Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нанси Пелоси доволна от срещата със сирийския президент Башар Асад

29 коментара
Нанси Пелоси доволна от срещата със сирийския президент Башар Асад
Председателят на Камарата на представителите на Конгреса Нанси Пелоси заяви, че по време на срещата си със сирийския президент Башар Асад в сряда той е дал уверения, че е готов да поднови мирните преговори с Израел.

Пелоси, която пристигна в Дамаск след посещение в Израел, е предала сходно послание от израелския премиер Ехуд Олмерт.

Пелоси изрази тревога от връзките на Сирия с радикалната групировка Хамас и подчерта ролята на Дамаск в мирните преговори между израелци и палестинци, предаде ББС.

Нейната визита в Сирия разгневи президента Джордж Буш, който я обвини, че подкопава външната политика на САЩ.

Буш осъди като “безотговорно” поведението на демократите, които разпуснаха Конгреса за пролетна ваканция без да е одобрено допълнителното финансиране на военните операции в Ирак. Той осъди и посещението на председателя на Камарата на представителите в Сирия, като каза, че така тя окуражава спонсорите на тероризма, предаде АП.

Републиканската администрация на Буш бойкотира Сирия от 2005 г., когато бе убит бившият сирийски президент Рафик Харири и разследване на ООН установи, че сирийските тайни служби стоят зад покушението.

Президентът Буш заяви, че визитата на Пелоси изпраща “противоречиви сигнали”, които подкопават усилията за изолиране на сирийския президент.

"Много хора отидоха да се срещнат с президента Асад, но все още нищо не се случва", каза Буш пред журналисти. Асад не направи нищо, за да обуздае насилието на ислямистките групировки Хамас и Хизбула, както настоява международната общност, и продължава да дестабилизира демократично избраното правителство на Ливан, заяви още Буш.

След разговорите си в Дамаск Нанси Пелоси даде висока оценка на поведението на президента Асад по отношение на Израел.

“Ние останахме много доволни от получените уверения от президента, че той е готов да възобнови мирния процес”, заяви тя.

“Той е готов да се ангажира с мирни преговори с Израел. Срещата ни даде възможност да предадем послание от министър-председателя Олмерт, че Израел също е готов да започне мирни преговори.”

Тя и останалите членове от делегацията на американския Конгрес са изразили притеснение за израелските войници, задържани от Хамас и Хизбула.

На срещата са обсъдени отношенията с ислямистки въоръжени групировки, както и за бунтовници, които влизат нелегално от Сирия в Ирак, каза Пелоси.

По-рано в сряда тя се срещна с външния министър Уалид ал-Моалем и вицепрезидента Фарук Шара.

Представители на сирийското ръководство приветстваха визитата на Пелоси като начало на диалог между двете страни.

Заместник външният министър на Сирия Фейсал Мекдад заяви пред ББС, че “истинският диалог е единственият начин за решаване на изключително сериозните проблеми в региона”.

Той изрази съмнение, че “при първо по рода си посещение, при сегашната администрация в Съединените щати, можем да постигнем очакваните резултати”. 

Преди да пристигне в Сирия Пелоси каза, че трима републикански представители са се срещнали със сирийския президент Башар Асад в неделя. “Не чух Белият дом да говори за това”, каза Пелоси.

От нейния кабинет заявиха, че се заслужава да се влезе в контакт с “всяка страна, която има интерес да се излезе от хаоса в Ирак”.

Излъчената от републиканците и демократите група, проучваща проблема с Ирак, миналата година препоръча да се влезе в директни разговори с Иран и Сирия. Белият дом обаче отказа да промени политиката на изолация на двете страни.

Във вторник вечерта, с покрита глава, Нанси Пелоси посети джамията Омаяд в старата част на Дамаск и видя гробницата, в която се твърди, че се съхранява главата на Св. Йоан Кръстител.

Тя посети и открит пазар, където разговаря с местни хора, които ѝ предложиха сушени смокини и орехи.

Нанси Пелоси е най-високопоставеният американски политик, който посещава Сирия след влошаването на двустранните отношения през 2003 г., когато американците влязоха в съседен Ирак.

САЩ и ЕС не одобряват политиката на Сирия в региона и подкрепата ѝ за въоръжени групировки като Хизбула в Ливан и палестинското движение Хамас.

Сирийският заместник външен министър обаче каза, че американската политика в региона е тази, която подсилва тези групировки.

“Самото присъствие на такива сили е отражение на грешната политика на САЩ”, каза Фейсал Мекдад пред ББС.

Ако постигнем цялостен и справедлив мир, вече няма да има оправдание за съществуването на въоръжени групировки в региона, посочи той.

Разследване на ООН стигна до извода, че сирийски официални представители стоят зад покушението срещу бившия ливански президент Харири, макар че Дамаск отрича да е замесен.

Сирийските вестници възприемат визитата на Пелоси като възможност за размразяване на двустранните отношения. Сирийският вестник “Таймс” я нарича “смела дама”, а дори и държавните медии подчертават важността на визитата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #31

    Поздрави

  2. Рони
    #30

    в статията се казва че Буш осъжда разпускането на конгреса като безотговорно а в заглавието се казва за посещението в Сирия. Иначе в делегацията на Пелоси има и републиканци. Публичните размени на реплики м/у администрацията и конгреса създават впечатление за "две" външни политики. С подобни неща трябва да се внимава тъй като ислямистите може да го възприемат като поощрение за засилване на кървавия терор в Ирак.

  3. reakzioner
    #29

    Formuliral si "epohalni" izvodi, samo deto si zabravil sashnostta na vaprosa. A toi e, 4e parvo s t.n. tvarda pozizia dosega nishto ne se postigna i vtoro, 4e edno stabilizirane na situaziata v Irak bez preki razgovori s Irana i Siria niama da stane!

  4. Liberal
    #28

    Spokojno, Roni, nie vnimavame kakvo kazvat Velikiyat rakovoditel Kim Chen Ir (pardon George W. Bush) i go izpalniavame. Vsichko e tochno, ti ne se bezpokoi, W & Co. shte se pogrijat dobroto da vaztarjestvuva.Samo se chidia kak e vazmojno da ima tolkova tapi oligofreni, ne minavali v jivota si Kalotina, koito imat mislene na kafjavo sofijsko govedo ot perioda na varha na studenata voina. No vshshtnost njama nishto chudno, misleneto e dosta trudno zanimanie, a tezi, koito se grijat za tova "rajata" ot Washington prez Sofia do Tokyo da ne misli sa sravnitelno dobri profesionalisti (s izkliuchenie, razbira se, na Mediapool).

  5. yanko
    #27

    livanskia president, a ne siriiskia.

  6. Рони
    #26

    Трудно схващаш принципа на демокрацията, а той е че има свобода на мненията, което означава и различни, често противоречиви мнение. Ти обаче си способен да чуваш само собствената си "правда" и всички други са "глупаци", "промити" и т.н. май не си забеязал но това време отмина, поне в тази част на Европа.

  7. Рони
    #25

    демократите не трябва да забравят че половината от тях подкрепиха воната 2003-а, и сегашното противопоставяне без да се предлага смислена алтернатива е по-скоро вредно. Подобен беше случая с воината в Алжир 50-те и 60-те, тогава жертвите бяха над 600 000 от които 98% алжирци избити от алжирци. Лявата пропаганда обаче и тогава изкара виновни "колониалните" сили. В крайна сметка французите се изтеглиха - а в Алжир и досега кланетата не спират!! Само дето левичарските медии не раздухват както в Ирак.

  8. reakzioner
    #24

    Smislenata alternativa beshe vaobshte da ne se namesvat, no tova ve4e e bez zna4enie! Sega im ostva samo da se iztegliat i da ostaviat Irak v nevizdan naos i anarhia. A ina4e zada4ata, kakto na demokrati taka i na republikanzi e izpalnena: orazeinoto lobi si polu4u pora4kite.

  9. Рони
    #23

    Хаосът и анархията в Ирак са дело преди всичко на самите иракчани, иначе едно изтегляне би сложило край на насилието. Всички обаче знаем че не е така, и въпреки това се изливат тонове глупости по въпроса.

  10. reakzioner
    #22

    Pishesh gluposti!Pri Sadam anrahia i haos niamashe! Amerikanskoto nahluvane gi predizvikaha! A ina4e iska li ti se ili ne, amerikanszite shte se iztegliat, zashtoto parvo poddarzaneto na takav kontingent v Irak im struva skapo i vtoro na sledvashtite prezidentski izbori shte spe4eli tozi, koito obeshtae takova iztegliane. Sled izteglianeto Irak nai-veroiatno shte se razpadne! I togava stava naistina mnogo interesno!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.