Предстоящата отмяна на ограниченията за работа за имигранти от Румъния и България няма да доведе до масов приток на граждани на двете страни във Великобритания или в други държави членки на ЕС, показва анкета на предаването на ББС Нюзнайт.
Резултатите от допитването показват, че мнозинството граждани на двете страни биха заминали, само ако имат твърдо предложение за работа. Значителен брой анкетирани заявили, че биха искали да работят във Великобритания, но броят на хората, които конкретно планират това, е много по-малък.
Румъния и България са сред най-бедните държави в Европа и когато се присъединиха към ЕС през 2007 г. им бяха наложени ограничения за работа заради опасения от масова имиграция, припомня ББС. Тези мерки ще бъдат отменени на 1 януари 2014 г., когато българите и румънците ще получат същите права за работа в съюзи като гражданите на другите държави членки на ЕС. Британците се опасяват от огромен наплив от румънски и български имигранти, търсещи работа, както това се случи през 2004 г., когато Великобритания разреши на хора от новоприсъединилите се държани членки, включително Полша, Унгария и Чехия, да работят свободно.
През февруари предаването на ББС Нюзнайт поръча на независими социологически агенции да проведат анкети в двете страни, чиито граждани да отговорят на въпроса дали смятат да заминат да работят във Великобритания.
Над 1/4 от българите отговорили утвърдително. В някои изследвания 50% от българите заявили, че биха искали да работят в чужбина, но в последното десетилетие само около 6% са напуснали страната.
Когато били помолени да посочат държава членка на ЕС, в която биха искали да имигрират, 4-6% от румънците и 9.3% от българите избрали Великобритания.
Процентите нараснали до 8.2% за румънците и 13.6% за българите, когато били попитани директно дали биха обмислили да емигрират във Великобритания.
На въпроса дали в последните пет години са обмисляли да заминат да живеят и работят в друга държава членка на ЕС, 33% от 1101 анкетирани румънци отговорили положително, а 67% - отрицателно. От 1014 анкетирани българи 37% отговорили положително, а 63% - отрицателно.
В миналото хората от Румъния и България, които са работели в друга държава членка на ЕС, обикновено са избирали страни, до които могат да стигнат с кола или където културата и езика са близки до техните, посочва ББС.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
9 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
другара Тодар Живков Въпpocът им тpeбвaшe дa e, нe дaли в пocлeднитe 5, a дaли в пocлeднитe 50 гoдини бългapeтe ca oбмиcляли дa избeгaт в чyжбинa. Тoгaвa щexa дa oтгoвopaт yтвъpдитeлнo нe 37%, a пoвeчe oт 95%. Тaкъв % нeмaшe нaчин дa нe дoкapa нa влacт aнглийcкитe нaциoнaлиcти, кoитo ca пoбpaтимeни c нaщe. И нeмaшe дa ca нaлaгa дa пycкaт в пoщeнcкитe кyтии нa aнгличaнитe зaплaшитeлни лиcтoвки cpeщy бългapeтe, тa ca нaлoжи пocлaникът Димитpoв дa пишe нa тexния гayлaйтep.
Един път се очаква, друг път не се очаква... Като от криворазбрана политкоректност не назоваваме нещата с истинските им имена, така ще е. Защо тия "независими социологически агенции" не посочат процента цигойнери от броя на всички анкетирани?
целият този дебат говори за едно - че вече никой не ни брои за нищо. не хоро на гранд плас в брюксел да играем, ами и ръченица на айфеловата кула да друснем, пак ще ни пишат за джебчии...
Те, мераклийте за Европа повечето вече са там. Цяла Европа пропищя от тези "българи". За това при проучванията падат и гласовете за БСП.
"...където културата и езика са близки до техните..." Това включва само Молдова, Македония, Сърбия и Албания.
2 ри, при цялата ми ненавист към комунягите, колко българи биха желали да живеят в днешна КАПИТАЛИСТИЧЕСКА България????? Ай сиктир!!
Интересно е дали са били питани хора, които НЕ могат да пишат и да четат. Понеже такива са опасни където и да отида на тази планета...
9.3% от българите избрали Великобритания, ама с уредена работа и добра заплатка... Как може 90% да пропуснат такъв рай на десните екстремисти? Я да попитат колко процента от българите биха избрали да емигрират в Българията на Бай Тошо!
В кризата холандците го избиват към расизъм и нетолерантност... Винаги ще има някой виновен