Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нараства оптимизмът, че ООН е на път да намери формулата за Ирак*

0 коментара

Г-н Тафров, има ли реални шансове за скорошна резолюция на ООН за Ирак?

Има такава вероятност. Това вероятно няма да стане бързо, но след като специалният представител на генералния секретар за Ирак Лахдар Брахими излезе със серия от предложения относно начина, по който да се възстанови суверенитетът на Ирак, и тези предложения бяха приети много добре както от страните от коалицията, така и от други страни, това създава предпоставки за приемане на нова резолюция.

Тази резолюция какъв периметър ще покрива?

Тя най-вече ще има за цел да изясни ролята на ООН в Ирак. Това е желание, което генералният секретар на ООН Кофи Анан многократно е формулирал и впрочем България, докато беше член на Съвета за сигурност, енергично подкрепяше тази позиция на генералния секретар, както и изобщо неговите усилия по отношение на Ирак.

Очаквам новата резолюция да се занимава със следния кръг въпроси. Например прекратяване на окупацията, както и на отговорностите на Съединените щати и на Великобритания като временна коалиционна власт. Въпросите, свързани с прилагането на действащото в момента временно законодателство до приемането на постоянно законодателство. Ще уреди въпросите, свързани с подкрепата за политическия процес.

Ще уреди статута на многонационалните сили в Ирак и ще регламентира специалната роля, която те биха могли да имат по отношение на сигурността на персонала на ООН. Знаете, че това е особено чувствителен въпрос. Кофи Анан съвсем справедливо отбеляза, че той няма да изпрати съществена мисия в Ирак, без този въпрос да е решен, и разбира се, колкото повече чуждестранни сили има в Ирак, толкова по-лесно ще се регламентира сигурността на мисията на ООН.

Ще се изясни, както споменах, бъдещата роля на ООН и на специалния представител на генералния секретар в политическия процес - по отношение на провеждането на изборите и подготовката на новата иракска конституция.

Това е според мен кръгът от въпроси, който ще уреди новата резолюция. Тя ще бъде много важна и аз затова не очаквам тя да бъде приета бързо. Знаете, че крайният срок е 30 юни.

Тоест по-рано няма да стане.

Много ми е трудно да предскажа. Може и да се ускорят събитията.

Защото ситуацията в момента е дотолкова комплицирана, че би могла да промени някои дати.

Засега датата 30 юни изглежда твърда. Съединените щати и Великобритания нееднократно заявиха, че имат намерение да възстановят суверенитета на 30 юни и няма промяна в тяхната позиция. Така че няма основания да се съмняваме в това. Въпросът е, че след като Лахдар Брахими излезе със своите идеи на кого точно да се предаде властта в Ирак, нещата изглеждат по-ясни и по-осъществими и това е положителният елемент в цялата ситуация.

Знаете, че сегашният постоянен представител на Съединените щати в ООН Джон Негропонте беше назначен за посланик в Ирак веднага след като бъде възстановен суверенитетът на Ирак. Това е много важен жест, тъй като показа намерението на Съединените щати да сътрудничат тясно с ООН.

Оптимизмът, че е намерена формулата или е на път да се намери формулата за предаване на суверенитета в Ирак, нарасна.

Така че мненията на скептиците, които смятат, че 30 юни е твърде ранна дата, като че ли позаглъхват, но разбира се, събитията на самия Ирак трябва да бъдат следени внимателно. Ясно е, че самите иракчани са нетърпеливи да възвърнат отново суверенитета си. Ясно е, че Съединените щати и Великобритания също желаят това. Смятам, че съчетанието на тези два много сериозни фактора може би ще доведе все пак до предаване на властта.

Имате ли своето обяснение защо Испания, която все пак е непостоянен член на Съвета за сигурност, не се опита да прокара линията в ООН, а се изтегля?

Тъй като е непостоянен член на Съвета за сигурност, Испания няма сериозни възможности за прокарване на подобна резолюция, преди да са назрели условията. Там имаше избори, знаете че правителството встъпи в длъжност съвсем неотдавна. Доколкото разбирам, решението на новото испанско правителство е в хармония с неговите предизборни обещания. Смятам, че в момента се работи активно за нова резолюция. България подкрепя тази резолюция, ние винаги сме подкрепяли нова резолюция, която да изясни ролята на ООН. Ние се застъпваме за централна, дори водеща роля на ООН в Ирак.

Ние също смятаме, че НАТО може да играе една полезна роля, особено по отношение на сектора, в който са нашите военнослужещи. Има подобни прецеденти за сътрудничество между ООН и НАТО, например за Афганистан. Впрочем афганистанският модел на решаване на нещата все повече като че ли се налага и в Ирак.

*Интервюто е излъчено по БНР, заглавието е на Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.