Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Национална карантина отново затваря Франция и Германия

Много други страни са се запътили натам след рекорден брой на новозаразените

7 коментара

Френският президент Еманюел Макрон обяви тази вечер, че в петък в страната отново ще бъде въведена карантина, в опит да бъде овладяна епидемията от новия коронавирус, която пак заплашва да излезе извън контрол. Мярката ще обхване цялата територия на Франция и ще бъде в сила поне до 1 декември.

Училищата този път ще останат отворени, но баровете и ресторантите ще бъдат затворени. Ще работят само търговските обекти, които продават стоки от първа необходимост. Ако епидемичната ситуация във Франция се подобри до две седмици, правителството ще разгледа възможността за отваряне на някои затворени магазини, обобщи президентът в телевизионно обръщение към нацията.

"Вирусът се разпространява със скорост, която дори най-песимистичните прогнози не очакваха. Подобно на всички наши съседи, ние сме потопени от внезапното ускорение вируса", каза френският президент.

Новата карантина означава, че хората във Франция ще имат право да излизат от дома си само за да купуват стоки от първа необходимост, да търсят медицинска помощ или да тренират по един час на ден. Французите ще продължат да ходят на работа, ако работодателите им преценят, че няма възможност за дистанционно полагане на труд от вкъщи.

Първата карантина във Франция, която влезе в сила през март, ограничи разпространението на коронавируса, но той отново започна да се разпространява, след като тя бе вдигната на 11 май, отбелязва Ройтерс.

Вчера френските здравни власти съобщиха за 523 починали от Covid-19 за последното денонощие - най-високият брой от април. Смъртните случаи във Франция са над 35 хиляди и страната е на седмо място в света в черната статистика.

Днес здравните власти съобщиха за 244 починали за изминалите 24 часа, съобщи Ройтерс. С това общият брой на смъртните случаи във Франция от причиняваното от новия коронавирус заболяване достигна 35 785.

През последното денонощие в страната са били потвърдени над 36 400 нови случая на коронавирус. Общият брой на регистрираните заразени във Франция вече е 1 235 132.

Броят на пациентите в реанимация във Франция днес надхвърли 3000 за първи път от началото на май, съобщи Франс прес.

От понеделник в Германия влиза в сила за период от четири седмици частична карантина, обяви тази вечер федералната канцлерка Ангела Меркел. Тя говори на пресконференция след видеоконферентно заседание с премиерите на 16-те германски провинции, на което бе взето решението.

Тези твърди мерки, които ще бъдат в сила в цялата страна, трябва да позволят да бъдат ограничени до минимум социалните контакти и така да бъде спряно бързото разпространение на коронавируса, отбеляза германската канцлерка. "Трябва да действаме, и то сега, за да избегнем" тежка извънредна ситуация в областта на здравеопазването в национален план“, подчерта тя.

Меркел обяви, че в рамките на частичната карантина от 2 ноември ресторантите, спортните и културните обекти в Германия ще бъдат затворени. Хранителните заведения ще могат да правят доставки по домовете. За разлика от националната карантина през пролетта, училищата, детските градини и магазините ще останат отворени.

Германската канцлерка уточни, че властите ще коригират мерките до две седмици, ако е необходимо. Меркел призова германците да не предприемат ненужни пътувания. Хотелите няма да имат право да настаняват туристи, предупреди тя.

Германската канцлерка обяви, че правителството ще отпусне до 10 милиарда евро спешна допълнителна помощ за подпомагане на икономическите сектори, които ще бъдат засегнати от затягането на мерките. По-малките компании ще получат сума в размер на 75 процента от своите нереализирани приходи.

Колкото по-късно предприемем мерки срещу коронавируса, толкова по-тежко ще пострада икономиката, предупреди баварският премиер Маркус Зьодер.

Кметът на столицата Берлин Михаел Мюлер призна, че частичната карантина е тежка мярка, но прояви оптимизъм, че Германия има "добри шансове" да излезе от нея "в добра форма". "Нашата надежда е, че (карантината) ще ни даде шанс да деескалираме тази драматична ситуация", каза Мюлер.

По-рано днес институтът "Роберт Кох" съобщи за рекордните близо 15 хиляди нови случая на коронавирус в Германия през последното денонощие. С това общият брой на регистрираните заразени в страната с население от 83 милиона души надхвърли 449 хиляди.

27 човека са починали за изминалите 24 часа. С това общият брой на смъртните случаи в страната от причиняваното от новия коронавирус заболяване достигна 10 098. Броят на починалите в Германия е по-нисък в сравнение с държави с аналогичен брой заразени, както и с другите големи европейски страни. Това се обяснява частично с добрата здравна система.

В Италия са установени 21 994 нови случая на коронавирус в последните 24 часа, съобщи снощи здравното министерство, цитирано от Ройтерс. Това е най-големият брой за денонощие от началото на епидемията в страната и нов рекорд след регистрираните 21 273-ма заразени в неделя. По данни на министерството свързаните с Covid-19 смъртни случаи са 221, при 141 вчера. Италия отчита над 200 починали с коронавирус за денонощие за първи път от средата на май.

От началото на епидемията в страната досега са регистрирани общо 564 778 заразени с вируса, като 37 700 от тях са починали.

Най-тежко засегната продължава да е северната област Ломбардия с главен град Милано - с 5035 нови заразени през изтеклото денонощие. Втора е област Кампания в Южна Италия, където новите случаи са 2761.

Правителството на Италия обяви снощи, че отпуска над 5 милиарда евро за подпомагане на хората с професии, които са най-засегнати от взетите срещу коронавируса мерки, предаде Франс прес. Ресторантьори, шофьори на таксита и артисти, притеснени за бъдещето си, протестират от няколко дни в Италия срещу строгите мерки.

"Има хора, които страдат и не могат да чакат", призна премиерът Джузепе Конте. Той оправда ограничаването на работното време на ресторантите и баровете, както и пълното затваряне на кина, театри и спортни зали. По думите му това са болезнени, но необходими мерки, за да се избегне пълно затваряне на Италия.

Великобритаания отчете снощи 367 нови смъртни случаи на болни от Covid-19. Това е най-големия брой на жертвите за един ден от 27 май, показват правителствени данни, цитирани от Ройтерс. Смъртността във Великобритания от вируса расте през този месец, а данните за вчера са сходни с тези от датата 30 март, когато те са били 374. Тогава беше изминала една седмица от парализиралата Обединеното кралство национална карантина, под която беше поставено то, за да бъде спряна вълната на разпространение на вируса.

Данните за вчера сочат, че броят на регистрираните нови случаи се е увеличил с 22 885 при 20 890 предишния ден.

Броят на починалите от Covid-19 в Белгия достигна 11 038, сочат най-новите данни на здравните власти. В момента в болница са настанени 5554 души и това е близо до най-високия брой от 5715, установен на 7 април. Белгия вчера зае първото място в ЕС по дял на заболелите спрямо броя на населението.

Делът на заразените спрямо броя на изследваните вече достига 22,5 на сто. От началото на епидемията в страната са били потвърдени 347 289 заразени. По последни данни на ден в страната от новата болест издъхват средно по около 60 души.

В петък предстои Държавният съвет, който има правомощията на конституционен съд, да се събере на извънредно присъствено заседание, за да разгледа жалба за противоконституционносттта на въведения вечерен час в Брюксел и Валония. Също в петък правителството се очаква да обяви допълнителни мерки за борба с епидемията, като не се изключва възстановяването на общата карантина, въведена първоначално през март.

Чехия съобщи за 15 663 нови случая на коронавирус за 27 октомври, предаде Ройтерс, като цитира данни на министерството на здравеопазването. Общият борй на случаите достигна 284 033, а броят на смъртните случаи - 2547. Понастоящем на лечение са подложени 170 043 човека. От тях в болница са 6191, 893 от които са в тежко състояние. Експерти очакват броят на новозаразените да достигне своя пик в средата на следващия месец.

От 5 октомври в Чехия отново е в сила извънредно положение, каквото вече бе въведено в периода 12 март - 17 май. Сега режимът е предвиден до 3 ноември, но правителството възнамерява да го удължи с един месец. В страната са затворени училищата, ресторантите, баровете, клубовете, спортните и културните обекти, както и повечето магазини. Преустановена е работата в повечето ателиета за услуги и е забранена търговията на дребно в неделните дни. Има и полицейски час от 21 ч. до 5 ч. на следващия ден. Нарушителите на правилото за задължително носене на маска са заплашени от глоба до 10 хиляди крони (около 400 евро).

Полша регистрира през последното денонощие нови 18 820 заразени с коронавируса и още 236 смъртни случая - максимални показатели за страната от началото на пандемията. До момента в Полша са открити общо 299 049 инфектирани, починалите са 4 851, оздравелите - 123 504. В болници се лекуват близо 13 900 пациенти с коронавируса, от които 1150 на изкуствена вентилация. Над 479 000 души са под карантина, 47 000 - под епидемиологичен надзор. Във Варшава и други големи градове се създават временни болници.

"Тревожи ни това, че все повече хора умират заради коронавируса. Най-близките дни ще са от ключово значение", каза в ефира на Полската телевизия зам.-министърът на здравеопазването Валдемар Краска.

Поради растящата заболеваемост полските власти върнаха преди няколко седмици задължението да се носят маски навсякъде, както и ред други ограничения. От събота са затворени ресторантите, кафенетата и баровете - те продават храна и напитки само за вкъщи. От понеделник всички ученици над трети клас са на дистанционно обучение. Забранено е събирането на групи над 5 души с изключение на хората от едно домакинство. Властите препоръчват на пенсионерите над 70-годишна възраст да не излизат навън, а за доставка на храна да използват услугите на доброволци. Денем тийнейджърите до 16-годишна възраст могат да излизат, само ако са придружени от пълнолетни граждани.

Локална карантина е обявена от днес в още осем общини в Литва, включително в най-големите градове - Вилнюс, Каунас и Клайпеда. В режим на карантина са поставени вече 21 общини от общо 60 в страната. При излизане навън предпазните маски са задължителни. Забранено е събирането навън и разходките на групи, надхвърлящи петима души - с изключение на хора от едно семейство. Магазините и фирмите за услуги могат да работят, само ако осигурят по 10 квадратни метра площ на клиент. Държавните и общинските учреждения минават на дистанционна работа.

От началото на пандемията в Литва са регистрирани 11 362 заразени с коронавируса, оздравелите са 4329, починалите - 141. В самоизолация са поставени 27 700 души.

Русия съобщи днес за нови 16 202 заразени с коронавируса и за рекордните 346 смъртни случая през последните 24 часа. С това общият брой на починалите с диагноза Covid -19 в страната достига 26 935. С общо 1 563 976 инфектирани близо 145-милионна Русия се нарежда на четвърто място в света по брой на случаите след САЩ, Индия и Бразилия, посочва Ройтерс.

Положението продължава да се влошава, каза вицепремиерката Татяна Голикова, цитирана от Ройтерс, на среща на президента Путин с висши правителствени служители. Според Голикова е налице критична ситуация в 16 руски региони, където над 90 процента от капацитета от болнични легла вече е запълнен.

Властите в столицата Москва продължиха до 29 ноември периода, в който се препоръчва да се работи от домовете. За учениците от горните класове (от 6-и до 11-и) дистанционното обучение засега се продължава до 8 ноември.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони Русев
    #7

    Защо се затварят спортни комплекси и басейни? Там се спортува за здраве. Точно сега това е много важно. Пълна глупост е да се забрани спорта за здраве.

  2. kosta
    #6
    Отговор на коментар #4

    Какво се случва в Швеция, бе керета?2 починали на ден. Ахмак

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #5
  4. Преслав
    #4
    Отговор на коментар #3

    Я бягай пак да четеш какво се случва тия дни в Швеция, че нещата взеха "неочакван" обрат ;) Относно Беларус... със същия успех може да дадеш за пример Северна Корея, където "няма нито един заразен с Ковид-19"

  5. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  6. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #2
  7. Преслав
    #1

    Какво ли разбират пък тия... в горната тема форумните "анализатори" на Медияпул са изказали експертното си мнение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.