да се реформира енергийния сектор на пазарен принцип, като се освободи бюджетът от субсидии в тези сектори. Сред другите важни реформи тя отбеляза здравеопазването, образованието и телекомуникациите.

Икономическият растеж в България през 2003 г. ще стигне 5 - 5,5 на сто, а инфлацията ще се запази постоянна около 3,5 - 4 процента. Според Сорса дефицитът по текущата сметка ще бъде около 5 на сто и ще намалява, а заложеният за тази година бюджетен дефицит от 0,7 на сто ще се реализира, като тенденцията през следващите години ще е той да се доближи до нула. Нивото на безработицата е все още високо - около 16-17 на сто, но се наблюдава намаление.

Сорса смята, че за да се постигнат тези макроикономически показатели, трябва да се ускорят структурните реформи и да се запази политиката на макроикономическа стабилност, при запазване на валутният борд. В процеса на присъединяване към Европейския съюз предизвикателствата пред България са да се увеличи нивото на доходите, и да се постигне по-високо качество на инвестициите.

Според Сроса предизвикателство е желанието на правителството да намали данъците и да увеличи социалните разходи. Преди това обаче трябва да се подобри събираемостта на данъците.

МВФ изпитва притеснение и за формирането на данъчната база. По думите ѝ предизвикателство е и управлението на средствата, отпуснати от ЕС, а присъединяването към ЕС е свързано и с много институционални предизвикателства. Във функционирането на финансовия сектор е постигнат голям напредък и МВФ се надява, че увеличението на кредитите ще продължи.

Независимо от това, все още съотношението кредити/БВП е 18 на сто. В прибалтийските страни това съотношение е около 26 на сто, посочи Пирита Сорса.

Въздействието върху икономиката при евентуален конфликт в Ирак ще зависи от продължителността на събитията в Близкия Изток, каза в предаването "Неделя 150" на БНР Пирита Сорса.

Тя смята, че намаляването на търсенето в Европа като резултат от международна криза би могло да повлияе върху България, чуждестранните инвеститори да продължат да изчакват, да се повиши цената на петрола и това ще повлияе върху платежния баланс на страната.

В петък бордът на директорите на МВФ ще разгледа втория транш на гаранционното споразумение за България, каза Пирита Сорса. Българската икономика работи доста добре и заседанието на борда би трябвало да се развие успешно, допълни тя. Членовете на борда може да дадат мнение за добрите резултати и да подчертаят, че за да продължат нещата и занапред така, трябва да се ускори структурната реформа, прогнозира постоянният представител на МВФ у нас.

Бюджетът също е свързан със структурната реформа и ако правителството иска да продължава да намалява данъчното бреме и да удовлетворява инвестиционните изисквания за присъединяване към ЕС, на някакво ниво трябва да се постигне рационалност на разходите или да се подобри събираемостта на данъците, каза Пирита Сорса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.