Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО и съюзниците се готвят

0 коментара

Българският външен министър Соломон Паси, който е на официално посещение във Вашингтон, се срещна днес със сенатора републиканец Ричард Лугър.

След срещата, на въпрос предвижда ли се използване на българска територия за евентуални удари срещу Ирак, американският сенатор отговори: "Където има оръжие за масово унищожение, трябва да има контрол. Проблемите с тероризма имат различни проявления и не идват само от Ал Кайда. САЩ са разработили план за борба с тероризма, светът трябва да знае къде са тези оръжия за масово унищожение и трябва да ги контролира. За тази цел НАТО и съюзниците използват и ще използват своя ресурс. Сега планираме точно това, за да видим как да изпълним успешно целите си." Все още сме на ранен етап, но целите ни трябва да бъдат доведени до успешен край, добави сенатор Лугър.

Сенаторът републиканец Ричард Лугър е известен като приятел на България и поддръжник на тезата, че страната ни трябва да бъде приета в НАТО. Влиятелният сенаторът е член на две комисии - по външна политика и по разузнаване.

Той е автор на така наречената доктрина "Лугър", според която бъдещето на НАТО е пряко свързано с готовността на Европа да работи заедно с Америка срещу тероризма. Лугър е и един от вносителите на проектозакон, който предвижда институционална и финансова помощ за разширяването на НАТО, насочена директно към страните кандидатки.

По-рано днес министър Паси се срещна със заместник-ръководителя на Съвета за национална сигурност на САЩ Стив Хадли, който е изразил пред българския външен министър висока оценка за ролята на България в международната антитерористична коалиция и за участието ѝ в ЕСФОР и КейФОР. По думите на министър Паси, Стив Хадли оценил високо досегашните усилия на страната ни за покриване на критериите за членство в НАТО. Ние искаме България да бъде член на НАТО, заявил той, цитиран от БТА.

Българският министър връчил на Хадли списък с извършеното от София за изпълняване изискванията на Северноатлантическия съюз и с това, което остава да се направи до срещата на НАТО през ноември в Прага. Реформата на въоръжените сили, вътрешната стабилизация, законодателните мерки, включително за борбата срещу корупцията и за класифицираната информация, са сред приторитетите в този списък. В него са набелязани и мерките за борба срещу тероризма и за участието на нашите разузнавателни институции в разкриването на сметки на предполагаеми членове на терористичната организация Ал Кайда.

Стив Хадли съобщил, че неотдавнашната визита в България на американския постоянен представител в НАТО Никълъс Бърнс имала много добър отзвук в САЩ. Посланик Бърнс, който бе в София на 19-20 февруари, дал много висока оценка за подготовката на страната ни.

След срещата с Хадли министър Паси заяви, че не е станало въпрос за евентуалното закриване на комисията по досиетата. По думите на министъра още в края на миналия месец в София експерти на САЩ заявили, че можем да разрешим този въпрос по различни начини и е важно единствено да няма изтичане на информация.

Преди това Соломон Паси се срещна с Йоханес Лин, вицепрезидент на Световната банка за Европа и Централна Азия. Българският министър го запознал с българо-македонското писмо за изграждане на жп.линията София-Скопие. В документа, подписан от Паси и от македонския му колега Свободан Чашуле на 4 март т.г., се иска политическа и финансова подкрепа за проекта.

Средствата за изграждането на жп.линията трябва да търсим от Европейската инвестиционна банка, но основната ни цел днес е да обърнем внимание върху проекта, посочи българският дипломат номер едно.

В реч в Джорджтаунския университет снощи българският външен министър Соломон Паси заяви, че светът ще стане по-добро и по-сигурно място, ако се предприеме мащабно разширяване на НАТО. Соломон Паси, който от събота е на посещение в САЩ, говори пред студенти, преподаватели и аналитици на тема: "Разширяването на НАТО: най-силния ход на Америка срещу тероризма". Да чуят и разговарят с него дойдоха и много български студенти, учещи във Вашингтон. След присъстващите бяха и бившите посланици на САЩ в България Сол Полански и Ейвис Боулън.

Соломон Паси изложи аргументи в полза на разширяването на НАТО, като се спря на ролята на България и Румъния. Той посочи, че включването на двете страни в пакта ще допринесе за създаването на стабилен щит на съюзниците срещу трафика на наркотици от Афганистан и срещу тероризма като цяло.

Едно от основните послания в лекцията бе, че приемането в НАТО на България, която вече де факто действа като член на алианса, ще бъде естествено признание и потвърждение на този факт.

Вчера Соломон Паси присъства и на официална възпоменателна церемония пред Белия дом в памет на жертвите на атентатите от 11 септември 2001 г.

След речта на президента Буш, българският министър на външните работи се ръкува с него и в кратък разговор го увери, че България е верен съюзник на САЩ в борбата срещу тероризма. В отговор получи уверенията на американския президент, че това е поведение е високо ценено.

По-късно днес се очаква се българският министър да се срещне с бившия държавен секретар Мадлин Олбрайт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.