Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Намалява подкрепата за разширяването на ЕС на Изток

0 коментара

Когато през декември петнайсетте държавни и правителствени глави на ЕС тържествено приемат десет нови страни в организацията, те ще стоят върху несигурна почва. Защото подкрепата за мащабния проект сред гражданите на Евросъюза е подкопана.

В Германия одобрението намаля на 43 процента, а във Франция и Великобритания положението е дори още по-лошо.

Най-новият доклад на Евробарометър показва нарастващ скептицизъм, насочен както срещу самото разширяване, така и срещу отделни кандидатки. Големи са опасенията, че един Европейски съюз от 25 държави ще бъде тромав, тъй като взимането на решения ще стане още по-трудно. Освен това значително мнозинство /77 процента/ от гражданите на ЕС се чувства "не добре информирано". Затова еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген многократно предупреждаваше страните-членки да направят повече за осведомяването на обществеността.

Както е обичайно за Евробарометъра, публикуваните през октомври данни са от допитвания през пролетта. Въпреки това тенденцията е еднозначна. В Германия подкрепата за мащабно разширяване е намаляла с четири процента от края на 2001 г. Във Франция одобрението е още по-ниско: 40 процента са за разширяването, а 47 са против. Една трета от французите отхвърля като цяло приемането на нови членки. Окончателната картина се оформя от Великобритания с едва 38 процента подкрепа.

Докато в трите най-големи страни-членки преобладава скептицизма, разширяването се ползва с ясна подкрепа при малките държави. Начело са датчаните с 68 процента. Средните резултати за всички 15 държави в ЕС сочат, че 50-процента от гражданите са за разширяването на Изток, а 30 процента против.

Другояче стоят нещата, когато става въпрос за приемането на отделни страни. Швейцария, Норвегия и Исландия са радват на изключителна подкрепа, но те не желаят да станат членки на Евросъюза.

От десетте, чието приемане трябва да бъде решено сега, само Унгария, Малта, Полша, Кипър и Чехия могат да разчитат по-скоро на одобрение, отколкото отхвърляне сред гражданите на ЕС, но въпреки това подкрепата за нито една от тях не надхвърля 50-процентовата бариера. В случая със Словакия привържениците и противниците на приемането ѝ са почти равностойни. Ако допитването имаше решаващо значение за разширяването, Естония, Литва, Латвия и Словения нямат шансове. Същото важи и за България и Румъния, които трябва да бъдат приети по-късно. Що се отнася до Турция, която е кандидатка, но все още не е започнала преговори за присъединяване, нейното членство се подкрепя от едва 31 процента от населението на ЕС при 47 процента против.

Европейските правителства стоят върху несигурна почва и при многократно обявеното си намерение да предоставят на държавите от западната част на Балканите "европейска перспектива". Евентуалното членство на Хърватия, Югославия, Босна и Херцеговина, Македония и Албания се сблъсква с явно отхвърляне, като при отделните страни то се колебае между 45 и 51 процента. Чувствата на европейските граждани са раздвоени по отношение на последиците от разширяването. От една страна те смятат, че то ще допринесе за значението и за сигурността на ЕС. От друга страна обаче хората се опасяват от нарастването на безработицата и от това, че разширяването ще се окаже скъпо начинание. Петнайсеттте държави-членки тепърва ще се карат за цената му.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.