Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нефтеният износ спира да помпа икономиката на Русия

5 коментара

Икономическият растеж на Русия за сметка на ръста на износа на нефт и газ практически вече е изчерпал себе си, съобщи в четвъртък ББС, цитирайки министъра на икономическото развитие на Федерацията Герман Греф.

В изявлението си на заседание на правителството, посветено на икономическия отчет за първото полугодие на 2005 г., Греф съобщи, че увеличението на БВП за първите шест месеца е 5,6%, което е с 20 пункта по-малко, отколкото за същия период на миналата година.

Ръстът на икономиката за цялата 2005 г. се очаква да е на равнище от 5,9 %.

Темповете на растеж на промишленото производство на Русия са намалели през първото полугодие до 4 % в сравнение със стойностите от 7,3 % за миналата година.

Почти двойно се е забавило нарастването на износа от Русия, по данни на министерството на икономическото развитие. През първото полугодие на 2005 година темпът на растеж е 6,6% в сравнение с 11-12% през миналите години. При това увеличението на нефтения износ на страната за първите шест месеца е няколко пъти по-ниско в сравнение с наблюдавания ежегоден ръст от 14%.

По думите на Греф, обемът на стабилизационния фонд към края на годината ще превиши 45 млрд. долара, а положителното салдо на бюджета ще бъде 6,7% от БВП.

При това, все повече увеличаващият се поток на долари от нефта не води до ускоряване на темповете на икономически ръст в страната, тъй като петролната валута почти изцяло влизат в стабилизационния фонд.

Греф съобщи, че правителството разработва мерки за изменение на данъчното облагане на нефтопроизводителите, за да се предотврати стагнацията в петролния сектор.

На свой ред, министъра на промишлеността и енергетиката Виктор Христенко смята, че данъчната тежест при износа на нефт е достатъчна. В същото време, финансовият му колега Алексей Кудрин е “готов да спори” с това мнение.

По думите на Греф, “заради намаляването на бартерите” чистият износ на капитал от Русия се е увеличил и за първото полугодие размерът му е 5,5 млрд. долара.

“Руската икономика се оказа неподготвена да изпревари нарасналия приток на нефтени долари”, каза Греф.

Според Кудрин, за една година златно-валутният резерв на Централната банка на Русия ще нарасне на 80 млрд. долара при прогнозирани 50 млрд. долара.

Кудрин предупреждава да не се правят разходи от средствата на стабилизационния фонд и настоява за смекчаване на кредитната политика. Той смята, че обратните действия ще доведат до допълнително укрепване на рублата и “подкопаване на позициите на реалния сектор”.

“Укрепването на курса на рублата върви с темпове, изпреварващи планираните”, според Кудрин.

По думите му, при 8% планиран за година среден ефективен курс рублата ще достигне 10-11%. Прогнозите за 2006 година също са били повишени.

“Ще се получи така, че преимуществата на работа на вътрешния пазар ще се съкратят, конкурентноспособността на предприятията ще намалява, а пазарът ще се залее с внос”, - заяви министърът на финансите.

Според настоящите данни, темповете на инфлация за първото полугодие са 8%, като се има предвид, че в повишената наскоро в страната прогноза на правителството за цялата 2005 година цените не трябва да се повишат с повече от 10-11%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Миролюбец
    #6

    Ха да се занимаем със собствените си проблеми, а!?! Малко ли са? Икономиките на Русия и Китай - това са разговори за икономики на гиганти, не са за нашта обеззъбена държава: Слушкайте чича ви Сам и се надявайте, че някоя спинясала военна база на некадърните UASAF ще ви реши 15 годишните проблеми: Данъци, реституция и проституция + американослугинаж... сигурен път към мизерията!!! Венсеремос!!

  2. evrodollar
    #5

    Богата е не само на фашизоидни комуноюди, но също на петрол, злато и диаманти. Време е страните които бяха варварски окупирани от Русия да получат обезщетения - преди да са я изгризали китайците.

  3. az
    #4

    ne gi mislete bratushkite, te si imt palem komplekt ot tablicata na Mendeleev i Iadreni bombi! i da zakasat lichno US i EU shte im pomagat, che pri ruasnacite ako neshto zeme da se obarka i aide pak 100 godini komunizam za tiah i za koi zakachat po patia (nie sme i na patia). Tai che vikaite amin i taka:)

  4. Чичо Тиквичка
    #2

    а тъпнара се пише Миролюбец.

  5. преводач
    #1

    колеги, не знам как е било на руски, ама на български тази фраза звучи тъпо..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.