Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НДСВ вади втори вариант за приватизацията, след скандал се връща на първия

0 коментара

След близо тричасово бурно обсъждане, икономическата комисия на парламента одобри ограничаването на съдебния контрол върху приватизацията, предложено от 95 депутати от НДСВ и ДПС. Поправката подкрепиха депутатите от управляващата коалиция, СДС и БСП бяха против.

Разискванията бяха силно емоционални и приключиха със скандал, след като председателят на комисията Валери Димитров поиска да подложи на гласуване текст, различен от предварително внесения и обсъждан по време на цялото заседание.

Според първоначалния вариант, от обжалване по реда на административното производство трябва да бъдат освободени само решения на АП за избор на купувач, които се отнасят до приватизацията на търговски дружества, за които има одобрена стратегия от Народното събрание.

На финалното гласуване Димитров обаче предложи да не подлежат на обжалване всички актове на правителството и АП по приватизационните процедури за дружества с одобрена стратегия за приватизация.

Конфузът стана пълен, след като след бурните протести на Михаил Миков и Румен Овчаров от Коалиция за България и на Петър Жотев и Никола Николов от ОДС Димитров оттегли предложението си и подложи на гласуване първоначалния вариант. Решението му бе последвано от бурен смях в залата.

Изненадващият нов вариант на управляващите Никола Николов определи като опит да се оневини АП не само за избора на купувач, но и за всички останали процедурни нарушения по сделките за БТК и Булгартабак. С нескрита насмешка той предложи процедурите да бъдат върнати в момента преди даването на одобрение на оценката на двете дружества от министъра на финансите. Това щяло да даде възможност на управляващите да завършат сделките по законен начин и в края на краищата да продадат дружествата на купувачите, които са си избрали.

Николов обаче предложи тези стъпки да бъдат съпроводени и с оставката на вицепремиера Николай Василев. Според него мнозинството гласува за промени в закона с ясното убеждение, че те ще паднат в Конституционния съд, но времето дотогава щяло да се използва за приключване на двете сделки.

Изпълнителният директор на АП Апостол Апостолов обясни, че министърът на финансите е одобрил оценката на Булгартабак. Това не било необходимо в случая с БТК, защото оценката на дружеството била готова през януари-февруари, а промените в закона за приватизация влезли в сила в края на месец март.

Бурен протест на СДС предизвика репликата на Юнал Тасим от ДПС: "Имам усещането, че решенията на Върховния административен съд се вземат на "Раковска" 134", заяви Тасим и обяви, че управляващите трябвало да вземат мерки.

В отговор Николов помоли председателят на комисията Валери Димитров да не допуска да се правят подобни изказвания, а Петър Жотев каза, че управляващите искат да действат като конвент и да отнемат основни права на гражданите, така както навремето го е правил Тодор Живков.

Защитата на предизвикалите бурен скандал поправки, Валери Димитров започна с цитат от думите на бившия вицепремиер Александър Божков през 1999 г., когато той е мотивирал пред народните представители промяна в закона за приватизация, която е трябвало да изключи от контрол на административния съд решенията на приватизиращите органи. Основният довод ная Божков бил, че не трябва да се позволява приватизацията да бъде блокирана. Тогавашния изпълнителен директор на Агенцията за приватизация Захари Желязков казал, че в съда отлежават сделки за 50 млн.щ.долара.

Димитров бе репликиран от Никола Николов от ОДС , който каза, че явно Божков не е бил прав в мотивите си, щом Конституционният съд е отменил гласувания през 1999 г. текст.

Румен Овчаров от Коалиция за България припомни, че НДСВ е спечелило изборите с критика срещу модела на приватизация на ОДС и затова е нелогично да се позовава на опита на предишните управляващи.

Димитър Стефанов от НДСВ обясни, че на политическите решения на съда трябвало да се противодейства политически. Той каза, че съда се бил задействал едва напоследък по приватизационни сделки, докато в предишни години били подминавани много сигнали за нередности.

Елиана Масева от ОДС каза, че мнозинството иска да отнеме изцяло възможността за контрол на законосъобразността на двете сделки. Тя обясни, че подобна преценка може да се прави само в съдилищата, а не от Народното събрание и Министерски съвет. Според нея чуждестранните инвеститори ще се уплашат от липсата на контрол.

Колегата и Благой Димитров заяви, че промените създават корупционна среда. Атанас Папаризов и Михаил Миков от Коалиция за България също се обявиха против промените, които нарушавали конституцията.

Цялото заседание на комисията по икономическа политика протече с нервни прекъсвания и на висок тон. В един момент от дискусията Валери Димитров възкликна - "Вие хабер си нямате кои са купувачите на БТК и Булгартабак". Откровението му бе контрирано от Румен Овчаров, който попита точно какъв хабер има председателя на комисията, за да го сподели с присъстващите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.