Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ вади цените на тока и парното от тристранката

0 коментара

Националният съвет за тристранно сътрудничество вече няма да разглежда цените на тока и парното, социалните партньори държава - работодатели - синдикати ще се занимават само с трудовите и осигурителните отношения като равнище на заплатите, заетост, осигуровки, условия на труд и т.н. Това предвижда промяна в Кодекса на труда, предложена от НДСВ-депутата Атанас Василев и приета днес на първо четене в парламента с гласовете на мнозинството.

Часове след решението, което не е минало на окончателно второ четене, последва мигновена реакция на синдикатите. С декларация от КНСБ обявиха, че с промяната се посяга на гражданското общество у нас. От КТ Подкрепа бяха още по-крайни. Ръководството на синдиката обяви, че се оттегля от меморандума за общи действия с правителството през 2002 г. /който КНСБ не подписа/ и че ще оттегли от всички институции на социалния диалог с държавата и работодателите, след които е и Националният съвет за тристранно сътрудничество.

В парламента и БСП, и дясната опозиция реагираха срещу промяната и я определиха като опит за стесняване на социалния диалог.

Първият проблем, свързан с цените на тока и парното и работата на тристранката, се появи през есента миналата година, когато правителството реши да увеличи цената на електроенергията от 1 октомври м.г. Решението обаче не бе минало през тристранката и това даде аргумент на синдикатите да го атакуват пред Върховния административен съд и да го отменят. Впоследствие кабинетът отново го прие в същия вид, като преди това мина през тристранката въпреки възраженията на синдикатите срещу увеличението. Според правомощията на Националния съвет за тристранно сътрудничество, той обсъжда определени нормативни актове или проблеми, но решенията му не са задължителни за кабинета.

Този случай стана повод да се повдигне дебат има ли смисъл цените на тока и парното да се обсъждат със синдикати и работодатели, тъй като това е чисто търговско решение. Докато Кодекса на труда, който урежда полето на социалния диалог, се занимава с трудово - правни отношения.

Такъв е и един от мотивите за промяната, изтъкнати от вносителя Атанас Василев - да се уточни предметът на социалния диалог. Според Василев, Кодексът на труда ясно обуславя неговите рамки - жизненото равнище на хората на наемния труд, работниците и служителите, обусловено от техните трудови и осигурителни отношения.

Още когато стана ясно, че от НДСВ готвят подобна промяна, синдикатите заплашиха с крути мерки. И лидерът на КНСБ Желязко Христов, и лидерът на Подкрепа Константин Тренчев непрекъснато обясняваха, че правителството се опитва да игнорира социалния диалог и да взема зад гърба им решения, които влияят пряко върху жизненото равнище на хората на наемния труд. Нито един от двамата обаче и досега не е обяснил логиката профсъюзни организации да се занимават със сметките за ток и парно, вместо да настояват за увеличаване на заплатите заради влиянието на цените върху доходите на техните синдикални членове.

Днес първи на промяната реагираха от КНСБ, чието ръководство обяви, че с поправката в Кодекса на труда се посяга на гражданското общество в България. От КНСБ обявиха гласуваното днес предложение за необосновано, антисиндикално и насочено срещу интересите на работниците и служителите.

Малко по-късно, но с доста по-остра реакция излязоха и от КТ "Подкрепа". Без да обявява, че днешното решение е повод, Изпълнителният съвет на КТ "Подкрепа" оттегли ангажиментите си към Социалната харта и Меморандума за общи действия 2002 година с правителството. В декларация на ръководството на синдиката, оглавяван от Константин Тренчев, се казва, че Подкрепа ще предложи на своите представители да се оттеглят от всички институции и форми, създадени на трипартиден принцип. Анализът на Подкрепа показвал, че въпреки препоръките на Европейската комисия за насърчаване на социалния диалог, било налице драстичното му ограничаване. Декларацията си Подкрепа ще изпрати до президента, премиера, социалния министър Лидия Шулева и парламентарните политически сили.

Две от тях - БСП и СДС, днес вече възразиха срещу гласуваната от управляващите НДСВ и ДПС поправка. Аргументите и на левицата, и на десницата бяха сходни с тези на синдикатите - че управляващите бягат от диалог със социалните партньори. Бившите управляващи предупредиха коалицията НДСВ - ДПС с думите: "Не настройвайте синдикатите срещу себе си. Ще ви струва скъпо."

Георги Пирински от БСП посочи, че жизненото равнище не трябвало да се стеснява само до трудово-осигурителните отношения, защото тарифите на електроенергията също го засягали. Росица Тоткова от СДС определи промяната като опит да се заглуши гласът на гражданското общество и да му се отнеме възможността да изразява своето мнение по въпроси, свързани с жизненото равнище.

Нямаме идея да заглушим социалния диалог, проблемът е да се определи кои въпроси са свързани с жизненото равнище и кои не, посочи председателят на социалната парламентарна комисия Хасан Адемов. Още днес обаче той намекна, че може би преди окончателното приемане на промяната ще се потърсят компромисни текстове, за да не се допуснело ограничаване на социалния диалог.

Депутатът Атанас Василев предлага още една промяна в Кодекса на труда, която също бе приета от парламента, но почти без дебати. Става дума за изискването от началото на 2003 г. работодателите да регистрират в НОИ всички трудови договори. Новите, които ще се сключват след 1 януари 2003-та, трябва да се регистрират до 3 дни след сключването им, предвижда промяната. Целта е да излязат на светло и да бъдат обхванати от осигуряването работещите в сивата икономика без трудови договори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.