Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не вярвам държавата да си върне парите за зърното

0 коментара

Г-н Димитров, как ще коментирате мерките на правителството за разрешаване проблемите на пазара на зърно?

Всичко започна с въвеждането на защитни мита за различни продукти, което е косвено субсидиране за сметка на потребителите. Зачестиха искания от различни групи, като последната е от производителите на пшеница. И съвсем естествено, при положение, че определени производители бяха поставени в преференциално положение, на правителството е все по-трудно да не дава преференции на други хора.

В случая с пшеницата самата субсидия се дава с обяснението, че така се премахва спекулата на пазара. Същественият проблем обаче е, че цената, която пазарът определя, е пазарната цена, това е смисълът на пазарната икономика. И правителството с намеса не може да направи цената пазарна и да премахне спекулата. Целият пазарен механизъм се изкривява и аз не виждам защо правителството си мисли, че помага на производителите. Напротив, по този начин най-неефективните производители остават на пазара и се задържат там, за сметка на пряка субсидия към тях.

В някои от вестниците имаше интересна статия, където по-големи производители на пшеница казваха, че нямат проблема на по-дребните, защото заради обема на производството, нямат проблем с крайните пазарни цени.

Исканията за субсидия са мотивирани с това, че няма търсене за стоката, която се произвежда. Според мен правителството тълкува този момент грешно, като казва, че липсата на търсене за някаква стока е проблем на държавата, а не на частния предприемач, който е поел риска и е направил инвестицията.

Това е грешно тълкуване на един индивидуален риск с индивидуални последствия от грешния избор. Иначе цялата система се изкривява и преструктурирането на икономиката се забавя.

Кой ще плати за това решение на кабинета?

В крайна сметка всичко ще се плати от потребителите. Те, първо, субсидират производители, които не биха останали на пазара, ако няма трансфери към тях. И второ, цялата икономика ще се развие по-трудно. Цените на много стоки ще бъдат по-високи, заради подобна политика.

Смятате ли, че е възможно правителството да си върне по-късно тази година парите, които сега ще отпусне на държавния резерв, за да купи 200 хил. т пшеница?

Искам да изразя дълбокото си съмнение по този въпрос. Ще бъде много трудно правителството да си върне парите. Селскостопанската политика на ЕС е създадена и почива на подобни очаквания, които никога не се сбъдват - т.е. държавата изкупува определени количества, като се очаква, че те ще бъдат продадени по-късно и ще се върне равновесието в системата. Такова равновесие в ЕС няма. Примерът е много хубав, защото имаме доста години наблюдение върху него и виждаме, че това просто не се случва.

Какво очаквате да се случи у нас?

Най-вероятното, което можем да прогнозираме е, че част от тези количества ще бъдат продадени, но разходът ще бъде по-голям от прихода.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.