Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НАТО все още е необходима

0 коментара

След 11 септември повечето американци се питат дали съществуването на НАТО все още е уместно. Фактът, че европейците нямат високотехнологични оръжия, и неспособността им бързо да придвижват войските си, омаловажи ролята на НАТО в Афганистан. Много от съюзниците по-късно изпратиха там свои части, а през септември организацията се позова на чл. 5 от учредителния си договор и обяви, че атаката срещу Америка е атака срещу всички. Някои в Пентагона, като Ричард Пърл, шеф на Съвета за отбранителна политика, смятат, че позоваването на чл. 5 е грешка, защото е дало на съюзниците глас в решенията за американските действия във войната срещу тероризма.

Такива възгледи са дълбоко погрешни. Въпреки че светът се е променил значително, откакто е създадена НАТО, организацията си запазва ключова роля в отношенията с Русия и бившите републики на Съветския съюз, както и в регулирането на кризи в Европа. Не на последно място по значение, НАТО насърчава развитието на новите демокрации и има важна роля за международното сътрудничество, което е необходимо в борбата срещу тероризма.

Със сигурност сега не е останало почти нищо от ролята, играна от НАТО по време на Студената война. Както беше казал един от първите генерални секретари на НАТО Лорд Исмей, тази организация трябваше "да държи руснаците далеч, германците под контрол, а американците в Европа". Въпреки че нещата са се променили, НАТО все още има важна роля в отношенията с Русия, за определянето на рамка за германската отбрана и за осигуряването на контакт между Съединените щати и Европа.

НАТО игра ключова роля в стабилизирането на Балканите. Именно нейната намеса сложи край на конфликта в Босна, а действията ѝ в Косово прекратиха етническото прочистване, извършвано от Слободан Милошевич и впоследствие доведоха до падането му от власт. След това съюзниците на Америка изпратиха две трети от войските, които имаха за задача да опазят мира. Миналата година именно НАТО и европейската дипломация предотвратиха ескалацията на етническия конфликт в Македония, която можеше да отклони част от вниманието, насочено към войната срещу тероризма.

Ако погледнем на нещата по-широко, перспективата НАТО да приеме нови членки от Източна и Централна Европа се оказа стимул за налагането на демократични правителства в един регион, който беше бойно поле на идеологии по времето на Студената война. През 90-те години американски представители предупредиха евентуални диктатори в региона, че действията им може да попречат на членството на страните им в НАТО. Тъй като процесът на разширяване на НАТО е по-бърз от този на Европейския съюз, Северноатлантическия пакт вече прие Полша, Унгария и Чехия, а вероятно след срещата на върха в Прага през ноември ще приеме още няколко нови членове.

Въпреки че предизвикателствата на тероризма и оръжията за масово унищожаване често се появяват извън непосредствената зона на действие на НАТО, а организацията действа не точно като отбранителен пакт, много е важно дали съюзническите сили са били обучавани заедно с американците в рамките на ученията на НАТО. Това означава, че страните от НАТО могат да действат ефективно заедно дори и без всички те да се включат официално.

И накрая, войната срещу тероризма поставя нови заплахи, на които можем да отговорим само с военни средства. Все още има да се направи много за синхронизиране на разузнаването, в областта на подготовката на отбранителните системи срещу компютърни атаки и споделянето на опита в националната сигурност. Така че НАТО е ефективна рамка за координиране на подготвителните работи в областта на сигурността.

Никой няма да отрече, че НАТО е изправена пред проблеми. Дневният ред на срещата на върха в Прага се фокусира върху новите отбранителни способности, новите членки и отношенията с Русия. Вече е изработен механизъм, който урежда редовните срещи на 19-те страни-членки с Русия и предвижда да се обсъждат въпроси на общата сигурност, но без Русия да има вето върху действията на НАТО.

Буш призовава за членство да се поканят възможно най-много страни, но те трябва да са способни сами да организират учения и операции.

Въпреки че европейците не могат да достигнат американците по разходи за отбрана, те трябва да обърнат внимание на сигурността на комуникациите, въздушния превоз, специалните операции и готовността си срещу химически и биологически оръжия. Не всички от тези задачи изискват огромните разходи, предвидени в американския бюджет.

Преди десет години много хора прогнозираха, че с края на Студената война НАТО ще стане ненужна. Напротив, днес тя е популярна в националните столици и, въпреки мнението на скептиците, адекватна на новите предизвикателства. Ако НАТО не съществуваше, щяхме да я измислим.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.