Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Недоверие към банките, кредитите – за бита, но не и за бизнес

11 коментара
Недоверие към банките, кредитите – за бита, но не и за бизнес

Българите имат изключително ниска финансова култура, не се ориентират в банковите продукти, не вярват на кредитните условия на банките и ако теглят кредити, то е основно за покриване на битови нужди, но не и за бизнес. Това сочат резултатите от представително проучване сред пълнолетното население, направено от институтите по социология и икономическия при БАН, посветено на задлъжнялостта на населението и обслужването на дълговете. Данните бяха публично представени в четвъртък.

Слабото познаване на финансовите отношения (едва 4% от потребителите търсят помощта на експерти при вземането на решение за кредит) и структурата на кредитите на потребителите създават риск за цялата кредитна система в страната, предупреждават изследователите. Самият факт, че 67% от кредитите и 87% от заемите са за покриване на разходи от първа необходимост, показва, че основният проблем на хората са прекалено ниските доходи.

Задлъжняването е начин да се покрива потреблението, за което доходите не стигат. Анкетираните посочват като причина да имат дългове необходимостта от осигуряване на здравни услуги и образование, изплащането на комунално-битови услуги, ремонт на дома и други.

Това се потвърждава от разреза на потребителите според дохода им. Относителният дял на домакинствата с доход над 1500 лв., които са теглили кредит, е нисък - около 6 процента, а почти цялата останала част от кредитополучателите са със значително по-ниски доходи.

При повече от половината (59.1%) от взелите кредит домакинства това е довело до влошаване на финансовото им състояние, в неплатежоспособност са 2.9% от кредитните длъжници, а 15.9% от длъжниците заявяват, че имат проблеми с вноските и има вероятност да не могат да ги изплащат в бъдеще. По-малко от 10% от кредитите са ипотечни. Само 15.3% от анкетираните имат спестявания.

Едва 7% от кредитите и 5.07% от заемите у нас са взети за развитие на бизнес, което прави структурата на отпуснатите у нас кредити наистина рискова, а е и показател за състоянието на бизнеса, смятат експертите.

Кредитната задлъжнялост по особен начин е свързана и с недоверието на потребителите към политиката на банките. Около 60% от анкетираните смятат, че условията за отпускане на кредити у нас са много тежки и че финансовите институции трябва да облекчат изискванията и процедурите за получаване на кредити. Една четвърт (24.6%) заявяват, че няма банка у нас, на която да имат доверие за теглене на кредит, а близо всеки втори (42.2%) при никакви условия няма да се обърне към банка за заем.

78% са убедени, че кредитните лихви са много големи, а 57.1% настояват промените в лихвените проценти да стават след проучване на възможностите на кредитоползвателите, а не да са еднакви за всички.

Според проф. Гарабед Минасян от икономическия институт при БАН, да се живее на кредит, е нормално, но след внимателен анализ на кредитния риск. Той обърна внимание и на тенденцията банките да увеличават лихвите по депозитите в лева, той като имат по-голяма нужда от лева, отколкото от евро. Това се дължи на структурата на активите на банките, по-голямата част от които са в евро. Българинът държи спестяванията си в евро, а тегли кредити в лева и това показва недоверието към собствената валута, обясни проф. Минасян.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. икономист
    #12

    Банките в БГ правеха свръхпечалби на гърба на неграмотното население с ниски доходи. На кредит се живее само ако имаш стабилни и относително високи доходи. Иначе си закопан

  2. koko
    #11

    не са виновни банките и условията, а неграмотното население...

  3. bulgarin
    #10

    67% от кредитите и 87% от заемите... ?!

  4. kiki
    #8

    Кой вярва на лъжци и крадци! Голяма работа е да излъжеш хората да ти дадат парите си и ти да им ги управляваш и да фалираш( да ги откраднеш)! Голям професионализъм се иска за това, да си Мошенник и Лъжец! Ва сте видяли осъден по законодателството на РБ?????? ...и там мошенници, но всеки си го заработва!

  5. Заем Кредитов
    #7

    Ще бъда много благодарен, ако някой грамотен ме светне за разликата между заем и кредит. Например:заем срещу залог на имот и ипотечен кредит. А иначе много ми харесва определението какво представлява банкера - това е приятел, който ти подава чадър в слънчево време и бърза да си га поиска веднага щом завали.

  6. дребна мутра
    #6

    сега правя далавери, за да връщам кредита. Такива ми ти работи....

  7. ZEN
    #5

    За кво доверие става дума тука. Докато в общите условия има дребни буквички с огромно значение... никво доверие. Както казваше един мой преподавател навремето "работата на банките е да банкират", само че, те не работят, а лъжат...

  8. Пенчо
    #4

    Точно!

  9. 07
    #3

    Коко не си прав..

  10. ИЗМАМА
    #2

    За какво доверие става дума,взех кредит на 6.5% лихва сега я вдигнаха на 9.5%.ВИДИШ ЛИ БАНКА БЯГАИ ДАЛЕЧЕ,ТОВА СА ИЗМАМНИЦИ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.