Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ се страхува от провал и за БТК, ДПС натиска за турския кандидат

0 коментара

Политическият съвет на НДСВ тази вечер обсъди неформално сделката за БТК, в присъствието на транспортния министър Пламен Петров и шефа на Агенцията за приватизация Илия Василев. Формално решение по сделката не е било взето, но част от присъстващите били на мнение, че управляващите не могат да си позволят втори провал след неуспеха с приватизацията на "Булгартабак холдинг".

Не стигнахме до решение, надявам се до края на седмицата да бъде взето решение за дивидента, каза след срещата финансовият министър Милен Велчев. Пламен Петров и Илия Василев се измъкнаха от страничен вход, за да избегнат срещата с журналисти. Вицепремиерът Василев отговори с мълчание на всички въпроси, включително и на този дали въобще ще има сделка. Зам.председателят на парламента Камелия Касабова заяви, че са обсъждани технически параметри, но ще има и политическо решение. Иван Искров и Пламен Панайотов отрекоха въобще да е бил обсъждан въпросът с БТК.

Основният публичен проблем по сделката, приватизационният договор за която вече е парафиран, е разпределението на печалбата на телекома за 2002 година. Днес транспортният министър Пламен Петров обяснил на ръководството на НДСВ, че ако печалбата на БТК остане в новия собственик, реалната цена на телекома рязко ще намалее. Именно разпределението на дивидента стана и повод веднага след провала на преговорите за приватизацията на "Булгартабак холдинг" да започне да се говори, че подобна съдба се готви и на сделката за БТК.

В същото време обаче, коалиционният партньор от ДПС е започнал да осъществява натиск в полза на втория кандидат за телекома, консорциумът между "Коч холдинг" и "Тюрк телеком". Според източници на mediapool.bg, през последните седмици на няколко пъти представители на консорциума, с участието и на представител на ДПС, са обсъждали сделката с премиера Симеон Сакскобургготски.

ДПС оказва натиск на министър-председателя да не се подписва окончателно вече парафирания приватизационен договор с дружеството на американският инвестиционен фонд "Адвент"- "Вива венчърс".

За БТК бяха подадени само две оферти - от американския инвестиционен фонд и от турският консорциум между "Тюрк телеком" и "Коч холдинг".

В края на октомври м.г. Агенцията за приватизация избра "Вива венчърс", която даде с 20 млн.евро по-висока цена за БТА от турския кандидат. Инвестициите и в двете оферти бяха еднакви, а "Тюрк телеком" и "Коч холдинг" предлагаха по-малки съкращения на работещите в българския телеком. В рамките на последвалите преговори, от "Вива Венчърс" увеличиха офертата си с 10 млн.евро и тя достигна 210 млн. евро.

Първоначално от "Коч холдинг" и "Тюрк телеком" изпратиха писмо до Агенцията за приватизация, в което заявяваха, че процедурата е била справедлива и че те остават готови да преговарят, ако разговорите с "Вива венчърс" се окажат неуспешни.

На 19 март т.г. обаче консорциумът заяви, че не изключва атака на сделката за БТК. Координаторът на проекта за участие в приватизационната процедура от страна на "Коч холдинг" Мурат Ардач заяви пред mediapool.bg, че ще се изчака края на преговорите с "Вива венчърс" и тогава ще се прецени дали да се атакуват в съда постигнатите договорености.

От обясненията на Мурат Ардач стана ясно, че евентуално оспорване на сделката ще бъде възможно, ако се окаже, че има нарушения на заложените в приватизационния конкурс условия и стане ясно, че офертата на "Тюрк телеком" и "Коч холдинг" е била по-добра от тази на "Вива венчърс".

Той съобщи също, че турския кандидат е направил на три пъти предложение за подобряване на офертата си - през октомври и ноември миналата година и през март. Били са изпратени писма до министри в правителството, но отговор не е получен.

Според източници на mediapool.bg Ахмед Доган няма да се откаже да оказва натиск за отхвърляне на офертата на "Вива венчърс". Той искал да осигури сделката за турския консорциум, за да може да разчита на неговата бъдеща подкрепа и да подобри имиджа си пред властите в Анкара.

Дивидентът - ябълката на раздора

Две седмици след парафирането на приватизационния договор с "Вива венчърс" избухна скандал между Агенцията за приватизация и Министерството на транспорта и съобщенията за това как ще се разпределя дивидента на БТК за 2002 г.

Според източници на mediapool.bg, на преговорите между "Вива венчърс" и цялата работна група, ръководена от вицепремиера Николай Василев и с участието на министъра на транспорта и съобщенията Пламен Петров, е договорено дивидентът да се разпредели в съотношението, в което остават акциите след сделката - 65% за новия собственик и 35% за държавата.

Тази договорка би трябвало да стане част от споразумението между акционерите - документ, който трябва да бъде подписан от купувача и министър Пламен Петров. Това обаче още не е направено.

Вземането на решението за дивидента обаче се сблъсква и с един правен проблем. Според правителствено постановление, 50% от печалбата на държавните предприятия остават в тях, а останалите 50% се разпределят като дивидент. Това означава, че ако общото събрание на БТК се проведе преди прехвърлянето на собствеността, то би трябвало решението да съвпада с разписаното в правителственото постановление.

От министерството на финансите коментираха за mediapool.bg, че ако се вземе друго решение, то общото събрание трябва да поиска правителството да гласува специално изключение за случая с телекома. Досега никой не е сезирал ведомството на Милен Велчев с подобно искане.

Междувременно министър Пламен Петров чака доклада на Агенцията за приватизация, за да реши кога да свика общо събрание. Той твърди, че АП трябвало да се е договорила за разпределението на дивидента. От АП пък обясняват, че продават акциите на БТК с всичките им права и решение за разпределяне на дивидента ще вземе общото събрание.

Според източниците на mediapool.bg, противопоставянето между двете институции е заради нежеланието на министър Пламен Петров да се нагърби с отговорността за непопулярното решение за дивидента.

От прес офиса на "Вива венчърс" днес заявиха за mediapool.bg, че по време на преговорите е постигната принципна договорка за разпределянето на дивидента в съотношение 65% за купувача и 35% за държавата.

Дивидентът на БТК трябва да остане в компанията, заяви в предаването "Бизнесът" на bTV управляващият директор за Централна и Източна Европа на "Адвент интернешънъл" Джоана Джеймс. Попитана за позицията на министърът на транспорта Пламен Петров по отношение на дивидента Джеймс каза, че има изисквания на правителството, които понякога са в конфликт едно с друго и "различни части от правителството не са много последователни" в позицията си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.