Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО трябва да приеме Румъния и България, за да осъществи стратегията си

0 коментара

Миналия юни Джордж Буш посети Варшава и заяви, че "разширяването на НАТО изпълнява обещаното от Алианса и че това обещание сега води на изток и на юг, на север и напред". Това беше забележително изказване за президент, който не се слави като привърженик на многостранния подход. Дали обаче Буш имаше предвид Румъния и България? Поне няколко членове на НАТО вярват, че е било така. На 13 февруари в Истанбул външните министри на Гърция и Турция се присъединиха към колегите си от Румъния и България, заявявайки, че разширяването на зоната за сигурност и стабилност на НАТО трябва да включва и България и Румъния. Тази декларация е практическо приложение на призива на Буш за разширяване "от Прибалтика до Черно море". Тази цел не може да бъде постигната, без да бъде приета поне тези две югоизточни европейски държави.

През ноември в Прага НАТО ще реши официално кои държави ще бъдат поканени да се присъединят към Алианса. Във Вашингтон и в други столици на страните членки върви процес на преценка. Членството на балтийските държави и Словения може да се счита за гарантирано. България и Румъния не знаят каква съдба ги чака, но обещанието им да приемат ценностите и стратегическото виждане на НАТО е извън съмнение. Те са следващата тема за размисъл.

С наближаването на ноември Европа и САЩ ще обърнат поглед към южното измерение, но членовете на НАТО трябва да кажат нещо повече от "да" или "не" на кандидатите. Те трябва да приемат предизвикателството да проучат кандидатите и да направят обоснован избор кой да се присъедини към Алианса и защо.

От двете страни на Атлантика все повече се засилва мнението, че е желателно НАТО да се разшири, но трябва да има по-реалистична преценка на ползите, които всеки кандидат носи. Американците и европейците ще попитат : кой ще направи НАТО по-силна като военен съюз и като въплъщение на общите ценности на нейните членове? Сериозният и обективен отговор трябва да включва Румъния и България.

Разширяването на НАТО в Югоизточна Европа ще даде възможност на Алианса да отбележи напредък в три приоритетни области : укрепване на регионалната сигурност, развитие на стабилността и демокрацията, насърчаване на растежа и интеграцията.

На първо място членството на Румъния и България ще засили сигурността, защото това са най-големите държави с най-многобройно население сред кандидатите и са доказали, че са лоялни партньори в конфликтите в Босна и Косово, както и във войната срещу тероризма. Дори и сега те оказват подкрепа на силите на НАТО в Централна Азия. Румъния изпрати военнополицейски взвод и самолет С-130 за участие в международните сили в Афганистан. България предостави въздушна база и съдействие за полетите.

Те ще оформят щит към черноморския район, служейки на традиционните стратегически интереси на НАТО. Освен това ще предоставят връзка с Унгария, Турция и Гърция и допълнително ще предпазват Италия, Испания и Франция.

На второ място Румъния и България ще засилят регионалната стабилност и демокрация и ще намалят потенциалната опасност от конфликти. Румъния например, е установена демокрация, която реформира въоръжените си сили като намали наполовина числеността им и предостави 2,5 процента от БВП за съвременни сили, съвместими с натовските. Румъния преразгледа строго културата си и се обърна към толерантността, подкрепена от закона. Тя се отърва от мрачната история на предишните румънски режими и отношението им към евреите и други етнически малцинства.

И накрая погледът на юг към Румъния и България ще даде възможност на Алианса да засили растежа и интеграцията в това, което досега беше липсващата част от европейския пъзъл на Алианса. Разширяването на НАТО стабилизира икономическата среда в новите страни членки и създаде възможности за европейските и американските компании.

Югоизточна Европа е готова за същия, насочван от НАТО растеж, който може да помогне на всички нации в често раздирания от войни Балкански район. Растеж от 1,6 процента през 2000 г. и очакваните 4,8 процента за 2001 г. според МВФ, дават на Румъния втория по динамичност БВП сред страните кандидати за членство за ЕС. Очаква се румънската икономика да отбележи растеж от 4,6 процента тази година - най-високия в района.

След 11 септември НАТО заяви, че нападение срещу една от страните членки е нападение срещу целия Алианс. С това Алиансът изрази директно това, което отдавна е факт :днес НАТО е организация за сигурност, не просто отбранителен съюз. Сега тя трябва да се възползва от възможността, която ѝ се предоставя на юг с един мащабен, цялостен съюз - силен, свободен, устремен напред и уверен в бъдещето си.

*Марк Бжежински е бивш директор за Югоизточна Европа в Съвета за национална сигурност в администрацията на Клинтън.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.