Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-често задаваните въпроси около войната в Ирак

0 коментара

Какво предстои тази седмица?

Двамата главни оръжейни инспектори - Ханс Бликс и Мохамед ел Барадеи, ще информират днес Съвета за сигурност на ООН - 60 дни след началото на сегашния кръг от инспекциите. САЩ се надяват, че докладът ще даде на членовете на Съвета достатъчно доказателства за неподчинението на Ирак, които да оправдаят евентуална военна кампания, но засега повечето страни-членки заявяват, че е нужно повече време за инспекциите. Президентът на САЩ Джордж Буш ще говори за Ирак в речта си "За състоянието на съюза" утре - един ден, преди Съветът за сигурност да обсъди доклада. Буш се среща с най-близкия си съюзник, британския премиер Тони Блеър, в Кемп Дейвид на 31 януари /петък/, за да обсъдят стратегията.

Какво ще каже докладът?

Ханс Бликс, ръководителят на Комисията на ООН за мониторинг, контрол и инспекции в Ирак /ЮНМОВИК/, вече отправи критики към иракското сътрудничество: за празноти в документацията за съдбата на иракския арсенал от химически и биологически оръжия, за трудности при разпитването на учени без присъствие на иракски официални придружители, за съпротивата на Багдад срещу полетите на разузнавателни самолети U-2 над части от страната. Той призна, че иракското сътрудничество, въпреки предоставения на инспекторите достъп до цялата територия на страната, не е достатъчно активно. Ел Барадеи, генералният директор на Международната агенция по атомна енергия заяви, че има нужда от повече време за разследване. Очаква се той да съобщи още подробности за алуминиевите тръби, които Ирак се е опитал да купи. Ел Барадеи вече заяви, че те не са предназначени за обогатяване на уран, както твърдеше администрацията на Буш през есента.

Дали Съветът за сигурност ще подкрепи войната?

Не точно сега, според Франция, Русия, Китай, Германия и други страни от 15-членния Съвет. Повечето от тях са на мнение, че инспекциите трябва да продължат още седмици, ако не и месеци. Някои страни се опасяват, че графикът за американската интервенция се определя от най-благоприятния за американската армия момент. Минимум девет гласа и липса на вето от постоянните членове - САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай, са необходими за резолюция. В момента според дипломати деветте гласа липсват.

Задължителна ли е резолюция за употреба на сила?

Не. Франция и нейните привърженици загубиха ожесточения спор за ключовата резолюция 1441, приета от Съвета за сигурност на 8 ноември, макар че много страни биха предпочели да има директно разрешение от Съвета. Същината на резолюцията от 8 ноември е формулировката за "по-нататъшни съществени нарушения" на предишни изисквания на ООН, която на юридически език елиминира примирието след войната в Персийския залив и може да оправдае една нова война. Резолюцията гласи, че тези нарушения включват и "фалшиви заявления и пропуски" в иракските декларарации за оръжейните програми, както и неподчинение на Ирак или нежелание да сътрудничи при прилагането на резолюцията. САЩ вече едностранно обявиха, че е налице такова "съществено нарушение", но членовете на Съвета искат инспекторите да потвърдят наличието на сериозни нарушения и не са склонни да се съкратят инспекциите, които започнаха преди два месеца след четиригодишно прекъсване.

Каква е американската позиция?

Очаква се американските представители да продължат да настояват военната кампания да започне скоро, с аргумента, че Ирак вече е нарушил резолюцията, отказвайки да сътрудничи активно на инспекторите и пропускайки важни данни в декларацията си от 7 декември. Но администарцията на Буш може да се опита да уталожи напрежението в Съвета за сигурност, като отложи с няколко седмици решението за атака.

Какви са позициите на останалите членове на Съвета за сигурност?

Министърът на външните работи на Франция Доминик дьо Вилпен намекна, че правителството му няма да подкрепи приемането на нова резолюция, разрешаваща интервенция в Ирак, в близко бъдеще. Френският президент Жак Ширак и германският канцлер Герхард Шрьодер заявиха, че войната трябва да бъде избягната. "Правото на решение принадлежи на Съвета за сигурност и само той ще реши въпроса, след като разгледа най-новия доклад на инспекторите", подчерта Ширак. Постоянните членове на Съвета за сигурност Русия и Китай взеха страната на Франция. Германия е непостоянен член, който току-що започва двегодишния си мандат. Лондон подкрепи американските военни планове и струпването на военна сила в района на Персийския залив, но също иска да се даде повече време на инспекторите.

Какво мисли обществеността?

Социологическите проучвания показват, че хората в САЩ предпочитат невоенните варианти за сваляне от власт на Саддам Хюсеин. Властите обаче предполагат, че гражданите ще се сплотят около президента, ако той реши да влезе във война, в зависимост от това колко дълго ще продължи конфликтът.

Извън САЩ, общестевното мнение, особено в почти всички европейски страни, смята, че САЩ не са успели да представят доказателства, че Ирак все още притежава оръжия за масово уунищожение.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.