Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неефективни чиновници, чести законови промени и необучени работници мъчат бизнеса

10 коментара

Основните препятствия пред българския бизнес през 2012 г. са неефективното административно обслужване, според 80 процента от фирмите, и честите изменения в нормативните документи, посочени от 76%. Повече от половината от фирмите се оплакват от корупция в публичните институции и конкуренцията от неформалната икономика – проблеми, свързани до голяма степен с бюрокрацията и непредсказуемостта в законите. Това сочат данни от анкетно допитване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), разпространено в понеделник.

В организацията са обезпокоени от това, че над 64% от фирмите срещат трудности с намирането на квалифицирани служители при наличието на почти 400 хил. безработни през второто тримесечие на 2012 г. Данъчната и осигурителната тежест са проблем за 42 на сто от българските предприятия

 

Спрямо резултатите от 2011 г., когато БТПП проучи пречките пред бизнеса, не се наблюдава съществено подобрение. Единствено по-голямо намаление се регистрира при броя на фирмите, които са имали затруднения в достъпа до финансиране. Обясненията преди всичко се свързват с по-слабата инвестиционна активност и търсене на кредити от бизнеса, отколкото с улесняване в кредитирането (едва 3.3% е ръстът на кредитите на годишна база към септември 2012 г.).

 

Макроикономическата и фискална стабилност на страната, инфраструктурата и общата данъчна тежест са условията за бизнес, получили най-високи оценки през 2012 г. От друга страна фирмите са най-недоволни от съдебната система и таксите, които заплащат.

 

През 2012 г. единственото при инфраструктурата, като част от изследваните условия за бизнес и инвестиции, преобладаващия брой фирми (59%), считат, че има подобрение спрямо 2011 г. Според членовете на БТПП най-голямо влошаване настъпва през 2012 г. спрямо 2011 г. в таксите, които плащат фирмите (според 65%) и законодателната среда и регулациите (според 52%).

 

В институционално отношение 14% от бизнеса вижда подобрение в дейността на данъчната администрация през 2012 г. спрямо 2011 г., докато при работата на държавната администрация 7% отчитат като положителни настъпилите промени.

 

Според председателя на БТПП Цветан Симеонов, за да се подобри бизнес средата за 2013 година, може да се премахне данъкът върху дивидента, а данъкът за едноличните търговци да се намали от 15 на 10 процента. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    основното препятствие пред бизнеса е ГЕРБ!

  2. Анонимен
    #9

    -хампарцумянова банкова система -каролев бизнес модел -боко-цецова администрация -костовашка корупция повсемсетно е те това , братоци, са основните мотори на булгарската икономика

  3. Анонимен
    #8

    Това ли е реформата на ГЕРБ????Некомпетентни Държавни служители подмениха професионалните кадри,обучавани с години.Още много ще страда бизнеса в Б-я,с тази глупава реформа.

  4. Анонимен
    #7

    Същото се случва и в Митниците.Некомпетентните новоназначени от Танов митничарчета на ГЕРБ,са толкова некомпетентни и алчни,че вече малкото останали фирми в Б-я,са вдигнали бялото знаме,и се опитват всячески да преместят бизнеса си извън страната.Ето до какво доведе некомпетентната реформа,провеждана от ченге непрофесионалист в митническата материя.Много скъпо струва това недоразумение Танов на Бюджета,но никой несмее да го отстрани,защото има страх да не си отвори устата този агент,както самият

  5. Анонимен
    #6

    ВИИ "Карл Маркс", ЦК на Двореца

    Мъка...

    А неуки бизнесмени?

    А разглезени на твърде лесно монополи?

    ДКЕВР фирма ли е или какво?

    БТПП държавна ли е или що?

    "Неефективни чиновници, чести законови промени и
    необучени работници
    мъчат бизнеса"

    Основните препятствия пред българския бизнес през 2012 г. са неефективното административно обслужване, според 80 процента от фирмите, и честите изменения в нормативните документи, посочени от 76%. Повече от половината от фирмите се оплакват от корупция

  6. Анонимен
    #5

    Десетките "рабфак" толкова могат, но и това е много за такъв "бизнес".

  7. Анонимен
    #4

    забравихте да добавите и поръчкови полицаи и прокурори, които ако не им се плати повдигат обвинения на собствениците за назидание на останалите, които откажат да платят. БОП-Бургас с това се занимава. Рекет

  8. Besen
    #3

    У нас парите отидоха при тези, които можеха да крадат. За честен бизнес се искат, обече други качества, Това води до нова вълна на смяна на собственост, което е и форма на изпиране на капитала. А дотогава всичко се разпада, няма квалифицирани работници, менажери - цели отрасли тотално западнаха.Обществото няма сила да се справи с бюрократичния тумор, който управлява държавата и смуче от граждани и бизнес колкото може. В очертаващия се феодализъм - какъв бизнес, освен мафиотски може да просъществува?

  9. Анонимен
    #2

    А да ли тези, които търсят да наемат работници знаят какво търсят, т.е. да ли са компетентни. В България липсват мениджъри, има само командьори.

  10. Анонимен
    #1

    Пропуснали са да споменат и държавния рекет от страна на управляващите мутри с цел да заграбят части от бизнеса на хоарата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.