
Световните фондови пазари бележат възстановяване в понеделник, след намеса на централните банки, която успокои страховете от глобална кредитна криза. Федералният резерв на САЩ наля допълнително 2 милиарда долара в банковата система на САЩ. По-рано същия ден Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че инжектира допълнителни 48 милиарда евро
Индексът Дау Джонс се повиши с 5% до 13,307.05, докато Насдак прибави 0.8% до 2,564.2 пункта.
Инвеститорите освен това реагираха положително на данните от юли за по-силните от очакваните продажби на дребно.
В края на миналата седмица ЕЦБ наля значителни суми във финансовата система на еврозоната. предоставяйки на банки в ЕС краткосрочни кредити за 160 млрд. евро, за да не възникне заплаха от недостиг на ликвидни средства на междубанковия кредитен пазар.
Общите извънредни кредити, отпуснати в четвъртък и петък от западни централни банки, достигнаха гигантската сума от 326 млрд. долара.
В понеделник обаче се забеляза недостиг на долари на кредитния пазар в еврозоната, тъй като през следващото денонощие много европейски банки трябва да плащат по доларови ценни книжа. Повечето инвестиционни банки в САЩ сега са замразили отпускането на кредити на европейски банки заради опасения от неплащане.
ЕЦБ готви операция за интервенция в щатски долари, за която обаче трябва да получи огромен заем от Федералния резерв на САЩ. Очакваната интервенция на ЕЦБ би била най-голямата в щатски долари и цели да предотврати рязко спадане на курса на еврото, което пък ще дебалансира световния валутен пазар.
Кризата в ипотечното кредитиране с висок риск крие опасност да доведе до затягане на условията за отпускане на кредит за компаниите и частните лица, коментира бившият министър на икономиката и финансите Тиери
Брьотон в интервю за френския в. "Монд", което ще бъде публикувано във вторник, предаде БТА. В него Брьотон критикува косвено стратегията на ЕЦБ.
Предприятията ще могат по-трудно да получават кредити, за да инвестират, посочва Брьотон, който стана преподавател в американския университет Харвард.
Отбелязвайки, че ЕЦБ е реагирала бързо и силно на кризата, като е инжектирала над 150 млрд. евро в европейската банкова система, Брьотон поставя все пак под въпрос средносрочната стратегия на банката, която според думите му не се е променила.
Повечето инвеститори продължават да очакват ново повишаване на лихвата (на ЕЦБ) през септември, а това започва да повдига големи въпросителни в САЩ, отбелязва Брьотон.
Германското правителство не вижда "отрицателно въздействие върху икономическия растеж" на кризата с ипотечните заеми с висок риск в САЩ. Това заяви днес говорителят на министерството на икономиката Щефан Мориц на пресконференция в Берлин.
"Регулаторните власти трябва да продължат работата си, както бе досега", коментира говорителят на финансовото министерство Торстен Албиг.
Според информациите, с които разполагам, вероятно финансовият министър ще представи мнението си в сряда на заседание на правителство, подчерта говорителят на кабинета Томас Щег.
Някои германски банки И Ка Бе (IKB), Вест Ел Бе (WestLB), Постбанк (Postbank), а вероятно Комерцбанк (Commerzbank) и Дойче банк (Deutsche Bank) според редица медии, са засегнати от кризата, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент